Cała naprzód

Jeśli wydaje Ci się, że Twój dysk EIDE jest szybki, to z pewnością zmienisz zdanie po zapoznaniu się z wynikami najnowszego modelu firmy Seagate z rodziny Barracuda ATA III. Wysoka wydajność, duża pojemność i przystępna cena to jednak tylko niektóre zalet

Chcąc nie chcąc, dysk twardy jest składnikiem każdego zestawu komputerowego. Od jego wydajności zależy nie tylko prędkość kopiowania danych, ale także czas uruchamiania aplikacji oraz zapisywania, często coraz większych, dokumentów. Warto zatem zadbać, aby wybrany przez nas model był możliwie szybki i pojemny. Wymagania takie doskonale rozumie firma Seagate, czego dowodem jest nowa rodzina dysków – Barracuda ATA III .

Trzecia już generacja urządzeń z tej serii przeznaczona jest przede wszystkim dla użytkowników domowych i biurowych. Doskonale sprawdzi się także w macierzach ATA RAID, których kontrolery coraz częściej montowane są na płytach głównych.

Na pierwszy rzut oka nowa rodzina jest tylko modyfikacją znanej serii Barracuda ATA II. Bufor danych ma taką samą pojemność, nie zmieniła się również prędkość obrotowa talerzy. Na tym jednak koniec podobieństw. Dzięki zastosowaniu nowego procesora, taktowanego zegarem 80 MHz, zarządzającego pracą dysku, wewnętrzny transfer wzrósł aż do 500 Mbit/s. Jest to pierwszy dysk o tak wysokiej prędkości wymiany informacji między głowicami odczytującymi je z powierzchni talerzy a buforem danych. Łatwo obliczyć, że przy podanych parametrach do kanału EIDE dysk może dostarczać ogromne ilości danych – nawet 60 MB/s! Aby było to możliwe, urządzenie wyposażono w interfejs UltraATA/100, zapewniający transfery na poziomie do 100 MB/s.

Przeprowadzone przez nas pomiary potwierdziły bardzo wysoką wydajność. Zarówno średnia prędkość odczytu (na poziomie 30 MB/s), jak i zapisu (24 MB/s) znacznie przewyższają rezultaty osiągnięte przez inne modele EIDE w ostatnim teście porównawczym (CHIP 12/2000, s. 118). Pod tym względem nowa Barracuda ATA III wyprzedza nawet dobre dyski SCSI (IBM Ultrastar, Quantum ATLAS V czy Seagate Barracuda), ustępując jedynie najszybszym modelom z tym interfejsem – Seagate Cheetah czy Quantum ATLAS 10K2. W przypadku tych ostatnich talerze wirują jednak z prędkością 10 000 obr./min, a bufor danych jest odpowiednio dwu- i czterokrotnie większy.

Śmiało można przyznać, iż modele z rodziny Barracuda ATA III są najszybszymi dyskami EIDE, jakie można obecnie kupić. Jeśli do dużej pojemności testowanego modelu, dodamy niezbyt wygórowaną cenę i wysoką odporność na wstrząsy (350 Gs) dysk polecić można wszystkim, którzy oczekując maksymalnej wydajności, nie chcą inwestować w droższy standard SCSI.

Barracuda ATA III
Interfejs: UltraATA/100
Pojemność wg producenta/ zmierzona [MB]: 39 082/38 162
Prędkość obrotowa talerzy [obr./min]: 7200
Bufor [KB]: 2048
Maks. transfer wewn. [Mb/s]: 500
Gwarancja: 3 lata
Cena: ok 1050 zł
+ bardzo wysoka wydajność
+ duża pojemność
+ cicha praca
– wysoka cena

Producent: Seagate, USA
http://www.seagate.com/
Dostarczył: Komputronik, Poznań
tel.: (0-61) 867 14 92, faks: 865 53 66
e-mail: [email protected]
http://www.komputronik.com.pl/

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.