Na co komu papier?

W wielu zastosowanich elektroniczne dokumenty zaczynają wypierać tradycyjne druki. Jeżeli sami też nie jesteśmy zwolennikami papieru, powinniśmy sprawdzić, do czego może się przydać opisywany "zabójca papieru".

W dobie mediów elektronicznych przewidywania śmierci papierowych dokumentów powoli zaczynają się urzeczywistniać. W Internecie znajdują się miliony stron HTML, których wydrukowanie zajęłoby wiele setek godzin. Z drugiej strony wszystkie te dokumenty możemy łatwo i szybko przeglądać dzięki systemowi odnośników (tzw. hipertekst).

Dzięki „Zabójcy Papieru” możemy stworzyć nawet pliki pomocy Windows.

Program iPer Paper Killer to typowy edytor hipertekstu, który charakteryzuje się tym, że zbiór stron opracowujemy w nim w jednym dokumencie. Aby czytelnik mógł sprawnie poruszać się po jego zawartości, musimy jeszcze wstawić odnośniki. Dzięki aplikacji stworzymy dokumenty uniwersalne ­ nadające się zarówno do publikacji na stronach WWW, jak i do udostępniania w postaci niezależnych zbiorów. Aby rozpowszechniać dokumenty stworzone za pomocą Paper Killera, nie musimy jednak konwertować ich do jednego z popularnych formatów. Zamiast tego wystarczy, że do dystrybucji dołączymy niewielką przeglądarkę.

Aby utworzyć nowy dokument hipertekstowy, możemy dokonać od podstaw jego edycji w Paper Killerze lub zaimportować przygotowane wcześniej dokumenty w formacie RTF lub HTML. Jeżeli jednak zdecydujemy się na HTML, spotka nas zawód, ponieważ polskie znaki w standardzie ISO będą źle wyświetlane. Tworząc nową publikację, z pewnością chętnie skorzystamy z gotowych stylów.

Funkcje edycyjne programu są analogiczne jak we wszystkich edytorach. Uzupełnieniem tekstu mogą być tabele, wstawiane grafiki, a nawet pliki dźwiękowe lub wideo. Program automatycznie sprawdza ortografię we wpisywanym tekście, korzystając ze słownika pakietu MS Office.

Wynik pracy możemy zapisać na dysku w kilku różnych formatach. Jeżeli będzie to HTML, końcowy efekt zobaczymy w przeglądarce jeszcze przed wyeksportowaniem kodu. Oprócz zapisu poszczególnych stron w formatach TXT lub RTF dopuszczalne jest także zachowanie całości w plikach pomocy Windows (typu.hlp i.chm). Wykorzystanie tego formatu wymaga jednak zainstalowania specjalnego kompilatora (dostępnego na stronie Microsoftu).

Program nie może konkurować z dużymi edytorami, takimi jak MS Word, jednak z pewnością znajdzie zastosowanie przy generowaniu plików pomocy.

iPer Paper Killer WH 3.2
Wymagania: PC 486DX; 16 MB RAM; Windows 9x/Me/2000; ok. 8 MB na dysku
+ obsługa formatu plików pomocy
– niewłaściwe wyświetlanie polskich liter w HTML

Producent: VisualVision, Włochy
http://visualvision.com/
Rejestracja: 69,90 USD
Na CHIP-CD w dziale Software | Nowe produkty znajduje się darmowa wersja programu iPer Paper Killer WH 3.2

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.