We dwójkę raźniej

Test dwuprocesorowych płyt głównych Abit VP6 i Gigabyte GA-6VXDC7

Do niedawna systemy wieloprocesorowe znaleźć można było niemal wyłącznie w serwerach oraz zaawansowanych stacjach roboczych. Pomijając nawet koszt zakupu samych procesorów, kwota, jaką należało wydać na odpowiednią płytę główną, skutecznie zniechęcała wielu użytkowników. Sytuacja ta może niedługo ulec zmianie za sprawą firmy VIA, znanej z produkcji niedrogich i nowoczesnych chipsetów. Nie wszyscy być może wiedzą, że popularny układ VIA Apollo Pro 133A umożliwia obsługę dwóch procesorów jednocześnie. Abit VP6 i Gigabyte GA-6VXDC7 to pierwsze, oprócz prezentowanego już na łamach CHIP-a Microstara 694 Pro, tego typu konstrukcje.

Oba modele wyposażone są w złącza Socket 370 i przystosowane do współpracy z Pentium III. Próby uruchomienia systemu z dwoma nowymi Celeronami kończą się niepowodzeniem.

Pomimo przystępnej ceny zarówno płytę Abita, jak i Gigabyta śmiało polecić można jako platformę dla niewielkiego serwera czy stacji graficznej. Oba modele obsłużyć mogą maksymalnie 2 GB pamięci RAM i chociaż bazują na tym samym chipsecie, różnią się nieco wyposażeniem. Produkt Abita aspiruje do miana urządzenia nowocześniejszego. Świadczy o tym chociażby dodatkowy kontroler ATA-100, który umożliwia podłączenie do czterech szybkich dysków twardych lub skonfigurowanie macierzy dysków RAID (tryby 0, 1, 0+1). Bardziej „konserwatywny” model GA-6VXDC7 wyposażono za to w pojedyncze złącze ISA, co umożliwi wykorzystanie nawet starszej karty rozszerzeń. Choć produkt Gigabyte’a nie zawiera kontrolera z obsługą dysków RAID, to jednak ma on inną zaletę, którą docenią zapewne użytkownicy dbający o bezpieczeństwo systemu. Chodzi o DualBios od dłuższego już czasu stosowany w większości modeli Gigabyte’a. Na płycie głównej znajdują się po prostu dwie kości z BIOS-em, co stanowi zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia lub nieudanej aktualizacji.

Użytkowników rozważających zakup dwuprocesorowej płyty głównej zainteresować mogą wyniki porównania wydajności systemów z jednym i z dwoma procesorami. Na wstępie zaznaczyć należy, iż z mocy obliczeniowej dwóch układów skorzystać potrafią jedynie zaawansowane systemy operacyjne, takie jak Windows NT/2000 czy Linux. W przypadku Windows 98 czy Millennium system po prostu nie widzi drugiego procesora, a więc i nie potrafi przydzielić mu żadnych zadań.

Przeprowadzone przez nas testy w Windows 2000 wykazały, że inwestycja w drugi procesor może być opłacalna. Niskopoziomowe testy wykonane za pomocą aplikacji Sandra 2001 Standard dowodzą, że w idealnych warunkach przyrost wydajności przy zastosowaniu drugiej jednostki wykonawczej bliski jest 100%. Z kolei pomiary przeprowadzone w SYSmarku 2000, składającym się z popularnych aplikacji biurowych, wykazały jedynie około 10-procentowy wzrost mocy przetwarzania na dwóch procesorach. Pamiętać jednak należy, że system dwuprocesorowy najlepiej sprawdza się w aplikacjach wielowątkowych lub w sytuacji, gdy naraz pracujemy z kilkoma programami. Jednoczesne kodowanie pliku MP3 i odtwarzanie filmu w MPEG2 nie stanowi większego problemu dla systemu dysponującego dwoma – nawet średniej klasy – procesorami.

VP6
Chipset: VIA Apollo Pro 133A
Gniazdo procesora: 2×Socket 370
Złącza PCI/ISA/AGP/AMR: 5/0/1/0
Gniazda pamięci: 4×DIMM
Częst. FSB [MHz]: 66-161 co 1
Maks. RAM [MB]: 2048
Gwarancja: 2 lata
Cena: 850 zł
+ wygodne SoftMenu III
+ dodatkowy kontroler ATA-100 RAID

Producent: Abit, Tajwan
http://www.abit.com.tw/
Dostarczył: Bios, Warszawa
tel.: (0-22) 867 51 38, faks: 662 10 77
e-mail: [email protected]
http://www.bios.com.pl/

GA-6VXDC7
Chipset: VIA Apollo Pro 133A
Gniazdo procesora: 2×Socket 370
Złącza PCI/ISA/AGP/AMR: 5/1/1/0
Gniazda pamięci: 4×DIMM
Częst. FSB [MHz]: 66, 100, 112, 124, 133, 142, 152
Maks. RAM [MB]: 2048
Gwarancja: 2 lata
Cena: 720 zł
+ system DualBios
+ złącze ISA
– brak kontrolera ATA-100 RAID

Producent: Gigabyte, Tajwan
http://www.gigabyte.com.tw/
Dostarczył: Komputronik, Poznań
tel.: (0-61) 832 47 32, faks: 832 63 05
e-mail: [email protected]
http://www.komputronik.com.pl/