Gdzie się włamujesz?!

Jeśli chciałbyś wiedzieć, kto próbuje włamać się do Twojego komputera, i oprócz tego nastraszyć intruza komunikatem wyświetlanym na jego ekranie ­ VirusMD jest właśnie dla Ciebie.

Dzięki coraz powszechniejszemu dostępowi do Internetu przez modem, linie dzierżawione czy nawet telewizję kablową nieodzowne staje się zabezpieczenie komputera przed niepożądanymi gośćmi. Może to niektórych zdziwić, ale uzyskanie poprzez Sieć dostępu do naszych osobistych plików, znajdujących się na twardym dysku domowego komputera, jest niekiedy bardzo proste. Korzystając z Internetu na niezabezpieczonym komputerze, niejednokrotnie nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ktoś właśnie przegląda nasze prywatne pliki.

ViursMD pozwala wysłać dowolny komunikat do osoby włamującej się na nasz komputer.

Jednym z programów umożliwiających kontrolę dostępu do naszego komputera jest VirusMD Personal Firewall. Na efekty jego działania nie musiałem długo czekać. Już kilka minut po połączeniu się z Siecią VirusMD uaktywnił się i poinformował mnie, że właśnie ktoś włamuje się na mój komputer! Podobna sytuacja miała miejsce jeszcze kilka razy w ciągu zaledwie 3 dni od instalacji programu.

Aplikacja informuje użytkownika o zdarzeniu sygnałem dźwiękowym oraz podaje adres IP komputera, z którego nastąpił atak. O tym, jak bezkarnie czują się nasi rodzimi włamywacze, może świadczyć fakt, że ataki na mój komputer następowały z adresów IP przydzielanych przez Telekomunikację Polską SA w ramach usługi SDI. Jak wiadomo, dotrzeć do takiej osoby można bardzo łatwo.

VirusMD w stosunku do konkurencji (patrz: CHIP 12/2000, s. 228) jest prosty w obsłudze i konfiguracji. Pozwala na jednoczesne monitorowanie 12 dowolnych portów, zawiera listę portów wykorzystywanych przez konie trojańskie oraz włamywaczy. Każde połączenie z naszym komputerem jest zapisywane do pliku, w którym znajdziemy adres IP sprawcy. Korzystając z VirusMD, możemy również sami skanować porty na naszym komputerze oraz wyłączyć dowolną aplikację na nim pracującą.

Opcją, która wyróżnia opisywaną aplikację na tle programów o podobnym przeznaczeniu, jest wysyłanie komunikatu na ekran włamywacza. Dzięki temu osoba, która próbuje dostać się na nasz komputer, natychmiastowo zostaje poinformowana, że jej działania są śledzone.

VirusMD Personal Fierwall można polecić wszystkim, którzy często zaglądają do Internetu z domu. Przyda się on zarówno początkującym, jak i zaawansowanym użytkownikom. Uważam, że cena programu nie jest wygórowana w porównaniu do strat, jakie możemy ponieść w wyniku działań włamywaczy.

VirusMD Personal Firewall 2.0
Wymagania: PC Pentium lub lepszy 16 MB RAM, Windows 95/98/NT/ME/2000, 4 MB na dysku
+ informowanie intruza o odnotowaniu włamania
– monitorowanie tylko 12 portów

Producent: http://www.virusmd.com/
Rejestracja: 29,95 USD ­ wersja jednostanowiskowa
Na CHIP-CD 4/2001 znajduje się 30-dniowa wersja testowa progamu VirusMD Personal Firewall 2.0

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.