Graficzne równania

CorelDRAW jest przez wielu uważany za najlepszy program do obróbki grafiki wektorowej. Na rynku nie brak jednak innych, podobnych narzędzi. W laboratorium CHIP-a sprawdzamy, czy któreś z nich nie okaże się lepsze od kanadyjskiej aplikacji.

Monitor komputera jest urządzeniem rastrowym – wszystkie prezentowane na nim obiekty są opisane w postaci zbioru punktów (pikseli), mających określone położenie i barwę. Jednak definiowanie obrazu metodą „punkt po punkcie” ma swoje wady – każdy z nas wie, jak dużą objętość mają nieraz pliki graficzne.

N ie bez znaczenia jest także fakt, że każdy obiekt składający się z zestawu kolorowych kropek okazuje się kłopotliwy podczas przeskalowywania, czyli powiększania albo pomniejszania. Niektórzy z naszych Czytelników na pewno pamiętają czasy, w których edytory tekstu wyposażano w zestawy identycznych czcionek o różnych rozmiarach. Tak było w przypadku ChiWritera albo polskiego TAG-a. Zestawy fontów potrafiły zająć dużo więcej miejsca na dysku niż „właściwy” edytor tekstu.

Czy nie można zatem zastąpić „rastrowego” opisu obrazu jakimś innym? Oczywiście, że tak. Istnieje przecież grafika wektorowa.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
DrawIt 2.5a
http://www.postersw.com/
Mayura Draw 3.6
http://www.mayura.com/
Expression FractalDesign
http://download.cnet.com/downloads/0-10076-101-3824684.html
Na CHIP CD w dziale Software | Edytory graficzne znajduje się arkusz kalkulacyjny z wynikami testu oraz wersje próbne programów Xara X 1.0, Micrografx Designer 8.0, Zoner Callisto 3.0 i DrawIt 2.5a
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.