Mistrz ceremonii

Test drukarki atramentowej HP DeskJet 959C

Doskonałą okazją do debiutu nowych produktów są targi CeBIT. To właśnie tam po raz pierwszy szerszej publiczności zostanie pokazana między innymi najnowsza drukarka Hewlett-Packarda – DeskJet 959C.

DeskJet 959C bazuje bezpośrednio na konstrukcji DeskJet 950. W obu modelach zastosowano technologię druku kropelkowego, połączonego z zaawansowanymi mechanizmami wspomagającymi Photo Ret III i Color Smart. Główną innowacją w HP DeskJet 959C jest jej nowy wygląd. Zgodnie z planami producenta nowy model powinien z czasem zastąpić DeskJet 950.

Na wydrukach testowych zauważyliśmy kilka drobnych wad. Pierwszą z nich był „efekt uboczny” zastosowania opcji PhotoREt III. Kryjący się pod tym kryptonimem mechanizm mieszania kolorów (patrz CHIP 4/2000, s. 100) w doskonały sposób poprawia jakość druku, ale jednocześnie elementów może zmniejszyć wyrazistość bardzo drobnych (np. pojedynczych włosów fryzury kobiety). O jakości decyduje również rodzaj drukowanego dokumentu. Dla fotografii utrzymanej w jednej tonacji, efekt jest lepszy niż dla zdjęcia, na którym występuje duża różnorodność kolorów, o różnym nasyceniu. W tym drugim przypadku, szczególnie na pastelowych płaszczyznach, dostrzec można pojedyncze punkty. Ciekawy jest również efekt uzyskany przy druku zdjęć o dużej fizycznej rozdzielczości. Przekraczając próg 600 dpi, należy rozważyć możliwość zrezygnowania z użycia PhotoREt III. Okazuje się, że zdecydowanie lepiej prezentują się wydruki uzyskane przy wykorzystaniu opcji druku w wysokiej rozdzielczości 2400×1200 dpi. Stosując wspomnianą metodę trzeba, niestety, pogodzić się z dłuższym czasem druku. Wydrukowanie testowego zdjęcia trwało niecałe pięć minut. Drukowanie tego samego zdjęcia z użyciem PhotoREt III było dwukrotnie szybsze. Z pozostałymi dokumentami testowymi DeskJet 959C również poradziła sobie szybko i bez problemu.

Trzeba zaznaczyć, że wydruki 959C są bardzo dobrej jakości, a opisywanych tu mankamentów większość użytkowników z pewnością by nie zauważyła. Jednak wziąwszy pod uwagę fakt, że niektórzy mogą pokusić się o użycie 959C w zastosowaniach profesjonalnych, należało o nich wspomnieć.

Reklama

DeskJet 959C
Format: A4
Maks. rozdz.: 2400×1200 dpi
Interfejsy: LPT, USB
Podajnik: tacka na 100 kartek, tacka na 20 kartek formatu 10 × 15 cm
Sterowniki: Windows 3.1x/95/98/
NT4.0/2000/DOS/Mac OS
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1000 zł
+ wysoka jakość druku
+ dobre odwzorowanie kolorów
+ dodatkowy podajnik papieru
formatu 10×15 cm
– zmniejszenie ostrości druku w trybie PhotoREt

Producent: Hewlett-Packard, USA
http://www.hp.com/
Dostarczył: Hewlett-Packard Polska, Warszawa
tel.: (0-22) 608 74 53, faks: 608 76 00
http://www.hp.com.pl/