Zabezpiecz się…

Wykonywanie kopii zapasowych w sieci zazwyczaj kojarzy się ze streamerm podłączonym do serwera i "wagonem" tasiemek. HP SureStore AutoBackup prezentuje jednak zupełnie inne podejście do tego zagadnienia.

Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, jak ważne jest sporządzanie kopii zapasowych danych, których utrata mogłaby nas wiele kosztować. Awaria systemu operacyjnego, programu, sprzętu lub nieprzewidziane zdarzenie losowe, np. przerwa w dopływie prądu podczas użytkowania komputera, mogą pozbawić nas efektów wielotygodniowej, a nawet wielomiesięcznej pracy. A co, jeśli takie wydarzenie nastąpi w firmie? W jednej chwili może ona stracić dane gromadzone przez wiele lat. Co więcej, awaria całkowicie paraliżuje jej pracę i naraża tym samym na ogromne straty. Często całkowite odtworzenie tak dużej ilości informacji nie jest wręcz możliwe. Aby zabezpieczyć się przed tak tragicznymi skutkami, stosuje się różne rozwiązania.

W firmach najbardziej popularne jest składowanie wszystkich danych na wydzielonym do tego celu komputerze (serwerze), na którym odpowiednie oprogramowanie co jakiś czas tworzy kopie gromadzonych informacji. Minusem tego rozwiązania jest jednak duże obciążenie serwera i sieci podczas wykonywania kopii zapasowych.

Inne rozwiązanie proponuje firma Hewlett-Packard, która opracowała nowy system składowania danych. HP Sure- Store AutoBackup to specjalnie przystosowany do archiwizacji danych komputer, którego jedynym zadaniem jest archiwizowanie danych przechowywanych na podłączonych do sieci pecetach. Zbudowany został na bazie płyty głównej produkcji Intela. Oprócz standardowego interfejsu wejścia-wyjścia – COM i LPT – testowany model dodatkowo dysponuje wbudowanym złączem sieciowym (Ethernet 10/100 Mbit) oraz dodatkowym kontrolerem Ultra Wide SCSI. Dzięki temu ostatniemu, HP SureStore ma możliwość współpracy z napędem taśmowym (streamerem), który stanowi wyposażenie opcjonalne. Z zewnątrz urządzenie różni się nieco od zwyczajnego peceta. Nie ma złączy dla klawiatury, myszy i stacji dyskietek, a funkcję monitora pełni mały wyświetlacz LCD (podłączony do odpowiedniego złącza na płycie głównej), na którym ukazują się komunikaty o aktualnym stanie systemu.

Choć dla użytkownika nie jest to w żaden sposób widoczne, urządzenie pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows NT 4.0. Drugim zastosowanym elementem autorstwa Microsoftu jest baza danych MS SQL Server. Na ich podstawie, przy wykorzystaniu dodatkowego oprogramowania autorstwa HP, zbudowany został autonomiczny system do archiwizacji danych w środowisku sieciowym.

Do szczególnych zalet HP SureStore należy łatwy sposób jego obsługi. Po wpięciu urządzenia do sieci lokalnej i nadaniu mu adresu IP od razu można przystąpić do pracy. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu stworzonemu w technologii ASP (Active Server Pages) z HP SureStore można się komunikować z dowolnego komputera poprzez przeglądarkę internetową, a instalowanie oprogramowania do administracji oraz do archiwizacji przebiega jak pobieranie plików z Internetu.

Po utworzeniu kont dla użytkowników i zainstalowaniu oprogramowania klienckiego przeprowadziliśmy pełny backup dysków twardych komputerów, których dane miały być chronione. Jest to proces konieczny, ponieważ system zarządzający archiwizacją danych zaprojektowany jest tak, aby sprawdzał tylko różnice pomiędzy pełną kopią,a rzeczywistą zawartością dysku użytkownika. Dzięki temu rozwiązaniu (nazwanemu przez HP Blokowaniem Delta) aktualizacje zarchiwizowanych informacji trwają zaledwie kilka minut. Czas tworzenia jednej, pełnej kopii zależy w zasadzie tylko od ilości danych. Kopiowanie 10 422 plików o łącznej pojemności 1,23 GB w sieci 100 Mbit trwało około pół godziny. Późniejsze, codzienne aktualizacje – w zależności od zmian dokonanych na zbiorach dysku lokalnego – trwały od dwóch do pięciu minut.

Harmonogram sporządzania kopii zapasowych można oczywiście ustawić adekwatnie do potrzeb. Aby niepotrzebnie nie obciążać sieci, zastosowano oprogramowanie kompresujące, które najpierw kompresuje dane, a dopiero później wysyła je w celu zarchiwizowania. Dzięki kompresji można również zapisać na dysku HP SureStore dwukrotnie więcej danych, niż wskazuje jego rzeczywista pojemność. Ponadto aby oszczędzić miejsce, system archiwizujący wyszukuje duplikaty plików (również znajdujące się na różnych komputerach w sieci), np. plików systemowych Windows, i zostawia tylko jedną kopię wspólną dla wszystkich użytkowników. Dzięki tej technice, zwanej SSO (Storage Set Optimization), informacje przechowywane w identycznej postaci na wielu komputerach archiwizowane są tylko jeden raz. Dostęp do zmagazynowanych danych jest bardzo prosty – poprzez eksploratora Windows. Wystarczy w otoczeniu sieciowym kliknąć ikonę urządzenia, a potem metodą przeciągnij-i-upuść odtworzyć interesujące nas pliki.

HP SureStore ma jeszcze jedną bardzo użyteczną funkcję. Dzięki dołączonemu oprogramowaniu i nagrywarce stanowiącej element systemu mamy możliwość tworzenia płyt BootCD, które – w razie awarii systemu któregoś z chronionych komputerów – służą do jego odtworzenia. SureStore kopiuje na krążek tylko niezbędne do odtworzenia systemu pliki, resztę dogrywa później po nawiązaniu połączenia sieciowego z komputerem. Zbieranie potrzebnych informacji i wypalanie płytki zarówno dla 1,23 GB, jak i 3 GB danych trwało tyle samo – ok. 16 minut. Dalsza część procesu odtwarzania trwała dłużej – odpowiednio 25 i 40 minut. Czas przeznaczony na tworzenie „krążków ratujących” nie jest jednak zmarnowany. Okazuje się, że po odtworzeniu z HP SureStore systemu operacyjnego komputer pracuje bez zarzutu, a dane, które zostały objęte ochroną, są kompletne.

Ze względu na bardzo łatwą obsługę, dobre oprogramowanie zarządzające, nie wymagające znajomości zaawansowanych technik administracji sieciami, urządzenie HP SureStore Autobackup jest z całą pewnością godne polecenia zarówno dużym, jak i małym firmom. Dzięki dobrze zaprojektowanym kreatorom zarówno zarządzanie kontami chronionych komputerów, jak i tworzenie płyt BootCD do „odratowania” systemu operacyjnego jest niezwykle proste. Zależnie od potrzeb Hewlett-Packard proponuje dwa modele SureStore Autobackup – PC25 i PC100 – odpowiednio dla 25 i 100 użytkowników.

SureStore AutoBackup PC25
Procesor: Intel Celeron 466 MHz
Płyta główna: Intel z chipsetem 440BX
Pamięć: 128 MB SDRAM
Pamięć masowa: HDD Maxtor 30 GB,napęd HP CD-Writer 9100
Kontroler SCSI: ADAPTEC AHA-2940
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 22 446 zł
+ bardzo dobre oprogramowanie
+ duża szybkość pracy
– wysoka cena

Dostarczył: Hewlett-Packard Polska, Warszawa
tel.: (0-22) 608 77 00, faks: 608 76 00
http://www.hp.com.pl/

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.