Godny następca

Test kolorowej drukarki laserowej HP Color LaserJet 4550 HDN

Firma Hewlett-Packard wzbogaciła swoją ofertę o nową linię kolorowych drukarek laserowych A4 – Color LaserJet 4550 HDN, mających zastąpić sprzedawane dotychczas modele serii 4500. W laboratorium CHIP-a mieliśmy okazję zapoznać się z możliwościami najbardziej zaawansowanego i najlepiej wyposażonego modelu.

W Color LaserJet 4550 HDN użyto tradycyjnego mechanizmu drukującego, w skład którego wchodzą pojemniki z tonerami w czterech kolorach, bęben światłoczuły oraz zespół utrwalający. Magazynek z tonerami, obracając się wokół własnej osi, udostępnia po kolei pojemniki z tonerem – podczas jednego obrotu bębna światłoczułego nakładany jest jeden kolor. Ponieważ wydruk kolorowej strony wymaga czterech obrotów magazynka z barwnikami i kilku obrotów bębna drukującego, szybkość sporządzenia kolorowego dokumentu jest czterokrotnie mniejsza niż czarno-białego. Wpływa to na prędkość pracy urządzenia. Według producenta LaserJet 4550 HDN drukuje dokumenty jednokolorowe z prędkością 16, a wielobarwne tylko czterech stron na minutę.

Rzeczywista rozdzielczość druku modelu 4550 HDN wynosi 600×600 dpi. W celu poprawy jakości otrzymywanych wydruków producent zastosował technologie ColorSmart II oraz Image Ret 2400. Pierwsza polega na programowej analizie poszczególnych elementów drukowanego dokumentu i ustawieniu koloru oraz nasycenia dla każdego z nich, tak aby uzyskać jak najwyższą jakość wydruku. Technologia Image Ret 2400 umożliwia natomiast uzyskanie wydruków z rozdzielczością 2400 dpi dzięki zastosowaniu procesu druku wielowarstwowego. W odróżnieniu od jednowarstwowego pozwala on na „mieszanie” kolorów w obrębie pojedynczego punktu.

Standardowo urządzenie wyposażone jest w 128 MB pamięci RAM, którą użytkownik może rozbudować do 192 MB, używając standardowego modułu DIMM. Papier podawany jest z trzech niezależnych źródeł: dwóch kaset mieszczących odpowiednio 250 i 500 arkuszy A4 oraz uniwersalnego podajnika na 150 kartek. Urządzenie umożliwia również drukowanie na arkuszach o nietypowych rozmiarach i gramaturze, a wbudowany moduł dupleksera pozwala na zadrukowanie obu stron kartki.

Za pomocą wewnętrznego serwera wydruków HP Jet Direct 610N (Ethernet 10/100 Mbit/s), obsługującego większość popularnych protokołów sieciowych, drukarkę można podłączyć do istniejącej już infrastruktury sieciowej. Wbudowany serwer WWW umożliwia zdalne zarządzanie i konfigurację urządzenia. Na szczególną uwagę zasługuje opcja wysyłania i odbierania e-maili. Drukarka jest w stanie wysłać określonym osobom komunikaty dotyczące stanu urządzenia. Jeżeli na przykład kończy się jeden z tonerów lub zdarzy się awaria, oprogramowanie drukarki wygeneruje e-mail do osoby odpowiedzialnej za jej obsługę. Ciekawostką jest także zastosowanie w oprogramowaniu wewnętrznym drukarki maszyny wirtualnej umożliwiającej uruchamianie aplikacji napisanych w języku Java. Dzięki temu zwiększa się elastyczność zastosowań urządzenia, a zakres obsługi może zostać w przyszłości poszerzony o nowe funkcje.

Wydruk testowego czterdziestostronicowego dokumentu tekstowego z rozdzielczością 600×600 dpi w pełnej palecie barw trwał 10,5, a w trybie monochromatycznym trzy minuty. Kolorowy tekst na papier przeniesiony został niemal bez przekłamań. Urządzenie miało jedynie małe problemy z poprawnym odwzorowaniem odcieni koloru żółtego w przykładowej prezentacji. Pozostałe elementy zostały wydrukowane bezbłędnie. Produkt HP bardzo dobrze poradził sobie również z testowym zdjęciem. W przeciwieństwie do większości dotychczas przetestowanych kolorowych drukarek laserowych wydruk był jasny i odznaczał się dużą ilością wyraźnych, dobrze widocznych szczegółów.

Color LaserJet 4550 HDN
Maks. rozdz. [dpi]: 600×600
Szybkość druku [str./min]:
16 czarno-białych, 4 kolorowe
Pamięć RAM standardowo/
maksymalnie [MB]: 128/192
Język: PCL5c, PCL6, HP PostScript Level3
Wydajność bębna: 25 000 stron
Wydajność tonerów [strony]: 9000 – czarny, 6000 – kolorowe
Gwarancja: 1 rok
Cena: 21 790 zł
+ wysoka jakość sporządzanych wydruków
+ duża liczba funkcji zarządzania drukarką
– powolne drukowanie dokumentów kolorowych

Producent: Hewlett-Packard, USA
http://www.hp.com/
Dostarczył: HP Polska, Warszawa
tel.: (0-22) 608 77 00, faks: 608 76 00
http://www.hp.pl/