Zaplątani w Sieć

Do Internetu mają dostęp wszyscy, ale w Polsce pieczę nad nim sprawuje tylko kilku operatorów. Czy wiemy, jak naprawdę wygląda nasza rodzima infrastruktura?

Do Internetu mają dostęp wszyscy, ale w Polsce pieczę nad nim sprawuje tylko kilku operatorów. Czy wiemy, jak naprawdę wygląda nasza rodzima infrastruktura?

Dziś nazwa „Internet” jest jednym z częściej spotykanych słów we wszystkich środkach przekazu. O Internecie czytamy w codziennej prasie, słyszymy o nim w radiu i telewizji. A przecież jeszcze wcale nie tak dawno sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. Znana na całym świecie sieć sieci dopiero od kilku lat cieszy się w Polsce tak ogromną popularnością. Wcześniej niewielu ludzi mogło się pochwalić dostępem do światowych zasobów. Za tym dużym postępem i rozwojem Sieci kryje się jednak zaledwie kilka firm, które utrzymując główne linie transmisyjne, umożliwiają rozwój życia internetowego w Polsce. Musimy przy tym pamiętać, iż właściciele i za razem operatorzy sieci szkieletowych nie zawsze są dostawcami usług internetowych (ISP), a ci, którzy zapewniają nam dostęp do ogólnoświatowej Sieci, nie zawsze mają własną infrastrukturę. Dlatego możliwość komunikowania się przez Internet zależy od wielu umów pomiędzy właścicielami „kabli” a dzierżawiącymi je firmami. Ostatnio dużo mówi się także o gazociągu jamalskim i biegnącym wzdłuż niego z Moskwy do Berlina światłowodzie. Aby zobrazować potencjał tkwiący w budowanej przez polsko-rosyjską spółkę Europol Gaz infostradzie, wystarczy powiedzieć, iż za pośrednictwem takiego kabla możliwa jest jednoczesna realizacja 38 milionów połączeń telefonicznych. W obliczu tak dużych możliwości krajowi prywatni operatorzy telekomunikacyjni (a więc również Internetu) także zainteresowani są podłączeniem się do tej „rury”. Na razie nie wiemy, jak rozstrzygną się losy światłowodu jamalskiego, jednak przy okazji zamieszania wywołanego wokół niego warto głębiej zastanowić się nad tym, jak faktycznie wygląda sytuacja na polskim rynku internetowym.

Zdecydowana większość domowych użytkowników komputerów w celu dostępu do Sieci korzysta z usług TP SA. Jednak wiele firm i instytucji, które można spotkać w Internecie, jest do niego podłączonych za pośrednictwem innych, niezależnych dostawców. Mają oni również nierzadko atrakcyjną ofertę dla klientów indywidualnych. W artykule tym spróbuję przedstawić, jak wygląda obecna infrastruktura sieciowa w Polsce, abyśmy mogli przekonać się, „na czym stoimy”. W kolejnym wydaniu CHIP-a zrobię przegląd możliwości dostępu do Internetu drogami innymi (być może tańszymi) niż za pośrednictwem TP SA.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Operatorzy sieci w Polsce
http://www.nask.pl/
http://www.tpnet.pl/
http://www.telenergo.pl/
http://www.pol34.pl/
http://www.telbank.pl/
Global TeleSystems
http://www.gtsgroup.com/
Operator sieci Energis
http://www.energis.net/
Telia
http://www.telia.net/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.