Trzy lata później

Ukazała się druga wersja komputerowego Słownika języka polskiego. Sprawdziliśmy, czy wnosi ona coś nowego do tej publikacji.

„Kurcze! Tylko 25 złotych? A ja trzy lata temu wydałem 140!” Takie oto słowa żalu wyrwały się mojemu znajomemu na widok nowej edycji Słownika języka polskiego PWN. Jako że sam jestem zadowolonym użytkownikiem poprzedniego wydania (nader pochlebna recenzja ukazała się w CHIP-ie 2/1998, s. 110), czym prędzej zacząłem go pocieszać. Bo rzeczywiście – właściwie jedyną przewagą młodszego brata nad starszym jest cena.

W porównaniu z poprzednią edycją Słownika języka polskiego nowa wersja przyciąga głównie atrakcyjną ceną.

Nowa edycja ukazała się jako zeszyt specjalny wydawanej w odcinkach Encyklopedii multimedialnej PWN (opis serii zamieściliśmy w nr. 11/2000 CHIP-a, s. 152). Ma zatem odmienny od poprzedniego słownika interfejs, dostosowany do pozostałych programów z pewuenowskiego cyklu. W głównym oknie wyświetlane są wszystkie hasła wraz z trzema pierwszymi liniami ich treści. Pełny tekst ukazuje się w osobnym oknie dopiero po kliknięciu odpowiedniego hasła. Skutkiem takiej konstrukcji programu jest jego wolniejsze działanie.

Rzecz najważniejsza, czyli baza leksykalna, jest identyczna. Mało tego: poprzednia wersja zawierała dodatkowo słownik wyrazów obcych. W nowym wydaniu go brak. Funkcję „wartości dodanej” pełni tu za to program Definicje PWN, obecny we wszystkich częściach Encyklopedii. Ta prosta aplikacj jest swego rodzaju miniencyklopedią, zawierającą suche definicje wielu pojęć.

Wydanie sprzed trzech lat umożliwiało poznanie wymowy zwrotów obcojęzycznych. W nowym słowniku nie znajdziemy już takich „fanaberii”… W pewnych sytuacjach niedogodnością może się okazać kolejna cecha słownika. Otóż bez względu na sposób instalacji nie możemy korzystać z programu bez włożenia płytki do napędu CD-ROM. Z drugiej jednak strony zaletą nowego słownika jest możliwość uruchomienia go prosto z płyty CD.

Trzy lata temu zapewne zachwycałbym się tą publikacją. Dziś, znając poprzednią edycję słownika, nie jestem już tak entuzjastyczny. Ale jeśli ktoś nie ma jeszcze – o zgrozo! – komputerowego słownika języka polskiego… marsz do kiosku!

Słownik języka polskiego
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC Pentium, 32 MB RAM, napęd CD-ROM 2×, Windows 9x/2000, ok. 42 MB na dysku
+ niska cena
+ dołączony program Definicje
– konieczność umieszczenia płyty w napędzie CD
Producent: Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa
tel.: (0-800) 12 01 45 (bezpłatna infolinia), faks: (0-22) 695 41 79,
e-mail: [email protected]
http://www.pwn.com.pl/
Cena: 24,90 zł
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.