ACPI w Windows 98

Podczas normalnego startu Windows najdłużej trwa sprawdzenie wszystkich komponentów sprzętowych: dysków, kart rozszerzeń, układów płyty głównej, i montowanie odpowiednich sterowników do zainstalowanego sprzętu. Uruchomienie obsługi interfejsu ACPI w Windows 98 pozwoli na zamykanie i otwieranie systemu w ciągu kilku (kilkunastu) sekund dzięki wprowadzaniu systemu w stan głębokiego uśpienia (podtrzymywana jest tylko zawartość pamięci RAM) zamiast całkowitego jego wyłączania. Taki tryb otwierania i zamykania systemu określony jest w specyfikacji ACPI.

Po dodaniu klucza ACPIOption w Rejestrze systemowym sterownik płyty głównej zostanie wymieniony na nowy, zgodny z ACPI.

System operacyjny Windows 98 jest całkowicie przystosowany do obsługi ACPI, ale nie wiedzieć czemu możliwość ta została głęboko ukryta. Milczą o niej powszechnie dostępne instrukcje. Na liście parametrów, z którymi można uruchamiać program instalacyjny, brakuje polecenia setup /p j, powodującego wybór wersji ACPI. Na szczęście opcje szybkiego otwierania i zamykania systemu mogą być uaktywnione w inny sposób. Przed rozpoczęciem pracy konieczne jest przeniesienie na dysk twardy potrzebnych sterowników i kopii katalogu win98 z płyty instalacyjnej. Nie wolno zapomnieć o włączeniu opcji ACPI Enabled w sekcji BIOS-u nazywającej się Power Management lub podobnie.

Trik polega na zmuszeniu systemu Windows do wykrycia BIOS-u typu ACPI i zainstalowania odpowiednich sterowników. W tym celu otwieramy Edytor Rejestru i do klucza

HKEY_LOCAL_MACHINESoftware MicrosoftWindowsCurrentVersionDetect

dopisujemy nową pozycję ACPIOption, nadając jej wartość 1. Następnie z Panelu sterowania uruchamiamy kreator dodawania nowego sprzętu. BIOS z obsługą ACPI powinien zostać rozpoznany, a jego sterownik do wersji Plug and Play – wymieniony na ACPI.

Na liście urządzeń systemowych pojawiają się nowe pozycje.

Po wymianie BIOS-u rozpoczyna się uaktualnianie sterowników do poszczególnych urządzeń. Nie można dopuścić do niezainstalowania któregoś z nich, gdyż grozi to uzyskaniem systemu nie reagującego na mysz czy klawiaturę i koniecznością wycofania się do poprzedniej wersji przez wyłączenie opcji ACPI w BIOS-ie i usunięcie poprawki w Rejestrze, a w najgorszym przypadku ponowną instalacją całego systemu.

Po udanej instalacji znajdujemy kilka nowych urządzeń systemowych, a w opcjach zamykania Windows pojawi się możliwość jego uśpienia.

Definicję stanu oczekiwania, jak też zdarzenia powodujące wyjście z niego ustawiamy w zakładce Zarządzanie energią dostępnej z Panelu sterowania. Przerwać drzemkę komputera może naciśnięcie klawisza, ruch myszką albo – w najbardziej eleganckiej wersji – krótkie wciśnięcie przycisku zasilania. W ciągu kilku sekund przywrócony zostaje stan poprzedni wraz z otwartymi aplikacjami.

Chociaż specyfikacja ACPI jest powszechnie znana od dłuższego czasu, niełatwo znaleźć płytę główną i pozostały sprzęt, na którym wszystkie opcje funkcjonowałyby bezbłędnie. Należy pamiętać, że zgodny z wymaganiami ACPI musi być nawet zasilacz – aby usypianie komputera działało prawidłowo, niezbędne jest, by nawet podczas wyłączenia komputera zasilał on płytę główną napięciem +5 Vsb o natężeniu co najmniej jednego ampera.