Wieża Babel na biurku

Dokumenty cyfrowe PDF spotykamy coraz częściej w Sieci oraz na płytach CD-ROM. Oglądać można je łatwo darmowym Acrobat Readerem firmy Adobe. Czy jednak równie łatwo utworzyć takie pliki samemu, jeśli mają one zawierać polskie znaki?

Elektroniczne dokumenty stały się chlebem powszednim nowoczesnej cywilizacji. Najbardziej popularny i uniwersalny format PDF, stworzony przez firmę Adobe, w polskich warunkach wciąż można określić mianem ziemi nieznanej. Spróbujmy zacząć od podstaw i nauczmy się tworzyć takie dokumenty za pomocą programu Adobe Acrobat.

Format PDF – Portable Document Format – zaistniał w 1993 roku i jako nowatorska propozycja znanej na rynku grafiki komputerowej firmy Adobe stał się z czasem standardem wymiany dokumentów elektronicznych. Początki nie były jednak łatwe, gdyż stworzenie uniwersalnego formatu, zupełnie niezależnego od platformy systemowej wydawać się mogło iście diabelskim pomysłem. Jak pogodzić w jednym formacie wiele różnych typów danych: tekst, obraz, dźwięk czy film? Do tego jeszcze inne ważne cechy: pełna niezależność od dokumentów źródłowych oraz jednocześnie stuprocentowa z nimi zgodność i wierność kolorów zarówno na ekranie, jak i w druku. Kolejny wymóg to pełna kontrola nad ostateczną formą tworzonego dokumentu i łatwość przeglądania pliku. Firmie Adobe wiele lat zajęło wypracowanie skutecznych mechanizmów, które pozwolą uczynić z tej kostki Rubika powszechne i poręczne narzędzie, niezależnie od użytego w dokumencie języka.

Czy dla nas, Polaków, może mieć praktyczne znaczenie fakt, że darmowa przeglądarka plików PDF, popularny Acrobat Reader, używana jest przez ponad 200 milionów ludzi na całym globie? Trudno zaprzeczyć, że chęć wypłynięcia na szerokie wody wymaga poznania reguł, jakie rządzą w świato- wym obiegu wymiany informacji. Tworząc samodzielnie dokument w tak popularnym formacie, mamy dziś gwarancję, że odbiorca naszego pliku zobaczy go w identycznej formie, jaką nadaliśmy oryginalnemu dokumentowi, i będzie mógł go wydrukować na swojej drukarce lub nawet umieścić w Sieci czy włączyć do multimedialnej prezentacji.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Ogólnopolska grupa o DTP:
#
Internet
Adobe Acrobat oraz dokumenty elektroniczne
http://www.adobe.com/products/acrobat/main.htmlhttp://www.adobe.com/epaper/ebooks/main.html
Niezależne serwisy na temat formatu PDF
http://www.planetpdf.com/
http://www.pdfzone.com/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.