Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga

Na początku roku pojawiły się informacje, że Microsoft przygotowuje swoją wersję Gnutelli - systemu do wymiany plików MP3. Opisujemy szczegóły projektu Farsite.

Wymiana plików MP3 to ostatnio jeden z najgorętszych tematów w Internecie. Uwaga jest skierowana na Napstera, który najpierw zmonopolizował tę dziedzinę, potem wzbudził niepokój firm płytowych, następnie „sprzedał się”, a obecnie zamierza wprowadzić opłaty za swoje usługi. Zwolennikom darmowej wymiany plików pozostają inne serwisy – z Gnutellą na czele. Podobny system opracowuje Microsoft. Projekt firmy z Redmond nazywa się Farsite, a jego podobieństwo do Gnutelli jest pozorne.

Podobnie jak Gnutella czy Freenet (patrz: CHIP 8/2000), projekt Microsoftu zakłada brak centralnego serwera. Podobnie jak we Freenecie, w Farsite pliki mają być rozpraszane na wielu komputerach. Tym, co odróżnia projekt Microsoftu od konkurencji, jest jego zastosowanie. Gigant z Redmond planuje stworzyć system wymiany plików przeznaczony dla dużych sieci wewnętrznych liczących ok. 100 000 komputerów. Farsite nie ma służyć do wymiany plików MP3. Programiści Microsoftu postawili przed sobą trzy cele: system powinien dawać użytkownikom pewny i ciągły dostęp do plików, zapewnić prawo do ograniczania dostępu do danych oraz automatycznie adaptować się i dostrajać do parametrów sieci, w której pracuje.

Pierwsze wymaganie ma być osiągnięte przez rozproszenie plików na wielu komputerach. Nie oznacza to, że każda maszyna będzie przechowywała część danych, ale że w sieci będzie istniało wiele replik tego samego zbioru. Rozpraszanie ma uchronić przed ryzykiem utraty danych w przypadku awarii pojedynczego dysku. Zapewni ono także niezawodny dostęp do pliku, nawet jeżeli część komputerów będzie wyłączona. Może to zmniejszać dostępną przestrzeń dyskową, ale Farsite dysponuje mechanizmem mającym temu przeciwdziałać. Kopie tego samego pliku u różnych użytkowników mają być zastępowane jednym zbiorem. Będzie on miał kilka replik, ale ich liczba ma być i tak mniejsza niż ilość kopii. Jeżeli użytkownik wprowadzi zmiany w swoim pliku, stanie się on z powrotem osobnym zbiorem w systemie Farsite.

W Napsterze czy Gnutelli użytkownicy muszą sobie ufać, ewentualnie sami powinni sprawdzać pobierane pliki. Poza tym nie mogą ograniczyć dostępu do wybranych zbiorów części użytkowników. W Farsite pliki mają być szyfrowane i właściciel będzie decydował, kto ma dostęp do jego zbiorów. Aby zmniejszyć ruch sieciowy, każdy komputer będzie miał pamięć podręczną, przechowującą najczęściej odczytywane zbiory. Cały system plików będzie widziany jako dysk sieciowy, a wszystkie dane zostaną ułożone w strukturze drzewiastej.

Badacze opracowując Farsite korzystają z informacji zebranych podczas kilkuletniego monitorowania ruchu w wewnętrznej sieci Microsoftu. Czy zatem już niedługo na Pulpicie obok Otoczenia sieciowego pojawi się dodatkowa ikona?

Info
Grupy dyskusyjne
Pytania, uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne
#
Internet
Farsite
http://www.research.microsoft.com/sn/farsite/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.