Sezamie, rozwiń się

Tworzenie rozwijalnego menu na stronie WWW.

Dzięki językowi JavaScript możemy bardzo łatwo uatrakcyjnić naszą stronę WWW, dodając do niej wygodne menu. Wykorzystując gotową bibliotekę, można to zrobić, nie potrafiąc nawet programować.

Rozwijalne menu już od dawna stanowią standardowy element graficznych interfejsów użytkownika. Z mechanizmu tego korzystają chyba wszystkie współczesne systemy operacyjne oraz aplikacje. Dzięki menu również i strony WWW stają się bardziej przyjazne dla internautów.

Samodzielne przygotowanie menu wymaga pracy i sporych umiejętności. Trzeba znać DHTML-a, a nie każdy ma ochotę uczyć się programowania tylko po to, żeby umieścić na swojej stronie WWW proste menu. Na szczęście można to zrobić dużo łatwiej. Wystarczy tylko ze strony Netscape’a skopiować odpowiednią bibliotekę. To oprogramowanie pozwala tworzyć systemy menu dla naszej strony WWW. Mimo swoich niewielkich rozmiarów (zaledwie 35 KB) biblioteka menue.js stanowi doskonałą podstawę do tworzenia własnych wariantów menu (próbka możliwości tej biblioteki jest na ilustracjach obok). Dla bardziej ambitnych, którzy nie mieli jeszcze okazji zetknąć się z JavaScriptem, jest to doskonały sposób na poznanie tego języka.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Biblioteka menue.js
http://developer.netscape.com/viewsource/ smith_menu/smith_menu.html
Skrypty w języku JavaScript
http://www.dannyg.com/javascript/
Inne systemy menu
JavaScript Menu System
http://homepages.go.com/homepages/e/m/a/ emair/menu/
Morten’s JavaScript Tree Menu
http://www.treemenu.com/
Web Page Redirection Tutorial
http://www.posi.net/software/selectpage/
W dziale Internet | Menu na stronie WWW znajduje się plik z opisywaną stroną oraz biblioteka menue.js