Piratom mówimy NIE!

Wielu właścicieli nagrywarek CD-R niejednokrotnie zastanawiało się nad tym, dlaczego pomimo wielu prób nigdy nie udało im się wykonać kopii oryginalnego krążka CD. Postanowiliśmy wyjaśnić czem tak się dzieje.

W chwili wprowadzenia do sprzedaży w roku 1983 płyt CD nikt nie przewidywał możliwości przechowywania na nich danych komputerowych. Przemysł informatyczny dość szybko dostrzegł jednak zalety nowego medium – niskie koszty produkcji nośników oraz ich dużą pojemność.

Jeszcze kilka lat temu płyta CD wydawała się producentom oprogramowania doskonałym nośnikiem danych także z innego powodu – ze względu na trudności jej powielania w warunkach domowych. Choć nagrywarki płyt kompaktowych pojawiły się w sprzedaży już w 1990 roku, czyli zaledwie pięć lat po powstaniu standardu CD-ROM, to ich wysokie ceny powodowały, że były one wykorzystywane jedynie przez profesjonalistów. Z czasem jednak ceny napędów CD-R spadły do poziomu akceptowanego przez zwykłych użytkowników. Dziś nagrywarka CD-RW umieszczona w domowym komputerze nie dziwi już nikogo. Duża popularność urządzeń nagrywających oraz gwałtowny spadek cen czystych nośników zaniepokoiły producentów oprogramowania. Według ich przedstawicieli proces masowego powielania programów i gier przez użytkowników domowych prowadzi do znacznych strat finansowych. Aby temu zapobiec, opracowano techniki mające uniemożliwić kopiowanie zabezpieczonych płyt. Choć skutkuje to być może ograniczeniem strat wytwórców, stanowi także utrudnienie dla legalnych właścicieli krążków, którzy zgodnie z polskim ustawodawstwem mają prawo (Art. 75 ustawy o prawie autorskim) wykonać jedną kopię zakupionego oprogramowania w celach archiwizacyjnych. O konieczności zarchiwizowania nośnika CD, kupionego często za wysoką cenę, nie trzeba chyba nikogo przekonywać – płyta kompaktowa łatwo może ulec zniszczeniu, o czym przekonało się już wielu z nas.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
CloneCD
http://www.elaborate-bytes.com/
Technika CD-R i CD-RW
http://www.cdrinfo.com/
Informacje o nośnikach CD-R/CD-RW oraz stosowanych systemach zabezpieczeń
http://www.cdmediaworld.com/
Odnośniki do stron poświęconych technice CD
http://www.linkworld.com/cd
Programowy emulator napędu CD dla Windows
http://www.daemon-tools.com/
System SafeDisc
http://www.macrovision.com/
System SecuROM
http://www.sonydadc.com/
Na dołączonym do numeru CD-ROM-ie w dziale Hardware|Zabezpieczeniapłyt CD znajdują się dokumenty: The Official Cdrinfo.com CloneCD Guide, SecuROM FAQ’s oraz informacje techniczne na temat budowy płyt CD-ROM
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.