Cyfrowy cyklop

EzPro 615H to projektor, który wzbudza respekt już samym swoim wyglądem. W parze z solidną konstrukcją idą wysokie osiągi tego urządzenia, które znakomicie nadaje się do przeprowadzania audiowizualnych prezentacji.

Jeszcze kilka lat temu do przeprowadzania różnego rodzaju prezentacji audiowizualnych wykorzystywano tradycyjne rzutniki. Obecnie coraz częściej stosuje się w tym celu nowoczesne projektory. Rozwiązanie takie nie jest co prawda tanie, ale znacznie podnosi walory pokazu.

Jednym z takich urządzeń jest Optoma EzPro 615H. Model ten należy do projektorów przenośnych, ale jego gabaryty są dość spore. Oznacza to, że na ewentualne prezentacje będziemy jeździć z dość ciężką walizką. Zdając sobie z tego sprawę, producent dodał do futerału stelaż z kółeczkami, który ułatwia transport urządzenia.

Instalacja projektora nie sprawia żadnych problemów i sprowadza się do podłączenia zasilania i sygnału wizyjnego. Po uruchomieniu urządzenia pozostaje już tylko ustawić ostrość oraz poszczególne parametry, takie jak kontrast, jasność czy natężenie barw. Służą do tego przyciski umieszczone na górnym panelu. Dzięki nim (jeśli zajdzie taka potrzeba) skorygujemy również geometrię obrazu. Podczas testu okazało się, że przyciski te dość często nie reagowały na polecenia ze strony użytkownika – dopiero kilkukrotne „wduszanie” guziczków przynosiło pożądany efekt.

Z innych przydatnych opcji warto wymienić funkcję zoom, która działa po podłączeniu projektora nie tylko do komputera, ale również innego źródła sygnału, na przykład magnetowidu czy odtwarzacza DVD. Multimedialność przekazu zapewniają wbudowane głośniczki, ale można ich używać jedynie w niewielkich pomieszczeniach. Przy większych prezentacjach nieodzowne jest zastosowanie zewnętrznego nagłośnienia.

Do jakości obrazu wyświetlanego przez EzPro 615H nie można mieć większych zastrzeżeń. Dobre odwzorowanie szczegółów, odpowiednie nasycenie barw, stabilny obraz – te cechy sprawiają, iż model ten polecić można do komputerowych prezentacji. Na uwagę zasługuje również fakt, iż nawet po zastosowaniu funkcji zoom jasność obrazu jest wciąż na tyle duża, że można oglądać wyświetlane informacje bez potrzeby zaciemniania sali. Urządzenie zawdzięcza to przede wszystkim bardzo wydajnemu systemowi oświetlenia, generującemu jasność na poziomie 1250 ANSI lumenów.

Nieco inaczej przedstawia się zastosowanie urządzenia w warunkach kina domowego. W menu wybrać można tryb 16:9, przeznaczony specjalnie do oglądania filmów panoramicznych w ich oryginalnym formacie. Zastrzeżenie budzi jednak duża ziarnistość obrazu oraz nieprecyzyjne odwzorowanie barw. Przykładowo: czarny kolor wyświetlony zostanie jako ciemny, pulsujący fiolet. Za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest sama matryca, która najwyraźniej nie radzi sobie z podobnymi niuansami. Wady te stają się szczególnie denerwujące podczas projekcji filmów o referencyjnych właściwościach audiowizualnych. Dość powiedzieć, że nawet „Gladiator” Ridleya Scotta wyświetlany był ze sporym ziarnem, co szczególnie widać było przy zbliżeniach postaci aktorów.

Nie ulega wątpliwości, że model EzPro 615H to znakomite urządzenie do multimedialnych prezentacji komputerowych. Jeśli jednak interesuje nas również oglądanie filmów, powinniśmy się rozejrzeć za bardziej uniwersalnym projektorem.

EzPro 615H
Rozdzielczość natywna:
1024×768 pikseli
Jasność: 1250 ANSI lumenów
Kontrast: 350:1
Wejścia wideo: S-Video, Composite, D-sub
Obsługiwane systemy wideo:
NTSC, PAL, SECAM
Dodatki: bezprzewodowy pilot
Trwałość lampy: 4000 godzin
Waga: 4,0 kg
Gwarancja: 1 rok
Ceny: 25 000 zł (projektor),
1950 zł (lampa)
+ dobra jakość obrazu podczas
prezentacji komputerowych
+ wysoka jasność
– ziarnistość i nieprecyzyjne
odwzorowanie barw podczas
odtwarzania filmów DVD
Producent: Optoma Europe, Wielka Brytania
http://www.optoma.com/
Dostarczył: AB SA, Wrocław
tel.: (0-71) 32 40 500, faks: 32 40 528
e-mail: [email protected]
http://www.ab.com.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.