Poliglota w kieszeni

Test wielojęzycznego słownika elektronicznego Ectaco Lanaguage Teacher EFP630T

Czy kiedyś zdarzyło się Wam w czasie rozmowy z obcokrajowcem, że jakieś bardzo potrzebne słowo „wyleciało” Wam z głowy lub nie byliście pewni prawidłowej jego wymowy? Sytuacja ta nie powtórzy się więcej, jeśli będziecie korzystać z angielsko-francusko-polskiego mówiącego słownika elektronicznego Language Teacher EFP630T. To mieszczące się w dłoni urządzenie posiada słownik zawierający ponad 550 tys. słów i zwrotów, z czego około 30% stanowią terminy medyczne, techniczne, handlowe i prawne. Dużą zaletą urządzenia jest możliwość wysłuchania wymowy wszystkich angielskich i francuskich słów pochodzących ze słownika oraz tych wpisanych przez użytkownika. Niestety, jakość dźwięku, pomimo możliwości regulowania szybkości i tonu mowy, nie zawsze jest najwyższa.

Wątpliwości (szczególnie w przypadku języka polskiego) budzi także opcja tłumaczenia zwrotnego, w której wykorzystywane są jedynie wyrazy ze słownika (brak odmiany!). Ponadto w przypadku słów mających wiele znaczeń wybierane jest pierwsze ze znajdujących się na liście. Wszystko to powoduje, że proponowanym tłumaczeniem zdania „I have a book” jest tekst „ja mieć pewien rzecz”, natomiast wyrażenie „on jedzie konno” zinterpretowane zostało jako „he jedzie konno”.

W przypadku braku pewności co do pisowni słów pomocny okazuje się system sprawdzania ortografii Vector Ultima, który proponuje listę słów o podobnej do zadanego wzorca pisowni.

Z dotychczasowego opisu wynika, że jest to znakomite narzędzie dla Polaków szlifujących swą znajomość języków oraz dla osób podróżujących do krajów, w których języki te są wykorzystywane. Założeniu temu przeczy niestety fakt, że w przypadku zwrotów dotyczących życia codziennego (podróż, hotel, zakupy, posiłki, komunikacja itp.) dostępna jest wyłącznie angielska wymowa i tylko tłumaczenie (niekiedy dyskusyjne) na pozostałe języki.

Dodatkowe funkcje oferowane przez Language Teacher EFP630T to terminarz wraz z książką telefoniczną (ochrona danych hasłem), kalkulator oraz zegar z budzikiem. Istnieje także możliwość wymiany danych pomiędzy urządzeniem a komputerem klasy PC (Windows 95/98/NT) i uaktualniania słowników poprzez Internet.

Do urządzenia dołączona jest płyta ze słownikiem angielsko-francuskim i angielsko-polskim oraz z wersjami demonstracyjnymi kilkudziesięciu innych słowników firmy Ectato. Dużo zastrzeżeń budzić może jednak terminologia wykorzystywana w opcjach pomocy (np. „pstrykanie myszą” lub „podtrzymywanie języków”).

Reklama

Language Teacher EFP630T
Ekran: 4-wierszowy LCD, podświetlany
Zasilanie: trzy baterie AAA lub zasilanie zewnętrzne (brak kabla)
Waga: 170 g
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1230 zł
+ małe rozmiary
+ możliwość „odsłuchania” wymowy
– brak francuskich rozmówek i idiomów
– niska jakość dźwięku

Producent: Ectaco, USA
http://www.ectaco.com/
Dostarczył: Ectato Poland, Warszawa
tel.: (0-22) 844 16 64 faks: 844 16 44
e-mail:[email protected]
http://www.ectaco.com/