Kto tak pięknie gra?

W naszym teście programów do nagrywania płyt CD-R wygrał Nero Burning Rom. Jak za jego pomocą sporządzić płytę CD-Audio zawierającą coś więcej niż tylko muzykę?

Na pewno mamy takie płyty audio, na których interesują nas tylko dwa albo trzy utwory. Żonglowanie stertą krążków jest kłopotliwe albo wręcz niemożliwe (jak np. zrobić to w samochodzie?). Nic zatem dziwnego, że nagrywarka CD-R służy często do tworzenia muzycznych składanek.

Jednak sama muzyka to nie wszystko. Ciekawą funkcją, udostępnianą przez niektóre napędy CD-RW oraz programy nagrywające, jest możliwość zapisania oprócz dźwięku dodatkowych informacji tekstowych o utworach znajdujących się na płycie. Można więc sprawić, by na panelu odtwarzacza pojawiał się napis bardziej oryginalny niż „Track 02”. Przedstawimy metodę przygotowania płyty CD-Text. A skorzystamy z programu, który wygrał w naszym teście aplikacji do nagrywania złotych krążków – Nero Burning Rom.

1

Po uruchomieniu aplikacji w okienku New compilation należy wybrać pozycję Audio-CD. Znajdziemy tam cztery zakładki umożliwiające określenie podstawowych parametrów projektu. Wybierzmy zatem Audio- -CD i zaznaczmy pole Write CD Text on CD. Teraz możemy wpisać nazwę płyty (

Title

) oraz wykonawcę (

Artist

). Jeśli dysponujemy silnym procesorem i będziemy chcieli poddać materiał dźwiękowy dodatkowej obróbce (np dodać efekty) przy zachowaniu trybu nagrywania Disc-At-Once, powinniśmy zaznaczyć też opcję Calculate audio filters on the fly .

1. Rozpoczynamy pracę: w okienku New Compilation wybieramy zakładkę Audio-CD i zaznaczamy opcję Write CD Text on CD. Naciskamy przycisk New.

2

Zatwierdzenie parametrów przyciskiem New spowoduje wyświetlenie głównego okna programu zawierającego okienka projektu (Audio1) oraz menedżera plików (File browser). Teraz musimy „przygotować” płytę. Nero pozwala na tworzenie krążków audio zarówno z nagranych już płyt, jak i z plików MP3.

2a. Z listy napędów wybieramy ten, w którym znajduje się źródłowa płyta CD. Zaznaczamy ścieżki, które mamy zamiar skopiować. Przeciągamy je do okna projektu.

3

Aby skopiować ścieżki z płyty audio, wybieramy z listy napędów nasz CD-ROM. Zobaczymy wówczas listę ścieżek. Ponieważ potrzebne będą nam nazwy wykonawców i tytuły utworów, możemy skorzystać z internetowej bazy CDDB – jeśli znajdują się w niej dane płyty „źródłowej”, zaoszczędzimy sporo czasu. Gdy przeciągniemy ścieżkę do okna projektu, aplikacja automatycznie uruchomi moduł pobierający dane z Internetu.

2b. Po kliknięciu przycisku Access Internet Database program automatycznie łączy się z internetową bazą CDDB i pobiera z niej informacje na temat utworów zapisywanych na nowym krążku.

4

W nowym okienku należy przycisnąć klawisz

Access Internet Database

– gdy mamy aktywne połączenie z Siecią, zacznie się sprawdzanie bazy CDDB. Rezultaty wyszukiwania zostaną wyświetlone i możemy zaznaczyć pozycję pasującą do naszej płyty. Należy teraz wybrać pozycję

Selected CD . Jeśli wcześniej nie tworzyliśmy bazy danych o płytach na lokalnym dysku, program zrobi to teraz.

2c. Nero Burning Rom zapisze na płycie także pliki MP3. Aby wypalić je na krążku, wystarczy zaznaczyć właściwe zbiory i przeciągnąć je do okna projektu.

5

Dane na płytę przygotowujemy poprzez przeciąganie plików do okienka projektu. Tam też możemy zmieniać pozycję utworów na płycie oraz dokonywać ich edycji. Jeśli chcemy nagrać muzykę z plików MP3, postępujemy podobnie – umiejscawiamy zbiory w oknie projektu płyty.

3. Oczywiście możemy zmodyfikować informacje na temat każdego utworu. Po uruchomieniu menu kontekstowego, dostępnego po naciśnięciu prawego klawisza myszy, pojawi się okienko Audio Track Info. Wpiszemy w nim tytuł utworu i nazwę wykonawcy.

6Podczas tworzenia płyty możemy zmieniać krążki źródłowe – wtedy przy korzystaniu z CDDB trzeba będzie każdorazowo pobierać odpowiednie informacje z bazy. Pamiętajmy jednak, że w takiej sytuacji musimy zrezygnować z trybu zapisu Disc-At-Once.

4.Nero Burning Rom pozwala dokonać normalizacji zapisywanych próbek dźwiękowych. Wystarczy wybrać zakładkę Filters (w oknie Audio Track Info) i zaznaczyć opcję Normalize. Tak samo dodajemy do ścieżek efekty.

7.

Informacje tekstowe możemy edytować dla każdego utworu oddzielnie. W tym celu należy zaznaczyć utwór, używając lewego klawisza myszki, a następnie nacisnąć jej prawy klawisz i z menu kontekstowego wybrać pozycję Properties. W wyświetlonym oknie zmienimy tytuł utworu i nazwę wykonawcy. Dokonamy tutaj także modyfikacji próbki dźwiękowej – nałożymy na nią efekty, filtry itp. Po określeniu żądanych opcji możemy odsłuchać zmodyfikowany utwór.

5. Projekt płyty jest już gotowy. Możemy przystąpić do jej wypalania. Uaktywniamy zakładkę Burn, zaznaczamy opcję Finalize CD i klikamy przycisk Write.

8.

Gdy mamy już przygotowany projekt nowej płyty, przystępujemy do jej nagrania. Klikamy więc ikonkę Burn CD, znajdującą się na pasku narzędziowym. Pojawi się wówczas okienko właściwości projektu (zakładka

Burn

). W tym momencie określamy parametry wypalania. Ważne jest, by zaznaczyć opcję Finalize CD, gdyż bez zamknięcia płyta audio nie będzie mogła być odtwarzana.

6. Aplikacja przystępuje do pracy. Za kilkanaście minut otrzymamy gotową płytę Audio-CD.

9.

Jeśli chcemy nagrać płytę bez przerw między utworami, powinniśmy użyć metody zapisu Disc-At-Once. Należy jednak pamiętać, by materiał źródłowy w tym wypadku znajdował się w całości na dysku twardym (najlepiej w postaci plików WAVE), gdyż nie będziemy mogli przerwać nagrywania i pobrać dodatkowych ścieżek z CD.

10.

Po określeniu opcji nagrywania należy kliknąć przycisk Write. Ścieżki audio, które znajdują się na płycie źródłowej, zostaną zgrane na dysk twardy, a następnie zapisane na nowej płytce CD.

11.

Warto sprawdzić efekt naszej pracy. Jeśli nie dysponujemy odtwarzaczem sprzętowym wspierającym CD-Text, skorzystajmy z odtwarzacza programowego. Jedną z aplikacji obsługujących CD-Text jest program JetAudio .

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Na CHIP-CD w dziale Software | Programy do nagrywania płyt CD-R znajduje się wersja próbna programu Nero Burning Rom 5.0.3.8 i aplikacja Jet Audio 4.7
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.