Obrona przez atak!

Test procesora AMD Athlon 1200.

Rywalizacja w dziedzinach związanych z techniką komputerową nigdy jeszcze nie wzbudzała tylu emocji, co pojedynek o prymat na rynku procesorów. Obecnie po okresie przewagi chipów firmy AMD, zdobytej dzięki układom Athlon i Duron, do miana najwydajniejszego procesora dla komputerów PC pretenduje Pentium 4. Odpowiedzią na atak ze strony produktu Intela jest nowy Athlon taktowany zegarem o częstotliwości 1200 MHz. Podobnie jak Pentium III Coppermine, nowy układ pojawił się w wersji przystosowanej do pracy ze 133-megahercowym FSB (mnożnik wynosi w tym przypadku 9). Oczywiście magistrala Athlona nadal funkcjonuje w trybie DDR (Double Data Rate), co daje rzeczywistą szybkość pracy 266 MHz. Aby można było w pełni wykorzystać możliwości nowego procesora, musi on współdziałać z pamięciami mającymi podobną co FSB częstotliwość pracy oraz cechującymi się dużym pasmem przenoszenia. Ten warunek spełniają moduły DDR PC-266, a odpowiednią platformą, zapewniającą współpracę obu elementów, jest debiutujący równolegle z nowym Athlonem chipset AMD 760.

Nowy Athlon 1200 i pamięci DDR tworzą sprawny tandem, radzący sobie doskonale z dzisiejszymi aplikacjami.

Mając na względzie niedawny debiut Pentium 4 i jego kontrowersyjne osiągi w popularnych aplikacjach biurowych, z tym większym zapałem przystąpiliśmy do testowania Athlona 1200. Szczególnie interesowały nas wyniki testów mierzących wydajność komunikacji procesora z pamięcią operacyjną. Przyrost wydajności komputerów z procesorem AMD Athlon wyposażonych w pamięć VCM (która nie zdobyła dużej popularności) – patrz: CHIP 12/2000, s. 89 – świadczył dobitnie, iż wolne pamięci stanowią wąskie gardło dławiące wydajny procesor. Ponieważ pamięci DDR charakteryzują się dwukrotnie większą przepustowością niż zwykłe moduły SDRAM, ich zastosowanie powinno wyraźnie poprawić tę sytuację.

Jako platformy testowej dla nowego Athlona 1200 użyliśmy referencyjnej płyty głównej firmy AMD z chipsetem AMD 760. Zamontowaliśmy na niej oprócz 128 MB pamięci DDR kartę graficzną z układem GeForce2 MX oraz podłączyliśmy dysk twardy UltraATA/100 firmy IBM. Aby móc porównać osiągi nowego sztandarowego produktu AMD z wcześniej testowanym Pentium 4, wykorzystaliśmy ten sam system operacyjny – Windows Millennium PL z zainstalowaną biblioteką DirectX 8.0. Dodatkowo te same benchmarki uruchomione zostały pod kontrolą Windows 98 PL Wydanie Drugie.

Wyniki Athlona 1200 uzyskane w Windows Me wykazują pięcioprocentową przewagę Pentium 4 w teście CPUSpeed w aplikacji 3Dmark 2000. Podobnie kształtowały się wyniki obu układów w teście SYSmark 2000 zawierającym procedury aplikacji biurowych. Wydajność w grach, zmierzona jak zwykle za pomocą Quake III Arena, okazała się niższa w porównaniu z produktem Intela o około 12%. Zadanie kodowania i dekodowania pliku wideo w standardzie MPEG-2 w teście Video 2000 Athlon wykonał o 8% wolniej od Pentium 4. Znacznie lepiej nowy procesor AMD radził sobie w pozostałych testach. Przetwarzanie obrazu z zastosowaniem kilku filtrów w aplikacji Adobe Photoshop 5.0.2 zajęło Athlonowi tyle samo czasu co układowi Intela. Jest to tym bardziej interesujące, iż test ten w przypadku Pentium 4 wykonaliśmy z zastosowaniem dodatkowych bibliotek zoptymalizowanych pod kątem instrukcji SSE.

Do pomiaru wydajności procesora podczas renderowania obrazu użyliśmy popularnej aplikacji 3D Studio MAX. Athlon 1200 poradził sobie z plikiem testowym w czasie o 20% krótszym niż konkurent Intela. Do szybkości wykonywania operacji na liczbach stało- i zmiennoprzecinkowych posłużyła nam aplikacja Sisoft Sandra 2001. Oprócz wykorzystującego instrukcje SSE2 testu jednostki zmiennoprzecinkowej (Whetstone FPU) wszystkie wyniki wskazują na ponaddziesięcioprocentową przewagę Athlona.

Tą samą aplikacją zmierzona została przepustowość podsystemu pamięci w komunikacji z procesorem. Jak można się było spodziewać, w obu przypadkach znacznie lepsze wyniki uzyskały pamięci Rambus. W stosunku do modułów typu DDR ich wyniki były średnio dwukrotnie lepsze.

Na zakończenie warto podkreślić, iż po przesiadce na Windows 98 wydajność Athlona 1200 z pamięciami DDR znacznie wzrasta (np. w SYSmarku 2000 o 40 %). Czy jest to wina sterowników do chipsetu AMD 760 dla Windows Millennium, okaże się po ukazaniu się kolejnych wersji driverów.

Ponieważ komputer z Athlonem 1200 i pamięciami DDR wyraźnie lepiej sprawuje się w testach pod kontrolą Windows 98 niż Me, jest konstrukcją bardziej dostosowaną do dzisiejszych potrzeb. Pojawienie się oprogramowania zoptymalizowanego dla SSE2 może oznaczać, że w przyszłości szala zwycięstwa przechyli się jednak na korzyść Pentium 4. O tym, kto wygra w tej rywalizacji, zależeć będzie od polityki cenowej obu firm oraz od niezależnych wytwórców oprogramowania. I na tej podstawie to właśnie my, użytkownicy, jak zwykle ostatecznie zadecydujemy – kupując wyroby któregoś z producentów.

Athlon 1200
Gniazdo: Socket A
Taktowanie: 9×133 MHz (1,2 GHz)
Napięcie rdzenia: 1,75 V
Napięcie I/O: 2,5 V
Cache L1: 128 KB
Cache L2: 256 KB
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1525 zł
+ wysoka wydajność
+ szybka magistrala FSB 266 MHz
– wymaga chipsetu AMD 760

Producent: AMD, USA
http://www.amd.com/
Dostarczył: AMD Polska, Głogów
tel.: (0-76) 835 21 52, faks: 835 21 52
e-mail: [email protected]
http://www.amd.pl/