Nie tylko w domu?

Test drukarek atramentowych firmy Xerox.

Rozwój technologii druku atramentowego przyczynił się do podniesienia wydajności i jednoczesnego zwiększenia jakości wydruków. Wymownym przykładem są nowe produkty Xeroksa – M760 i M750. Producent sugeruje, że prezentowane modele doskonale nadają się do druku grafiki biznesowej w niewielkich firmach czy biurach. Przydatne w tego typu zastosowaniach są z całą pewnością duży zasobnik na papier (150 arkuszy A4), zaimplementowany w sterowniku tryb szybkiego druku (Express) oraz serwer druku, który można dokupić jako opcję.

Wydruki z obu modeli mają zbliżoną jakość. Na żadnym z nich nie było poważnych wad – brak plam czy rozmyć. Jedynym mankamentem, o którym należy wspomnieć, jest widoczny raster. Szczególnie na płaszczyznach o jasnych pastelowych kolorach można zauważyć wyraźne punkty w innych barwach. Zjawisko to powoduje, że wydrukowane zdjęcia i grafiki przy obserwacji z małej odległości nie prezentują się najlepiej. Prędkość druku obu modeli jest zadowalająca. Warto zwrócić uwagę na wspomniany już tryb druku Express. Przy jego wykorzystaniu tekst z elementami grafiki drukowany był w czasie ponad dwa razy krótszym niż w trybie Normal, natomiast jakość była bardzo zbliżona. Czasy druku tekstu (cztery strony) w trybach Draft, Express i Normal wyniosły odpowiednio 1:08, 1:35 oraz 3:20. Drukując, zauważyliśmy także, że drukarki chwilowo w bardzo dużym stopniu obciążają komputer, co niekorzystnie wpływa na komfort pracy. Prawdopodobnie przyczyną tego jest fakt, iż całym procesem przetwarzania danych dla drukarki obarczany jest procesor główny. Zjawisko takie jest rzadkie dla drukarek podłączanych za pośrednictwem portu USB, może więc świadczyć o wadach sterownika. Pozostaje nadzieja, że na stronach WWW producenta pojawi się wkrótce nowsza, ulepszona wersja.

Parametry i wydajność obu modeli powinny zadowolić zarówno indywidualnego użytkownika, jak i małą firmę. Jednak przed ich zakupieniem warto uwzględnić fakt, że niezawodność i stabilność działania nie są ich mocną stroną.

Reklama

M750
M760
Format: A4
Maks. rozdz.: 1200 dpi
Interfejsy: LPT, USB
Podajnik: kaseta na 150 arkuszy
Sterowniki: Windows (wszystkie wersje)
Prędkość druku [str./min]: 10 – czarno-biały, 6 – kolor (M750); 12 – czarno-biały, 8 – kolor (M760)
Gwarancja: 1 rok
Cena: 600 zł (M750), 800 zł (M760)
+ pojemny podajnik na papier
– głośna praca mechanizmu
– niestabilna praca
– problemy z anulowaniem wydruku

Producent: Xerox, USA
http://www.xerox.com/
Dostarczył: AB SA, Wrocław
tel.: (0-71) 32 40 554, faks: 324 05 28
e-mail: [email protected]
http://www.ab.com.pl/