Koniec ery peceta?

Założenia architektury komputerów Information PC.

Jeszcze do niedawna analitycy śledzący wydarzenia na rynku pecetów spodziewali się jego dynamicznego rozwoju w ciągu kilku najbliższych lat – głównie za sprawą Internetu. Obecnie jednak zdaniem niektórych ekspertów firmy chcące w przyszłości utrzymać wzrostowy trend sprzedaży będą musiały już w tym roku zaproponować użytkownikom, i to nie tylko domowym, całkiem nową koncepcję komputera osobistego.

Tradycyjny pecet zagrożony jest z kilku kierunków i co ciekawe, największym jego „wrogiem” może stać się… Internet. Okazuje się, że np. w Japonii mało kto kupuje komputer, aby łączyć się z Siecią. Największą popularnością cieszy się tam system i-mode umożliwiający połączenie się z Internetem za pomocą komórki – daje on znacznie większe możliwości niż promowany w Europie WAP.

Kolejnym przeciwnikiem komputera mogą stać się przystawki internetowe do telewizora, nazywane set-top boksami, lub inne urządzenia informacyjne (ang. information appliances). Mają one niewątpliwie jedną zaletę: są wyjątkowo tanie (kosztują niewiele ponad 100 dolarów) i proste w obsłudze. Jednak głównym konkurentem peceta staną się najpewniej konsole do gier (patrz: CHIP 11/2000, s. 112), takie jak Sony Playstation2. Umożliwiają one nie tylko granie, ale też odtwarzanie filmów z płyt DVD i dostęp do Internetu.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Informacje dotyczące założeń architektury Information PC
http://www.via.com.tw/
http://www.platformconference.com/
Na dołączonym do numeru CD-ROM-ie w dziale Aktualności|Tendencje znajduje się dokumentacja z informacjami na temat założeń platformy Information PC