Wojny krzemowe

Od kilku lat jesteśmy świadkami ostrej rywalizacji pomiędzy Intelem i AMD. Obie firmy co kilka tygodni prezentują nowe procesory, pracujące z coraz wyższymi częstotliwościami. Jak bardzo są one wydajne i który z nich najlepiej spełni nasze oczekiwania w k

Od kilku lat jesteśmy świadkami ostrej rywalizacji pomiędzy Intelem i AMD. Obie firmy co kilka tygodni prezentują nowe procesory, pracujące z coraz wyższymi częstotliwościami. Jak bardzo są one wydajne i który z nich najlepiej spełni nasze oczekiwania w konkretnych zastosowaniach, nie nadwyrężając zbytnio naszego budżetu?

B ez wątpienia procesor jest jednym z najważniejszych elementów zestawu komputerowego. Od jego wydajności zależy między innymi komfort pracy użytkownika. Z tego też powodu procesor jest jednym z podstawowych czynników, rozważanych podczas zakupu komputera. Planując kupno nowego procesora, warto się zastanowić nad tym, do czego będziemy używali naszego peceta. Bardzo szybkie układy są dość drogie, z drugiej jednak strony warto mieć „zapas mocy” choćby z tego powodu, że ciągle powstają nowsze wersje oprogramowania, mające znacznie wyższe wymagania pod względem wydajności platformy sprzętowej.

Obecnie możemy wybierać spośród wielu modeli pochodzących zaledwie od trzech producentów – firm AMD, Intel oraz VIA. Oprócz najszybszych układów (np. Athlon firmy AMD czy Pentium 4 Intela) na rynku dostępne są również (a może przede wszystkim) procesory przeznaczone do zastosowań mniej profesjonalnych – Durony, Celerony i VIA Cyrix III. Aby ułatwić czytelnikowi wybór układu najlepiej odpowiadającego jego wymaganiom, w laboratorium CHIP-a przeprowadziliśmy test 40 procesorów dostępnych na naszym rynku, w tym kilku nowości: Celerona 800 firmy Intel, taktowanego zegarem 100 MHz, Athlona 1200 i Durona 850 produkcji AMD oraz kości VIA Cyrix III 600A, znanej pod kodową nazwą Samuel II.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Strony producentów procesorów i witryny prezentujące ciekawe informacje:
http://www.intel.com/
http://www.amd.com/
http://www.via.com.tw/
http://www.anandtech.com/
http://www.pl.tomshardware.com/
http://www.sharkyextreme.com/
Na CHIP-CD w dziale Hardware | Procesory znajdują się informacje na temat rozszerzeń listy rozkazów procesorów rodziny x86 firmy AMD oraz dane techniczne układów VIA Cyrix III.
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.