Czwórka na piątkę

Test pakietu JBuilder 4 Enterprise.

Czwarta edycja JBuildera dostępna jest w trzech wersjach: Foundation, Professional oraz Enterprise. Pierwsza – zawierająca jedynie podstawowe środowisko programistyczne i komponenty – jest bezpłatna (dostępna w Internecie na stronach producenta). Ostatnia z wymienionych edycji jest zaś najbardziej rozbudowana i, co za tym idzie, oferuje największe możliwości. Przeznaczono ją do tworzenia dużych rozproszonych systemów. Właśnie wersja Enterprise była przedmiotem mojego testu. W skład JBuildera 4 wchodzi sześć CD-ROM- -ów i stos książek. Na płycie instalacyjnej znajdują się wersje pakietu dla platform Windows, Linux i Solaris.

Bogata paleta kontrolek dbSwing ułatwia tworzenie aplikacji bazodanowych.

JBuilder 4 Enterprise jest zestawem wizualnych narzędzi programistycznych do tworzenia aplikacji, apletów, serwletów i komponentów JavaBeans na platformę Java 2. Pakiet obsługuje najnowsze standardy języka Java, a wśród nich: Java 2, Java 2 JFC/Swing, Graphics 2D, JavaBeans, JAR, JNI. Paleta z ponad 300 komponentami JavaBeans oraz liczne kreatory znacznie ułatwiają pracę programistom.

Nowy Builder został napisany w czystej Javie, przy użyciu kompilatora JDK 1.3 (Java Development Kit), który również znajduje się w pakiecie. Fakt, że pakiet stworzono w Javie, jest, niestety, odczuwalny – mimo iż JBuilder ma wbudowany HotSpot, czyli wirtualną maszynę Javy, zapewniającą większą wydajność aplikacji. Do wygodnej pracy potrzebny jest szybki komputer wyposażony w dużą ilość pamięci. Zalecana przez producenta minimalna ilość 128 MB jest zdecydowanie za mała.

Poza JBuilderem 4 w pudełku znajdują się również: Delphi 4.0 Professional, C++Builder 4.0 Professional, Inprise Application Server 4.1, VisiBroker 4.1 i JDataStore 4. Trzy ostatnie produkty przeznaczone są jedynie (licencja dla jednego programisty) do testowania aplikacji tworzonych z wykorzystaniem JBuildera.

Zintegrowane środowisko programistyczne, czyli IDE, przeszło wyraźne przeobrażenia. Rozbudowane zostały wszystkie jego elementy: edytor, debuger oraz system pomocy kontekstowej. W obecnej wersji JBuildera programista może wybierać ustawienia klawiatury zgodne z edytorami, takimi jak Emacs, Brief czy Visual Studio (J++). To ostatnie rozwiązanie przygotowano zapewne z myślą o programistach, którzy „przesiadają się” z Visual J++, nie obsługującego nowszych wersji JDK. Kolorowanie kodu działa też podczas edycji plików XML, WML, IDL (Interactive Data Language), JSP i XSL.

Rozbudowano menedżera projektów – teraz do ich zapisu wykorzystywany jest XML. Takie rozwiązanie powoli staje się standardem. Oczywiście nie ma problemów z otwieraniem zbiorów projektów zapisanych w poprzednich wersjach. Nowa przeglądarka plików, bardzo podobna do Eksploratora Windows, potrafi obsługiwać archiwa zawierające opisy klas: ZIP, JAR, WAR (Web Application Archive) i EAR (Enterprise Application Archive). Co więcej – obecnie jest możliwy podgląd plików HTML4, XML i CSS2.

Programista może wykorzystywać różne wersje JDK, łatwo przełączając się między nimi.

Nowością jest kreator Archive Builder, pozwalający na szybkie tworzenie archiwów (JAR, WAR, EAR) służących do rozpowszechniania apletów, komponentów JavaBeans i rozszerzeń środowiska.

Wiadomo, że rola debugera w procesie tworzenia oprogramowania jest nieoceniona. Tu JBuilder 4 też różni się od swego poprzednika. Po pierwsze, można tak skonfigurować debuger, aby zarządzać wieloma sesjami. Po drugie, możliwa jest obsługa pułapek międzyprocesowych – bardzo przydatna przy wyszukiwaniu błędów w aplikacjach klient-serwer. Uruchamianie tworzonego programu na pewno przyspieszy sprawdzanie wartości wyrażeń bez konieczności zatrzymywania aplikacji. Obliczone wartości są zapisywane do specjalnego logu śledzonego programu.

Tworzenie aplikacji bazodanowych za pomocą nowego JBuildera stanie się wygodniejsze. Przydatny tu będzie JDataStore, czyli serwer SQL napisany w czystej Javie. Wielu programistów z pewnością ucieszy JSQL. Jest to interaktywne narzędzie do wykonywania poleceń SQL- -owych z linii komend. Możliwy jest dostęp do źródeł danych JDBC. Nowością jest komponent DataStorePump służący do importowania tabel z JDBC do JDataStore.

Usprawnienia wprowadzone do nowego JBuildera nie ominęły też pracy zespołowej. Testowana wersja Enterprise ułatwia pracę grupową programistów. Dodano w niej możliwość kontrolowania historii projektu, w tym również jego poszczególnych komponentów. Oprócz dodania nowych elementów, takich jak praca grupowa, integracja z CVS (Control Version System), kreator EJB (Enterprise Java Beans) i ulepszone JSP, do pakietu wprowadzono wiele drobniejszych poprawek czyniących codzienną pracę programisty łatwiejszą. Poprawiono też zarządzanie kodem źród-łowym dla dużych rozproszonych zespołów programistów, a także umożliwiono zarządzanie kodem przez Internet.

JBuilder 4 powinien spełnić oczekiwania dotychczasowych użytkowników, a będzie też zapewne przyciągał nowych. Szczególnie że najprostsza edycja (Foundation) dostępna jest bezpłatnie, co pozwala zapoznać się ze środowiskiem i podstawowymi komponentami.

JBuilder 4 Enterprise
Wymagania: PC Pentium II 233 MHz, 128 MB RAM, ok. 250 MB na dysku
Platforma Windows:
Microsoft Windows 98/2000/NT 4.0 (SP 3)
Platforma Linux:
Red Hat Linux 6.2 lub nowszy
Mandrake 6.x lub nowszy
Caldera Systems OpenLinux 2.3
SuSE Linux 6.3 lub nowszy
Platforma Solaris:
ULTRASparc 2
Solaris 2.6 lub Solaris 7 (2.7)
+ obsługa aktualnych standardów Javy
+ wersje dla kilku platform (Windows, Linux, Solaris)
+ wygodne środowisko programistyczne
+ duży wybór gotowych komponentów
– duże wymagania sprzętowe
– wysoka cena

Producent: Borland, USA
http://www.borland.com/
Dostarczył: BSC, Warszawa
tel.: (0-22) 864 14 65
faks: 864 14 66
e-mail: [email protected]
http://www.bsc.com.pl/
Cena: ok. 15 870 zł
Uaktualnienie: ok. 8040 zł
Na CHIP-CD 1/2001
w dziale Aktualności | Software znajduje się JBuilder
4 Foundation