Dla zawodowców i amatorów

Za narzędzia nadające się do profesjonalnej obróbki grafiki przywykliśmy uważać aplikacje klasy Adobe Photoshopa. Tymczasem pod bokiem wyrósł im dużo tańszy konkurent o nazwie Paint Shop Pro. Najnowsza, siódma wersja tego, coraz popularniejszego, programu

Program Paint Shop Pro cieszy się już od dawna sporym uznaniem wśród miłośników projektowania ilustracji za pomocą komputera oraz amatorów przetwarzania i archiwizacji fotografii w postaci cyfrowej. Firmie Jasc, producentowi tej aplikacji, udało się bowiem stworzyć narzędzie o możliwościach porównywalnych z produktami firm Adobe czy Corel, które jest jednak znacznie łatwiejsze w obsłudze i tańsze od swych konkurentów.

Korzystając z narzędzia Image Slicer, możemy „pociąć” grafikę i utworzyć odnośniki do jej poszczególnych fragmentów.

Paint Shop Pro 7 oferowany jest w dwóch wersjach: tańszej (99 USD) – dostępnej w postaci pliku instalacyjnego na stronie producenta, oraz droższej (109 USD) – składającej się z płyty CD-ROM i dwóch podręczników obsługi programu. Wersję „pudełkową” otrzymać można pocztą po złożeniu zamówienia na stronie producenta lub nabyć u regionalnych dystrybutorów. Ze względu na niewielką różnicę w cenie, dołączoną dokumentację i dużą liczbę dodatków zawartych na CD-ROM-ie (m.in. biblioteki ramek i masek oraz gotowe szablony elementów nawigacyjnych serwisów internetowych) warto rozważyć zakup droższej wersji.

W porównaniu z poprzednią edycją Paint Shop Pro (CHIP 12/1999, s. 186) w interfejsie i obsłudze programu nie nastąpiły radykalne zmiany. Główne modyfikacje w tym zakresie to dodanie palety nawigacyjnej, opcji automatycznego zapisu co określony przez użytkownika interwał czasowy i przyciągania obiektów do linii pomocniczych oraz polecenia pozwalającego ponownie zastosować ostatnio wykorzystywane narzędzie wraz z jego parametrami. Dla osób mających do czynienia z mocno zróżnicowanymi typami projektów lub pracujących np. na komputerze, z którego korzystają także inni projektanci, bardzo przydatna będzie możliwość eksportowania i wczytywania pliku zawierającego zindywidualizowane ustawienia środowiska pracy. Poważniejszym zmianom uległy natomiast możliwości aplikacji w zakresie projektowania ilustracji przeznaczonych do publikacji w Sieci oraz obróbki fotografii.

Doceniając wzrost znaczenia publikacji internetowych, autorzy programu wyposażyli go w szereg nowych narzędzi przeznaczonych dla projektantów stron WWW. W dotychczasowym zestawie opcji optymalizacji grafik ulepszony został filtr eksportu do formatu PNG. Zupełną nowość stanowią natomiast narzędzia umożliwiające tworzenie map odnośników, cięcie ilustracji i przygotowywanie interaktywnych przycisków (rolloverów). Sporym udogodnieniem dla webmasterów będzie też możliwość jednoczesnego porównania jakości ilustracji zapisanej w różnych formatach poprzez ich podgląd w zarejestrowanych w systemie przeglądarkach internetowych, bezpośrednio z poziomu aplikacji.

Twórcy Paint Shop Pro nie zapomnieli także o użytkownikach wykorzystujących aplikację do obróbki fotografii cyfrowych. W tym zakresie zastosowań programu również nie brakuje nowych narzędzi. Do najważniejszych z nich zaliczyć można z pewnością możliwości automatycznej regulacji kontrastu oraz nasycenia i balansu kolorów, poprawy jakości zdjęć zapisanych w skompresowanych plikach, a także opcję usuwania efektu czerwonych oczu ze zdjęć robionych z użyciem lampy błyskowej. Dla zwolenników fotografii tradycyjnej przydatny może się natomiast okazać zestaw narzędzi pozwalających na automatyczne zlikwidowanie uszkodzeń i rys obecnych na skanowanych odbitkach lub negatywach oraz uwydatniających szczegóły obrazu.

Red-eye Removal… pozwala nie tylko usunąć efekt tzw. „czerwonych oczu”, ale nawet zmienić ich kolor.

Spośród pozostałych zmian, wzbogacających funkcjonalność programu, warto wspomnieć jeszcze o tym, że w Paint Shop Pro 7 użytkownicy mają możliwość rozbudowywania bibliotek linii i kształtów o własne obiekty, a wszelkie elementy wektorowe mogą być dowolnie skalowane, grupowane oraz wypełniane dostępnymi w programie gradientami i deseniami. Dodatkową zaletą najnowszego produktu firmy Jasc jest obsługa prawie 50 formatów plików graficznych i rozszerzenie możliwości transformacji obrazu poprzez dodanie ponad 25 nowych filtrów.

W skład pakietu wchodzi także aplikacja o nazwie Animation Shop, służąca do tworzenia animacji. Nowa, trzecia edycja tego programu znacznie lepiej współpracuje z główną aplikacją. Wzbogacona została także szeregiem nowych narzędzi. Poruszanie się po kolejnych klatkach obrazu ułatwia teraz paleta nawigacyjna zawierająca przyciski analogiczne do tych, jakie występują w magnetowidach. Znacznie rozszerzone zostały możliwości modyfikacji klatek i całej animacji – do dyspozycji mamy m.in. narzędzia rotacji, zastępowania kolorów i „pływającego” tekstu oraz przemieszczania elementów. Możliwe jest również obejrzenie efektów pracy w wybranej przeglądarce bezpośrednio z poziomu aplikacji.

Podsumowując ten krótki przegląd nowych możliwości oferowanych przez program, można stwierdzić, że Paint Shop Pro w wersji 7 jest narzędziem przeznaczonym dla szerokiej grupy użytkowników. Osobom zawodowo zajmującym się projektowaniem i przetwarzaniem obrazów przeznaczonych do publikacji elektronicznych oraz tworzeniem serwisów WWW oferuje możliwości porównywalne do tych, jakie oferują programy Photoshop czy Photo-Paint. Również w zastosowaniach domowych Paint Shop Pro jest atrakcyjnym narzędziem. Amatorom przetwarzania i archiwizowania fotografii w postaci cyfrowej oddaje do dyspozycji szereg funkcjonalnych i prostych w obsłudze narzędzi. Aplikacja ta ma jednak także dwa poważne mankamenty: brak polskojęzycznego interfejsu oraz możliwości definiowania kolorów z zakresu palety CMYK i zapisywania plików zawierających informacje o tym modelu barw.

Jasc Paint Shop Pro 7
Wymagania: PC Pentium, 32 MB RAM, Windows 9x/Me/ NT 4/ 2000, ok. 75 MB na dysku
+ szeroki zakres możliwości zastosowania aplikacji
+ bogata dokumentacja
+ niewygórowana cena
– brak polskiej wersji
– brak pełnej obsługi modelu CMYK

Producent: Jasc Software, USA http://www.jasc.com/
Dostarczył: Connect Distribution, Warszawa, tel.: (0-22) 644 12 14, faks: 644 12 15,
http://www.connect.waw.pl/
Cena: ok. 650 zł
Na CHIP-CD w dziale Aktualności | Software znajduje się 30-dniowa wersja Paint Shop Pro 7.01

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.