Filmy prosto z PC

Wykorzystując cyfrową kamerę wideo oraz komputer z adapterem FireWire i odpowiednim oprogramowaniem, możemy szybko i łatwo zmontować materiał z wakacyjnego wyjazdu nad morze.

Filmujemy, zgrywamy na twardy dysk, tniemy, kleimy, dokładamy napisy, kilka efektów, a cały materiał nagrywamy na płycie DVD lub kasecie wideo – wszystko to za pomocą kamery DV i PC.

Gdy jako szczęśliwi posiadacze sprzętu DV zapełnimy wszystkie taśmy filmami z życia rodziny lub też relacjami z innych wydarzeń, przychodzi pora na obróbkę zgromadzonego materiału. Przeniesienie cyfrowego materiału wideo na dysk twardy wymaga, żeby w naszym komputerze znajdowała się odpowiednia karta interfejsu IEEE-1394. Zazwyczaj każde urządzenie tego typu wyposażone jest nie tylko w sterowniki, ale także w odpowiednie oprogramowanie do edycji wideo. Czasami zdarza się, że producent dołącza także bogatą dokumentację lub multimedialny przewodnik cyfrowej obróbki, jednak najczęściej użytkownik zdany jest na własną intuicję lub szukanie pomocy gdzie indziej.

Poniżej zaprezentowaliśmy podstawowe wskazówki wystarczające do szybkiego zmontowania filmu. Proces montażu można podzielić na trzy etapy: w pierwszym zgrywamy klipy na dysk, następnie dokonujemy aranżacji materiału i wprowadzamy efekty specjalne. Ostatecznie eksportujemy wyniki naszej pracy do pliku lub też nagrywamy je z powrotem na kasecie DV.

Oprócz produktów Ulead System jednym z najpopularniejszych programów do montażu nieliniowego w środowisku Windows jest Adobe Premiere. Jego najnowsza wersja, oznaczona numerem 6.0, cechuje się ogromnymi możliwościami. Premiere należy do tzw. edytorów sekwencji – umożliwia obróbkę ścieżek audio i wideo. Miejscem pracy, w którym manipuluje się materiałem wideo, jest ścieżka czasu (Timeline). Program firmy Adobe jest standardowo wyposażony w bogaty zestaw przejść, filtrów oraz innych specjalnych przekształceń dwu- i trójwymiarowych. Większość efektów ma dodatkowe ustawienia, co podnosi ich walory użytkowe. Dzięki mechanizmowi zewnętrznych wtyczek (plug-in) istnieje także możliwość dalszego wzbogacenia aplikacji poprzez dodanie modułów programowych innych producentów. Ponieważ większość pracy programu to mozolne obliczenia, szybkość jego działania, a tym samym wygoda użytkowania, w znacznej mierze zależały od prędkości procesora.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu: #
Pytania techniczne:
#
Internet
Adobe
http://www.adobe.com/
Ulead
http://www.ulead.com/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.