Nowe granie

Jeszcze niedawno uważano, że czytniki CD-ROM nie przekroczą granicy 16x. Obecnie najszybsze nagrywarki wypalają już płyty z taką prędkością! Czy oznacza to zatem, że już niedługo napędy CD-RW pod względem prędkości zapisu dogonią najszybsze dostępne napęd

Jeszcze niedawno uważano, że napędy CD-ROM nigdy nie przekroczą bariery 16× (2,4 MB/s). Obecnie najszybsze nagrywarki wypalają płyty z taką prędkością. Czy to oznacza, że już niedługo powstaną napędy CD-RW zapisujące ok. 8 MB/s (52×)?

Z pewnością nie będzie to zadanie proste, choć na razie największe wyzwanie stoi przed producentami nośników. Nie licząc drobnych modyfikacji, jak zastosowanie wydajniejszych układów sterujących czy lepszej jakości optyki, współczesne nagrywarki już teraz mogłyby pracować szybciej. Niestety, póki co za rewolucję uznać należy wprowadzenie nośników CD-RW umożliwiających zapis z dziesięciokrotną prędkością. Ponieważ zastosowana w nich warstwa ulega ciągłej modyfikacji (w procesach zapisu i kasowania), trudniej stworzyć odpowiednio wytrzymały i podatny materiał. Ograniczenia te w mniejszym stopniu dotyczą płyt CD-R, gdzie warstwa modyfikowana jest tylko raz (podczas zapisu). Już teraz widać zresztą pewne rezerwy. Yamaha 2100E/S, zapisująca dane na płytach CD-R z 16-krotną prędkością, z powodzeniem akceptuje nośniki o maksymalnej deklarowanej wydajności 12×, a nawet niektóre 8×! Prawdopodobnie zatem na najnowszych płytach przystosowanych do prędkości 2400 KB/s (16×) zapisywać można obecnie co najmniej 3 MB/s.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.