Budujemy sieć

Czy zbudowanie małej sieci komputerowej wymaga dużego doświadczenia i wiedzy? Wielu z nas zapewne nieraz marzyło o tym, by zagrać w Quake'a z kolegą zza ściany. Brak sieci uniemożliwiał całą zabawę. Po lekturze tego tekstu szybko poradzicie sobie z tym pr

Wielu z nas zapewne nieraz marzyło o tym, by zagrać w Quake’a z kolegą zza ściany… Jednak jak połączyć komputery, aby było to możliwe?

Idea połączenia komputerów w sieć towarzyszyła rozwojowi komputerów prawie od samego początku. Pierwsza sieć komputerowa powstała w 1969 roku w USA i zbudowano ją na potrzeby wojska (patrz: CHIP 3/2001, s. 172). Dziś nie ma chyba żadnej sfery w naszym życiu publicznym, w której nie opieralibyśmy się na przetwarzaniu i dystrybucji danych cyfrowych. Sprawne działanie ośrodków naukowych, bankowości, policji, wojska, transportu czy mediów w znacznej mierze zależy od szybkiego przekazywania danych. Wymiana danych, drukowanie sieciowe oraz zdalne korzystanie z zasobów dowolnego urządzenia to tylko podstawowe korzyści, jakie niesie ze sobą wykorzystanie technologii sieciowej. W artykule tym postaram się wyjaśnić podstawowe zagadnienia związane z funkcjonowaniem lokalnej sieci komputerowej. W jednym z kolejnych wydań CHIP-a dowiecie się natomiast jak praktycznie zastosować nabytą tutaj wiedzę. W końcu któż z nas nie marzył o stworzeniu prywatnej sieci we własnym domu ­ po to, by móc zagrać razem z sąsiadem lub podzielić koszty połączenia z Internetem?

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Informacje na temat budowy sieci lokalnych
http://lanzone.koti.com.pl/
http://republika.pl/teoria/
http://klub.chip.pl/atom/
Artykuły na temat technik sieciowych
http://searchnetworking.techtarget.com/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.