Transplantacja mózgu

Rozwijający się dynamicznie Linux przyciąga ogromne rzesze użytkowników. Pojawiają się kolejne, coraz bardziej niezawodne edycje systemu, obsługujące nowoczesne technologie. Jak zaktualizować i przyśpieszyć działanie swojego środowiska pracy, nie instalując go od nowa? Jądro (z ang. kernel) to serce systemu operacyjnego. Ładowane do pamięci podczas każdego startu systemu, jest podstawą jego funkcjonowania. Najważniejsze funkcje jądra to […]

Rozwijający się dynamicznie Linux przyciąga ogromne rzesze użytkowników. Pojawiają się kolejne, coraz bardziej niezawodne edycje systemu, obsługujące nowoczesne technologie. Jak zaktualizować i przyśpieszyć działanie swojego środowiska pracy, nie instalując go od nowa?

Jądro (z ang. kernel) to serce systemu operacyjnego. Ładowane do pamięci podczas każdego startu systemu, jest podstawą jego funkcjonowania. Najważniejsze funkcje jądra to zarządzanie urządzeniami wchodzącymi w skład komputera, obsługa pamięci i przydzielanie jej odpowiednim procesom oraz rozdzielanie mocy procesora pomiędzy zadania. Jądro interpretuje polecenia wydawane przez użytkownika powłoki, realizuje prawa dostępu do plików, obsługę sieci i pełni wiele innych, nie mniej ważnych funkcji.

Twórcą pierwszego jądra Linuksa jest Fin Linus Torvalds. Wraz z zespołem programistów kontaktujących się ze sobą za pomocą Internetu stworzył on podstawę systemu, który możemy wykorzystać zarówno w profesjonalnych zastosowaniach, jak i używać w codziennej pracy. Ciągle są prowadzone prace nad udoskonaleniem jądra. Linux coraz częściej trafia do urządzeń codziennego użytku (np. palmtopów), opracowano też system podtrzymywania życia roślin, pracujący pod kontrolą dystrybucji Debian, który poleciał w kosmos.

Pierwsze wersje Linuksa przeznaczone były dla komputerów PC z procesorami 80386/486. Teraz możliwe jest używanie tego systemu także na wielu innych platformach, m.in. SUN Sparc, DEC Alpha czy PowerPC Apple’a. Większość kodu źródłowego jądra Linuksa napisana została w języku C.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Grupa dla użytkowników Linuksa:
#
Grupy związane z Linuksem:
#
Internet
Kolejne wersje jądra:
http://www.kernel.org/
JTZ
http://www.jtz.org/
Na płycie CD dołączonej do numeru, w kategorii Software |Programy dla Linuksa znajduje się jądro Linuksa
w wersji 2.2.18
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.