Ważniejsze znaczniki

Jeżeli zajmujecie się tworzeniem stron WWW, z pewnościa jest wam znany edytor o nazwie HomeSite. Polecamy wam zapoznanie się z polskim, darmowym programem ezHTML, który ma bardzo zbliżony wygląd do interfejsu anglojęzycznego kuzyna.

Tworzeniem stron WWW w edytorach tekstowych zajmują się głównie osoby dobrze znające język HTML. Bez wątpienia w rękach sprawnego operatora są to wydajne narzędzia. Niezależnie jednak od umiejętności twórcy strony dobry edytor potrafi znacznie usprawnić proces budowy witryny. Silna pozycja anglojęzycznego HomeSite’a oraz rozwijany z dobrym skutkiem Pajączek powodują, że rzadko zadajemy sobie trud sięgnięcia po inne, często darmowe programy.

Wyglądem ezHTML do złudzenia przypomina Home Site’a ­ taka forma interfejsu jest dla większości webmasterów bardzo przyjazna.

Edytor znaczników HTML ­ bo takie jest właśnie rozwinięcie nazwy opisywanego programu ­ to bardzo ciekawa propozycja dla osób chcących zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych. Interfejs aplikacji jest typowy dla edytorów HTML: z lewej strony okno z projektami lub tagami, po prawej główne pole edycyjne dokumentów, a u góry menu i paski przycisków. Słowem ­ typowy klon interfejsu HomeSite’a. W ezHTML dość przyzwoicie rozwiązano problem kodowania polskich znaków. Edytor zawiera wbudowany konwerter ISO­ ­Windows, co w szybki sposób pozwala doprowadzić do czytelnej postaci edytowane dokumenty (czcionka ekranowa jest zwykle zakodowana w standardzie Windows 1250). Niestety, proces konwersji nie jest automatyczny i przy zapisywaniu dokumentów należy pamiętać o prawidłowym zakodowaniu czcionek. Brak też jest innych standardów kodowania, np. Unicode.

Chcąc określić możliwości tej aplikacji, nasze laboratorium poddało ją takiej samej procedurze testowej jak w wypadku publikowanego w styczniowym numerze CHIP-a (na s. 158) testu porównawczego edytorów HTML. Wyniki prezentujemy w tabeli oraz ramce obok.

Mimo wielu zalet ezHTML wypadł bardzo słabo, uzyskując zaledwie 43,16 punktów w kategorii POWER i plasując się za Web Scripterem (49,4 punktów). Dla porównania przypomnijmy, że HomeSite uzyskał w tej kategorii 85,72 punktów. Wynika to głównie z braku jakichkolwiek funkcji sprawdzających zarówno kod strony, jak i pisownię, a także narzędzi do publikacji stron. Choć edytor współpracuje z Tagikiem (programem do walidacji kodu HTML), to jednak nie jest on częścią opisywanego programu. Wewnętrzny podgląd budowanych stron też ma liczne niedociągnięcia ­ brak możliwości określenia rozdzielczości podglądu czy linijek również ujmuje mu funkcjonalności.

W program wbudowano prosty edytor stylów kaskadowych CSS, lecz na tym kończy się obsługa przez program języków związanych z tworzeniem stron (JavaScript, Perl, WML). Bardzo dużą wadą programu jest brak pomocy dla języka HTML ­ choć przyznać trzeba, że autorzy zadbali o dobry opis samej aplikacji.

Dzięki wbudowanym w program modułom utworzenie tabeli lub podział strony na ramki okazują bardzo łatwe.

Podobnie jak każdy dobry edytor, ezHTML wyświetla kod źródłowy strony w różnych kolorach. Duża zaleta programu to automatyczne zamykanie znaczników, sugerowanie składni języka, a także dymki z podpowiedziami. Dodatkowo w okienku tagspektora można edytować każdy ze znaczników (uprzednio należy zaznaczyć tag, dwukrotnie go klikając). Ujemny wpływ na ergonomię pracy w programie ma wpisywanie znaczników poprzez wybór z menu lub paska narzędzi ­ program automatycznie aktywuje tagspektora i przenosi kursor w pole edycji znacznika. Jeśli chcemy pozostawić go w nie zmienionej formie lub wpisywać atrybuty ręcznie, konieczne jest dodatkowe kliknięcie w polu edycji.

Na uwagę zasługują dobrze wykonane kreatory tabel, ramek oraz odnośników, choć brakuje podobnych rozwiązań w stosunku do list czy formularzy. Stworzenie sekcji jest również bardzo proste, a bogate możliwości wstawienia znaczników to duży plus programu. Niestety, za pomocą kreatora nie można dokonać edycji istniejącego wpisu.

EzHTML-owi daleko do czołówki tekstowych edytorów HTML, sprawiedliwie należy jednak stwierdzić, że jest on bardzo ciekawą kontrpropozycją dla programów komercyjnych. Przypadnie do gustu polskim użytkownikom, którzy znają język stron WWW i nie zależy im na narzędziach do sprawdzania poprawności składni oraz zaakcepują drobne „niedogodności”.

ezHTML 1.5
Wymagania: PC Pentium 166, 64 MB RAM, Windows 9x,
10 MB na dysku
+ automatyczne zamykanie znaczników
+ sugerowanie składni i dymki z podpowiedziami
+ edycja znaczników w tagspektorze
+ konfigurowalne skróty klawiaturowe
– brak narzędzi do sprawdzania kodu i pisowni
– brak graficznego mapowania obrazków
– brak pomocy dla języka HTML
– małe wspomaganie dla języków związanych z HTML
Autor: Paweł Przewłocki, Polska
http://ezhtml.bydnet.com.pl/
Rejestracja: freeware
Na CHIP-CD 3/2001
w dziale Software | Nowe produkty znajduje się darmowy program ezHTML 1.5.
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.