Inside CPU

Jak powstaje procesor.

Na pograniczu słowiańskich Łużyc i Szwajcarii Saksońskiej, na północ od drezdeńskiej autostrady, rozciąga się teren jednej z najnowocześniejszych na świecie fabryk półprzewodników. To właśnie tu, zaledwie 100 km od naszej zachodniej granicy, powstają najszybsze procesory do komputerów osobistych.

Najważniejszym elementem sprzedawanych współcześnie komputerów osobistych jest z pewnością procesor. Układ ten w dużym stopniu decyduje o wydajności, czyli szybkości działania naszego peceta. Dzięki uprzejmości firmy AMD, a dokładniej personelu fabryki w Dreźnie, mieliśmy okazję poznać niektóre tajemnice związane z produkcją jednostek centralnych.

Uroczyste otwarcie fabryki Fab30 miało miejsce w październiku 1999, a dostawy dla klientów ruszyły w drugiej połowie 2000 r. Główny produkt zakładu to cieszące się coraz większą popularnością procesory Athlon. Fab30 jest jedną z niewielu fabryk, które dostarczają na masową skalę sześciowarstwowe półprzewodniki wykonane w technologii miedzianej 180 nm. Co więcej, inne „miedziane” fabryki produkują układy składające się z mniejszej liczby warstw, o mniejszej złożoności albo mniejsze ilości chipów. Na przykład IBM nie dostarcza na rynek procesorów w takiej ilości co AMD, choć dysponuje technologią miedzianą od 10 lat.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne do zagadnień poruszanych w tekście:
#
Internet
http://www.amd.com/