Kolory marzeń

Coraz więcej użytkowników komputerów decyduje się na zakup drukarki. Czy nowy Epson Stylus Color 880 spełni ich wymagania?

Kolorowe drukarki nie są już drogą ekstrawagancją, ale coraz częściej standardowym dopełnieniem domowego zestawu komputerowego. Stylus Color 880, mimo iż nie jest zbyt tani, to również drukarka przezna-czona głównie dla domowego użytkownika. Wyposażony jest w dwie głowice drukujące, z których każda ma 144 dysze i pozwala uzyskać krople objętości 4 pikolitrów. Dzięki takim parametrom maksymalna fizyczna rozdzielczość druku wynosi aż 2880×720 dpi. Przeźroczysta pokrywa głowic pozwala na bieżąco podglądać proces drukowania. Jest to szczególnie przydatne, gdy wynik drukowania jest odmienny od zamierzonego. W takim przypadku można przerwać drukowanie, nie czekając na pojawienie się zadrukowanej kartki na odbiorniku.

Sterownik drukarki ma wiele przydatnych funkcji. Aby uzyskać wydruki maksymalnie dobrej jakości, trzeba wybrać odpowiednie opcje, optymalne dla danego dokumentu – oprócz rozdzielczości decydującym parametrem jest metoda zarządzania kolorami. Wspomniane różnice jakości najlepiej widać na wydrukach prezentacyjnej grafiki testowej (patrz: procedura testowa – CHIP 4/2000, s. 92). Przy zastosowaniu trybu Color Controls doskonale prezentują się takie fragmenty, jak zbiegające się w okręgu linie, które mają ostre, wyraźne krawędzie i są dobrze nasycone kolorem. Jednocześnie jednak tracą na jakości zdjęcia, które są zdecydowanie za ciemne. Użycie trybu PhotoEnhance4 powoduje nieco odmienną sytuację – fotografie prezentują się znakomicie, a elementy grafiki mają minimalnie mniejsze nasycenie. Dokładniejszą kontrolę nad jakością druku daje opcja Custom, gdzie oprócz wyboru podstawowych parametrów (typ papieru, tryb zarządzania kolorem i rozdzielczość) można użyć jednego z kilku filtrów wbudowanych w sterownik lub poprawić jasność, kontrast czy równowagę kolorów.

Wydruki zdjęć testowych otrzymanych dla najlepszych ustawień (PhotoEnhance4) prezentują się znakomicie. Nawet najdrobniejsze szczegóły są dobrze widoczne, a kolory są naturalne i wiernie odtworzone. Niezauważalny jest również raster – można go zobaczyć dopiero po wnikliwej obserwacji newralgicznych fragmentów. Nieco gorzej prezentuje się wydrukowany tekst. Dla trybu Normal krawędzie liter są lekko poszarpane. Dotyczy to szczególnie tekstu czerwonego, dla którego również wypełnienie kolorem nie jest idealnie jednolite. Wszystkie opisane dokumenty Stylus 880 wydrukował w dosyć krótkim czasie – cztery strony tekstu z kolorowymi fragmentami były gotowe po 89 sekundach, a druk zdjęcia w formacie A4 w najlepszej możliwej do uzyskania jakości (tryb Foto) trwał prawie 9 minut. Bezsprzeczną zaletą testowanego modelu jest również bardzo cicha praca. W czasie drukowania głowica porusza się niemal bezszelestnie, nie zakłócając komfortu pracy użytkownika.

W sumie Epson Stylus Color 880 określić można jako produkt bardzo udany. Użytkownicy, którym szczególnie zależy na jakości, z pewnością będą zadowoleni z wydrukowanych zdjęć czy grafik. Podobnie nie powinni być zawiedzeni ci, którzy drukują dużo dokumentów tekstowych i którym głównie zależy na prędkości druku. Niestety, Epson Stylu Color 880 nie należy do grona tanich drukarek – za wszystkie wspomniane dobrodziejstwa trzeba słono zapłacić.

Stylus Color 880
Format: A4
Maksymalna rozdz: 2880×720 dpi
Interfejs: LPT, USB
Podajnik: tacka na 100 kartek
Sterowniki: Windows (wszystkie wersje), Mac OS
Gwarancja: 1 rok
Cena: 940 zł
+ wysoka rozdzielczość
+ cicha praca
– wysoka cena
– nie najlepsza jakość druku dokumentów tekstowych

Producent: Epson, Japonia
http://www.epson.com/
Dostarczył: MSD, Gdańsk
tel.: (0-58) 340 23 23, faks: 552 54 61
e-mail: [email protected]
http://www.msd.com.pl/

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.