Pomaluj mi bajkę

Po raz kolejny spotykamy się z bohaterami popularnych filmów rysunkowych. Kto powinien sięgnąć po ten krążek? Czego możemy się po nim spodziewać?

Kolejne komputerowe spotkanie z Bolkiem i Lolkiem (patrz: CHIP 4/98, s. 159, i 12/99, s. 192) to nowa porcja kolorowanek i zabaw dla naszych milusińskich. Z programu może korzystać maksymalnie czworo dzieci, a wyniki pracy każdego z nich są przechowywane w osobnej szufladzie, dostępnej z poziomu ekranu startowego. Zaczynając zabawę od kliknięcia własnej szuflady, dziecko uzyskuje dostęp do wykonanych wcześniej przez siebie rysunków, ale nie do tych, które pokolorował braciszek. W ten prosty sposób autorzy zminimalizowali niebezpieczeństwo wystąpienia w domu okrzyków: „Mamo! A on mi zepsuł!”.

Konstrukcja programu komplikuje zabawę: gdzie indziej komponuje się obrazki, a gdzie indziej je koloruje.

Użytkownik programu ma do wyboru kilka opcji. Może pomalować portrety postaci z filmu na zadane przez lektora kolory, ubarwić czarno-białą scenkę z pamiątkowego albumu Bolka i Lolka bądź też – jeszcze zanim sięgnie kursorem po farby, osobiście uzupełnić postaciami i przedmiotami gotowe tła. Powstanie w ten sposób mnóstwo oryginalnych rysunków, które można następnie przekształcić w dwa rodzaje puzzli, każdy z nich o trzech stopniach trudności. Najlepsi „układacze” będą figurowali na liście zwycięzców. Jest jednak pewien szkopuł: puzzle układa się na czas mierzony w główkach kapusty lub sekundach. Tych pierwszych jest maksymalnie pięć, drugich – 99, więc szczególnie przy wyższych stopniach trudności może się zdarzyć, że wszyscy przekroczą maksymalny czas. Poza tym mamy do dyspozycji grę memo, niestety, bez możliwości wyboru stopnia trudności.

W programie występują pewne niedoróbki. Gdy lektor wygłasza swoje kwestie, nie można ani mu przerwać, ani niczego w tym czasie zrobić. Bywa to uciążliwe np. przy tekstach pomocy, których trzeba za każdym razem wysłuchać w całości. Niemożliwe jest też wyłączenie czy choćby ściszenie muzyki, co czasem utrudnia zrozumienie lektora. Mimo tych usterek „Bolek, Lolek i przyjaciele” to dobra propozycja dla dzieci lubiących kolorowanki.

Bolek, Lolek i przyjaciele
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC Pentium, 16 RAM, napęd CD-ROM 2×, Windows 9x/2000, ok. 61 MB na dysku
+ dołączona książeczka do kolorowania
+ staranna, ładna grafika
– stała rozdzielczość

Producent: Aidem Media, Gdańsk i Wydawnictwo PIK, Warszawa
tel./faks: (0-58) 552 88 25
e-mail: [email protected]
Cena: 19,90 zł

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.