Sieciowy drukarz

Test drukarki laserowej HP LaserJet 4100N.

Z myślą o w średnich i większych grupach roboczych znana firma Hewlett-Packard poszerzyła swoją ofertę o nową rodzinę czarno-białych drukarek laserowych A4, łudząco podobnych do swoich poprzedniczek z serii 4050. Urządzenia linii 4100 produkowane są w czterech wersjach (podstawowej, N, TN, DTN) różniących się wyposażeniem i możliwościami.

W laboratorium CHIP-a mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej drukarce HP LaserJet 4100N, drukującej z maksymalną rzeczywistą rozdzielczością 1200×1200 dpi. Urządzenie standardowo wyposażono w 32 MB pamięci RAM, której rozmiar można rozszerzyć do 256 MB przy wykorzystaniu standardowych modułów DIMM. Papier jest pobierany z dwóch niezależnych źródeł. Podstawowe to kaseta o płynnej regulacji długości i szerokości strony, mieszcząca 500 arkuszy A4, którą można w znacznym stopniu przystosować do formatu używanego papieru. Ponadto HP LaserJet 4100N wyposażona jest w uniwersalny podajnik o pojemności 100 arkuszy, ułatwiający drukowanie na różnych mediach: kopertach, foliach, nalepkach i innych, których gramatura nie przekracza 198 g/m

2

. Możliwa jest także rozbudowa urządzenia o dodatkową kasetę mieszczącą 500 arkuszy, automatyczny podajnik kopert oraz moduł druku dwustronnego. Gotowe wydruki lądują na górnym odbiorniku lub tylnej tacy. Interesująca jest szczególnie ta druga opcja. Dzięki niej można uzyskać płaski przebieg papieru, co pozwala drukować na materiałach o nietypowych formatach i grubości.

Jednak największym atutem HP LaserJet 4100N jest szybkość pracy. Urządzenie drukuje z prędkością 24 stron na minutę. Tak dużą wydajność osiągnięto między innymi dzięki zastosowaniu szybkiego procesora RIP (Raster Image Processor), taktowanego zegarem 250 MHz (w modelach serii 4050 stosowano układ z zegarem 133 MHz), oraz dużej ilości pamięci RAM. HP LaserJet 4100N komunikuje się z komputerem, korzystając z portu równoległego, szeregowego bądź IrDA. Ponadto w testowanym modelu standardowo zamontowany jest wewnętrzny serwer wydruków HP JetDirect 610N (Ethernet 10/100 Mbit/s), obsługujący większość popularnych protokołów sieciowych. Dzięki niemu drukarkę można podłączyć do istniejącej infrastruktury sieciowej, a funkcja automatycznego przełączania udostępnionych emulacji (PCL 6, PCL 5e, PostScript Level 3) zapewni jej działanie w każdym środowisku.

Urządzenie oferuje użytkownikowi szereg funkcji wspomagających proces sporządzania wydruku. Do ciekawszych należy zaliczyć możliwość weryfikacji pierwszej kopii po wydaniu polecenia druku wielu egzemplarzy danego dokumentu. Jeżeli użytkownik znajdzie błąd, który należy poprawić, może anulować drukowanie pozostałych kopii. Inną przydatną funkcją jest opcja autoryzowa- nego drukowania dokumentów poufnych, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Zanim użytkownik otrzyma wydrukowany dokument, musi wprowadzić za pomocą panelu drukarki wcześniej ustalony numer identyfikacyjny. Jeżeli drukarka wyposażona jest w dysk twardy, można skorzystać z funkcji szybkiego kopiowania. Polega ona na sporządzaniu wydruków dokumentu, którego kopia przechowywana jest w pamięci drukarki. W HP LaserJet 4100N producent zaimplementował również ciekawą opcję o nazwie RIP ONCE, polegającą na zachowaniu w postaci skompresowanej obrazu strony na dysku drukarki. Przygotowywanie do drukowania kolejnej kopii wymaga tylko dekompresji wspomnianego obrazu, dzięki czemu przerwa przed rozpoczęciem wydruku jest znacznie krótsza.

Ciekawe są również funkcje monitorowania parametrów pracy drukarki. Dzięki wbudowanemu serwerowi WWW możliwe jest zdalne zarządzanie i konfigurowanie urządzenia. Łącząc się z serwerem za pomocą przeglądarki internetowej, można poznać na przykład stopień zużycia materiałów eksploatacyjnych, komunikaty wyświetlane na panelu sterowania czy zawartość dziennika zdarzeń drukarki. Poza tym HP LaserJet 4100N ma możliwość wysyłania e-maili. Dzięki temu drukarka jest w stanie powiadomić konkretne osoby o stanie urządzenia, składając np. zamówienie na kończące się materiały eksploatacyjne. Na uwagę zasługuje również zastosowanie w oprogramowaniu urządzenia maszyny wirtualnej, umożliwiającej uruchamianie aplikacji napisanych w języku Java. Znacznie zwiększa to elastyczność zastosowań drukarki, a zakres obsługi może zostać w przyszłości poszerzony o kolejne funkcje.

Testowane urządzenie nie miało najmniejszych problemów z drukowaniem dokumentów tekstowych. O jego bardzo dużej wydajności świadczy fakt, że przeniesienie na papier czterdziestostronicowego dokumentu z jakością 600 dpi zajęło drukarce niecałe dwie minuty (115 sekund). Zwiększenie rozdzielczości do 1200 dpi wydłużyło operację drukowania do około 140 sekund. Tekst przeniesiony został na papier bez żadnych przekłamań. Był wyraźny i czytelny, a wypełnienie czarnego tekstu jednolite. Niewielkie zastrzeżenia można mieć jedynie do jakości wypełnienia fragmentów tekstu, który w oryginalnym dokumencie miał kolor czerwony. Jednak te niewielkie uchybienia można wyeliminować, zwiększając rozdzielczość druku. Urządzenie nie miało również problemów z odwzorowaniem małych zdjęć i grafik zawartych w przykładowej prezentacji. Wszystkie odcienie kolorów zostały odwzorowane poprawnie. Ważnym elementem, branym pod uwagę przy ocenie jakości, był wydruk fotografii. Pod tym względem testowany model wypadł trochę słabiej niż HP LaserJet 4050. W odróżnieniu od poprzednika wydrukowane zdjęcie było dość ciemne, przez co niewidoczne były niektóre szczegóły. Aby wydruk wyglądał zadowalająco, niezbędne będzie skorygowanie parametru gamma w programie graficznym.

LaserJet 4100N
Pamięć: 32 MB (maks. 256 MB)
Rozdzielczość: 1200 dpi
Emulacje: PCL 6, PCL 5e, HP PostScript Level 3
Wydajność: 150 tys.stron/miesiąc
Podajniki [arkusze]: kaseta – 500, tacka – 100
Wydajność zespołu bęben/toner: 10 000 stron
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 7930 zł
+ duża wydajność
+ dobre możliwości rozbudowy
+ duża liczba funkcji zarządzania drukarką
– wysoka cena

Producent: Hewlett-Packard, USA
http://www.hp.com/
Dostarczył: Hewlett-Packard Polska, Warszawa
tel.: (0-22) 565 77 00, faks: 565 76 00
http://www.hp.pl/