Anatomia komputera

Ta szara skrzynka zwana komputerem jest dla Ciebie tajemnicza? Nie wiesz, co jest w środku? Skąd się to wszystko wzięło? Jest program, który odpowie na Twoje pytania.

Encyklopedia multimedialna Komputer od A do Z to kolejny numer magazynu Strefa CD, wydany przez wydawnictwo Infomedia. Całość składa się z kilkunastostronicowego pisma i płyty CD-ROM, na której zamieszczona jest właściwa encyklopedia. W papierowej części magazynu znajdziemy opis zasad pracy i budowy współczesnego peceta oraz kilka porad ułatwiających samodzielne złożenie komputera. Skromną zawartość pisemka oraz ubogą szatę graficzną rekompensuje dołączony do niego krążek. O ile tutaj także grafika nie należy do wyszukanych, o tyle materiał zgromadzony na płytce przygotowano naprawdę starannie.

Trzeba mieć anielską cierpliwość i oko snajpera, aby złapać „dymek” z nazwą poszczególnych elementów urządzenia. Aktywne punkty, w których pojawiają się wyjaśnienia, są bardzo trudne do uchwycenia.

W aplikacji znajdziemy informacje dotyczące wszystkich elementów składowych komputera oraz wszelkich możliwych urządzeń peryferyjnych. Oprócz zasady działania każdego komponentu w programie zamieszczono informacje o jego historii i sposobie instalacji, który w wielu wypadkach zilustrowany jest filmem pokazującym krok po kroku, jak sprawić, aby dane urządzenie współpracowało z naszym pecetem. To jednak nie wszystko. Większość elementów komputera można obejrzeć na przestrzennym przekroju pozwalającym zajrzeć do jego wnętrza, a dzięki animacjom dowiemy się na przykład, jak powstaje wydruk w drukarce atramentowej lub laserowej.

Niewątpliwie dodatkową atrakcją programu jest historia informatyki. Autorzy rozpoczynają swoją opowieść od prostego przyrządu matematycznego, datowanego na 7000 lat p.n.e. – kości Ishango, aby po przedstawieniu historii starożytnych liczydeł, pierwszych kalkulatorów i minikomputerów dojść do współczesnych procesorów Pentium i Athlon.

Jak w każdej porządnej encyklopedii, także i tutaj znajdziemy indeks alfabetyczny, w którym można wyszukiwać poszczególne elementy według interesujących nas zagadnień (np. „instalacja”, „historia”). Poza tym wszystkie artykuły prezentowane w encyklopedii połączone są ze sobą odnośnikami hipertekstowymi, a wiele terminów opatrzono definicjami zebranymi w formie notatek encyklopedycznych.

Komputer od A do Z
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486DX, 16 MB RAM, napęd CD- -ROM 2×, Windows 9x, ok. 32 MB na dysku
+ bogactwo treści
+ filmy instruktażowe i animacje o dużej wartości praktycznej
– nieco skromna oprawa graficzna

Producent: Infomedia, Warszawa
tel./faks: (0-22) 635 16 40
e-mail: [email protected]
http://www.strefacd.pl/
Cena: 24,95 zł

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.