Czy leci z nami pilot?

Czy można wykorzystać pilota od telewizora do sterowania komputerem przy oglądaniu filmow DVD? Tak, ale pod warunkiem że zainstalujemyw pececie odbiornik podczerwieni i będziemy dosponowali odpowiednim oprogramowaniem. Przedstawiamy sposób, jak to zrobić

Komputery w naszych domach coraz częściej spełniają funkcję odtwarzacza DVD, magnetowidu lub wieży stereo. Ale jak sterować pecetem, siedząc wygodnie w fotelu? Czy nie dałoby się kierować nim podobnie jak telewizorem… za pomocą pilota?

Gdy zdecydowałem się rozbudować mój komputer, wiedziałem, że jednym z podstawowych elementów, jakie na pewno znajdą się w zmodernizowanym zestawie, będzie czytnik DVD-ROM. Powziąłem również decyzję o zakupie klawiatury multimedialnej, która ułatwiłaby mi nie tylko obsługę samego napędu DVD przy odtwarzaniu filmów i płyt audio, ale również słuchanie muzyki w formacie MP3 za pomocą niezależnych programów, takich jak np. popularny Winamp. Niestety, dość szybko mój entuzjazm osłabł. Owszem, kontrolowanie głośności działało poprawnie w większości aplikacji, ale np. klawisz „Play” już tylko w dołączonym do klawiatury oprogramowaniu do odtwarzania płyt CD Audio. Spróbowałem znaleźć w Internecie lepsze sterowniki do klawiatury, ale bez powodzenia. Przeglądałem z nadzieją grupy dyskusyjne – niestety tylko po to, aby dowiedzieć się, że podobne odczucia ma znacznie więcej osób. Aż tu podczas poszukiwań z zupełnie innej dziedziny przyszedł mi do głowy pomysł, który okazał się strzałem w dziesiątkę – a gdyby tak podłączyć pilot zdalnego sterowania do mojego komputera?

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Odbiorniki Ir do samodzielnego montażu:
IgorSFH-56 device
http://www.cesko.host.sk/
UIR
http://www.geocities.com/SiliconValley/Sector/
3863/uir/

SIRC
http://www.pcremotecontrol.com/sirc.html
Gotowe zestawy:
IrMAN
http://www.evation.com/
AVT
http://www.avtm.pl/
Podzespoły elektroniczne
http://www.cyfronika.com.pl/
http://www.elfa.se/pl/
http://www.eltron.pl/
Oprogramowanie:
Girder 3.0
http://www.stack.nl/~stilgar/windoze/girder.html
Przykłady konfigurowania Girdera
http://www.kolumbus.fi/hummer/girder/
PC Remote Control
http://www.pcremotecontrol.com/
uICE
http://gware.virtualave.net/addons.htm
IR Assistant
http://www.antenet.fi/irassistant/irass.html
WinLIRC
http://home.jtan.com/~jim/winlirc/
Zdalne sterowanie dla systemów Linuksowych
http://www.lirc.org/
Na dołączonej do numeru CHIP-a 6/2001 płycie CD w dziale Hardware|Zdalne sterowanie komputerem znajdują się aplikacje do zdalnego sterowania Girder 3.21, PC Remote Control, uICE, IR Assistant, WinLIRC oraz sterowniki IgorPlug.dll współpracujące z programem Girder 3.x dla opisanego w artykule odbiornika podczerwieni
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.