Pomocnicy pingwina

Linux już dawno temu przestał być systemem przeznaczonym tylko do wykorzystania na serwerach sieciowych. Coraz większe rzesze programistów zajmują się tworzeniem ciekawych aplikacji, ułatwiających wykorzystanie tego systemu także na domowym pececie.

Na sukces Linuksa złożyły się nie tylko jego duża stabilność czy fakt, iż jest on dostępny za darmo. System zyskuje coraz więcej zwolenników także dzięki pojawieniu się coraz lepszego oprogramowania, stopniowo dorównującego komercyjnym produktom.

Dla Linuksa powstały już tysiące programów. Są wśród nich niezbyt zaawansowane czy mniej przydatne aplikacje, ale znajdziemy też takie, które wymagają dużo czasu, by móc sprawnie się nimi posługiwać. Obecnie nie powinno być kłopotów z wyborem właściwego narzędzia do realizacji konkretnych zadań. W niniejszym artykule przedstawię programy, warte zainteresowania wielu użytkowników Linuksa. Niektóre z opisanych narzędzi nie mają jeszcze ostatecznej, stabilnej wersji, jednak już dziś warto zapoznać się z ich możliwościami i bacznie śledzić rozwój – prawdopodobnie już wkrótce będą to w pełni funkcjonalne produkty. Wszystkie aplikacje – z wyjątkiem Compupic, który jest dostępny za darmo tylko do użytku domowego – oparte są na licencji GNU GPL i rozpowszechniane bezpłatnie, nie ma więc problemu, by je zdobyć i zacząć z nich korzystać na własnym komputerze. Podzieliłem je na kilka kategorii: m.in. aplikacje przydatne w biurze, programy pomocne w konfiguracji Linuksa oraz inne linuksowe „użytki”. Zatem do dzieła!

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Grupa poświęcona Linuksowi:
#
Internet
Serwer Freshmeat
http://www.freshmeat.net/
Miror Tucows na serwerze TASK-u
http://task.linux.tucows.com/
Serwery FTP z oprogramowaniem dla Linuksa
#
#
#
W dziale Software | Programy dla Linuksa znajdują się programy Pinfo 0.5.9, Quanta 2.0 beta 3, Signature 0.13, Vacation 1.1.0, Wvdial 1.41, Fetchmailconf, GnuCash 1.5.2, Freeamp 2.0.8, Imwheel 0.9.9, CompuPic 5.1 build 1063.
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.