Operacja (nie)udana?

Test płyty głównej Asus CUSL2-C z chipsetem Intel i815EP

Nieustająca popularność płyt głównych bazujących na chipsecie Intel 440BX jest najlepszym dowodem na to, że nowe nie zawsze oznacza lepsze. Ani modele z układem i810, i820 czy i815, ani też konkurencyjne rozwiązania firmy VIA nie zdołały prześcignąć (a często nawet dogonić) BX-a pod względem wydajności. Poczciwy staruszek, zaprojektowany z myślą o procesorach Pentium II, podkręcony do częstotliwości 133 MHz i uzbrojony w dodatkowy kontroler UltraATA/100 ciągle zaskakuje wysoką formą. Kolejną próbę wyparcia się własnego dziecka podjął Intel, decydując się na produkcję chipsetu i815EP. Pierwszym urządzeniem wyposażonym w nowy układ, jakie trafiło do naszego laboratorium, jest Asus CUSL2-C .

Płyta główna wyglądem i sposobem rozmieszczenia elementów bardzo przypomina model CUSL2 bazujący na chipsecie i815E. Asus CUSL2-C nie zawiera jednak wyjścia D-Sub do podłączenia monitora, ponieważ układ i815EP pozbawiony jest zintegrowanego kontrolera grafiki. Użytkownicy posiadający zewnętrzną kartę graficzną lub potrzebujący wydajnego akceleratora nie muszą już więc płacić za wbudowany moduł, którego nie będą używać. Do tej pory, chcąc uniknąć kupowania płyty głównej ze zintegrowaną grafiką, musieli zdecydować się na modele z chipsetem 440 BX lub z układem firmy VIA.

Przyznam się, iż przystępując do testów, miałem nadzieję, że pozbawiony „graficznego balastu” chipset 815EP wreszcie okaże się szybszy od BX133. Rzeczywiście, pierwsze testy – aplikacyjny SYSmark 2000 (135 punktów) i pomiary przepustowości pamięci w SiSoft Sandra (274 MB/s) – wypadły lepiej niż w przypadku wcześniej testowanych płyt głównych. Problemy pojawiły się jednak podczas testowania wydajności zamontowanego na płycie procesora Pentium III 600 MHz. Uzyskane wyniki okazały się słabsze nie tylko od rezultatów uzyskanych na płytach z BX-em, ale dość znacznie ustępowały nawet osiągom modelu Asus CUSL2 (o ok. 7%) z chipsetem i815E. Płyta zachowywała się podobnie również w testach przeprowadzonych za pomocą gry Quake III Arena. Pomimo wielu eksperymentów Asus CUSL2-C w identycznych warunkach testu miał wyniki o średnio 20 klatek słabsze niż CUSL2. Jak dalece zauważony spadek wydajności jest spowodowany faktem, iż testom poddano wczesną wersję urządzenia, pokaże przyszłość. Zanosi się jednak na to, że płyty główne z chipsetem 440BX nadal pozostają najwydajniejszą platformą dla procesorów Pentium III i Celeron.

CUSL2-C
Chipset: Intel i815EP
Gniazdo procesora: Socket 370
Złącza PCI/ISA/AGP/CNR: 6/0/1/1
Gniazda pamięci: 3×DIMM
Częst. FSB [MHz]: 66-200
Maks. RAM [MB]: 512
Gwarancja: 3 lata
Cena: 770 zł
+ wysoka przepustowość magistrali danych
+ duże możliwości rozbudowy
– wydajność niższa niż wersji z chipsetem Intel i815E

Producent: Asus, Tajwan
http://www.asus.com.tw/
Dostarczył: Komputronik, Poznań
tel.: (0-61) 832 47 32, faks: 832 63 05
e-mail: [email protected]
http://www.komputronik.com.pl/