Microsoft Visual Studio.NET beta 1

Jakie zmiany zamierza wprowadzić gigant z Redmond w popularnym środowisku programistycznym Visual Studio w kontekście zapowiadanej na przyszły rok platformy Microsoft .NET?

Zjednoczone języki Microsoftu

Visual Studio 6 jest chyba najpopularniejszym narzędziem programistycznym na świecie. Większość dostępnego na rynku oprogramowania powstała za jego pomocą. Korzystają z niego zarówno programiści piszący w językach C++ czy Visual Basic, jak również autorzy stron WWW wykorzystujący w swej pracy skrypty ASP, JScript, VBScript.

W aktualnej wersji, tj. Visual Studio 6, mamy właściwie do czynienia z kilkoma niezależnymi aplikacjami. Praca nad projektami tworzonymi w wielu językach programowania jest średnio przyjemna. No bo jak to wygląda? Jeżeli projekt jest pisany w C++, Visual Basicu i skryptach ASP, to do pracy należy otworzyć cztery aplikacje: Visual C++, Visual Basic, Visual InterDev, a często także elektroniczną pomoc, czyli przeglądarkę MSDN. Przełączanie się pomiędzy tymi aplikacjami staje się po pewnym czasie dość irytujące. Dlaczego nie jest to jedna aplikacja? Przecież wszystkie elementy pochodzą od jednego producenta.

Światełko w tunelu

Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że sytuacja ta w niedalekiej przyszłości się zmiani. A wszystko za sprawą nowej wersji Visual Studio, która powinna pojawić się na rynku za kilka miesięcy. Pierwotnie miała ona nosić nazwę Visual Studio 7. Ostatecznie przybrała nazwę Visual Studio.NET, ponieważ stała się podstawowym narzędziem programistycznym propagowanej przez Microsoft platformy.NET (patrz: CHIP 11/2000, s. 184). W grudniu ubiegłego roku producent udostępnił rzeszom programistów pierwszą wersję beta. Wygląda ona bardzo obiecująco. Visual Studio.NET ma być kompletnym zestawem narzędzi programistycznych, służącym do łatwego i szybkiego tworzenia aplikacji – w szczególności internetowych.

Strona startowa Visual Studio.NET – czego tu nie ma! Możemy modyfikować wygląd IDE (środowiska programistycznego), otwierać i tworzyć nowe projekty, a także łączyć się z bazą wiedzy MSDN.

Pakiet zajmuje trzy CD-ROM-y. Pierwszy zawiera niezbędne poprawki i dodatki do Windows, konieczne do funkcjonowania nowego środowiska programistycznego. Na pozostałych dwóch znajduje się właściwe oprogramowanie Visual Studio.NET. Do pracy pakietu potrzebny jest naprawdę mocny komputer. Nie może mieć mniej niż 128 MB pamięci RAM, ale producent zaleca wielkość 256 MB. Obecnej wersji beta nie można zainstalować na polskiej edycji Windows 2000. Instalacja pakietu trwa ponad godzinę i poprzedzona jest załadowaniem niezbędnych komponentów, uzupełniających standardową instalację Windows.

Info
Visual Studio.NET wersja beta 1
Wymagania: PC Pentium II 450 MHz, 128 MB RAM (zalecane: 256 MB), napęd CD-ROM 4×, Windows 98/Me/NT 4.0/2000, ok. 3 GB na dysku
+ zintegrowane środowisko programistyczne
+ obsługa wielu języków programowania
+ zintegrowana pomoc elektroniczna i przeglądarka internetowa

Producent: Microsoft, USA
http://www.microsoft.com/
Dostarczył: Microsoft Polska, Warszawa
tel.: (0-22) 661 54 00, faks: 661 54 34
http://www.microsoft.com/poland/
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Oficjalna strona platformy.NET
http://www.microsoft.com/net/
Specyfikacja języka C#
http://msdn.microsoft.com/vstudio/nextgen/ csintro.asp
Najpopularniejsze pytania na temat platformy.NET
http://www.devx.com/free/press/2000/vs-qalist.asp
Zbiór zasobów dotyczących platformy.NET
http://www.devx.com/free/press/2000/ vsresources.asp
Witryna poświęcona w całości językowi C#
http://www.csharpindex.com/
Wywiad z głównym architektem C# – Andersem Hejlsbergiem
http://windows.oreilly.com/news/
hejlsberg_0800.html
FAQ dotyczące języka C#
http://www.andymcm.com/csharpfaq.htm
FAQ dotyczące platformy.NET
http://www.andymcm.com/dotnetfaq.htm
Porównanie C# i Javy
http://www.genamics.com/visualj++/csharp_comparative.htm

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.