Batalia z fiskusem

Większość z nas złożenie zeznania podatkowego zostawia na ostatnią chwilę. Aby ułatwić sobie tę nie lubianą powinność, warto sięgnąć po jeden z programów do wypełniania PIT-ów.

Zbliża się „Godzina 0” – o północy 30 kwietnia mija termin składania rocznych deklaracji podatkowych. Zapewne, jak co roku, większość podatników zostawiła ten przykry obowiązek na ostatnią chwilę.

To tylko dwa słowa – urząd skarbowy, a czasami potrafią brzmieć groźnie. Mimo że nikomu nie uśmiecha się wejście w konflikt z tą instytucją, większość z nas wypełnianie deklaracji podatkowych zostawia na ostatnią chwilę. Pod koniec kwietnia urzędy pocztowe przeżywają istne oblężenie. W ubiegłym roku placówki Poczty Polskiej czynne całą dobę nie były w stanie obsłużyć wszystkich spóźnialskich, którzy chcieli wysłać swoje zeznania „za pięć dwunasta”. Co jest powodem takiej sytuacji? Chyba daje tu znać o sobie filozofia Scarlett O’Hary – o nieprzyjemnych rzeczach pomyślę jutro.

Nikt nie lubi wypełniać skomplikowanych dokumentów. Ślęczenie do późnej nocy nad stosem papierów i żmudne obliczenia niejednokrotnie kończą się złożeniem błędnego zeznania. Niewłaściwie wypełniony formularz może nas zaprowadzić nawet na salę sądową. W jaki sposób uniknąć kłopotów z fiskusem? Rozwiązaniem problemu może być powierzenie tego zadania biurom rachunkowym. Wtedy odpowiedzialność za „usterki” spada na daną kancelarię. Innym, mniej kosztownym sposobem „bezstresowego” załatwienia sprawy jest skorzystanie z jednego z wielu dostępnych na rynku programów komputerowych, mających ułatwić życie podatnikom. Chociaż na razie twórcy programów nie chcą wziąć odpowiedzialności za PIT-y przygotowane za pomocą ich aplikacji, na pewno wypełnianie deklaracji przy użyciu tych programów pozwoli uniknąć wielu błędów. Ponieważ przepisy podatkowe w Polsce zmieniają się z roku na rok, a zmiany w poszczególnych ustawach niejednokrotnie wprowadzane są w ostatniej chwili, aplikacje służące do wypełniania formularzy PIT powstają zazwyczaj pod koniec lutego. Do naszej redakcji trafiły do tej chwili (w tym roku) trzy programy przeznaczone dla tych, którzy wypełnienie właściwej deklaracji mają jeszcze przed sobą.

Ministerstwo Finansów przygotowało w tym roku miłą niespodziankę dla podatników – zamiast funkcjonujących dotychczas sześciu rozbudowanych formularzy rocznych zeznań podatkowych obowiązują dwa skrócone. Zdaniem wiceministra finansów Jana Rudowskiego uproszczone dokumenty przyniosą oszczędności aparatowi skarbowemu – dane będzie łatwiej wprowadzać do podatkowego systemu informatycznego. Podatników na pewno ucieszy łatwiejsza procedura rozliczeń. Do wyboru mamy PIT-36 dla prowadzących działalność gospodarczą i tych, którzy do swoich dochodów doliczają dochody małoletnich dzieci, oraz PIT-37 przeznaczony dla osób otrzymujących wynagrodzenie za pracę, emerytów, rencistów i pracujących na zlecenie. Obowiązujące załączniki, informujące o odliczeniach, w zasadzie nie uległy zmianie.

Formularze wyszczuplały – obejmują tylko trzy strony. Nam pozostaje przygotować rachunki, umowy oraz inne potrzebne dokumenty i… zasiąść do komputera. Najpierw jednak trzeba dokonać wyboru programu, który pomoże nam rozliczyć się z fiskusem. Zatem – do dzieła.

Info
Grupy dyskusyjne
Pytania i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Serwisy w całości poświęcone podatkom
http://www.podatki.pl/
http://www.pit.pl/
Podatkowy serwis „Gazety Wyborczej”
http://www.gazeta.pl/Iso/Plus/Gospodarka/
Osobiste/Podatki/

Podatkowe strony portali
http://biznes.onet.pl/podatki/
http://biznes.interia.pl/podatki/
Strona miesięcznika „Forum Doradców Podatkowych”
http://www.podatkowi.pl/
Strona Ministerstwa Finansów
http://www.mofnet.gov.pl/
Na CHIP-CD w dziale Software | PIT-y 2000 znajdują się pełne wersje programów PITy’2000 1.0.15, Kalkulator podatkowy 2000 i Formularze podatkowe w Excelu oraz wersje demonstracyjne programów PIT-y Roczne 6.0 i PIT’2000 1.09, a także dokumenty formularzy PIT w formacie PDF oraz objaśnienia deklaracji i załączników
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.