Sposób na sieć

Test kart sieciowych z interfejsem USB i PCMCIA.

Liczba oferowanych na rynku urządzeń sieciowych ciągle rośnie – są to zarówno karty PCI, jak i zdobywające coraz większą popularność modele USB i PCMCIA. W naszym laboratorium przetestowaliśmy kilka nowych urządzeń tego typu.

Modele z serii TRENDnet – TU-ET10 USB Ethernet Adapter

i TU-ET100 USB 10/100 Fast Ethernet Adapter – podłącza się do wolnego portu USB, dzięki czemu cały proces montażu można wykonać, nie restartując komputera. Oba modele obsługują standard 10BASE-T (10 Mbit/s), oprócz tego TU-ET100 umożliwia pracę w trybie 100BASE-TX (100 Mbit/s) z jednoczesnym wysyłaniem i odbieraniem danych (full duplex). Urządzenia umieszczono w jednakowych obudowach, wyposażonych w dwie diody sygnalizujące aktywność i stan połączenia oraz złącza RJ-45 i USB typu B. Gamer Network Kit USB firmy Trust jest produktem przeznaczonym dla mniej wymagających użytkowników. Służy do połączenia dwóch komputerów za pomocą portów USB. W ten sposób zbudować można sieć składającą się maksymalnie z 17 stanowisk. Bardzo prosta instalacja i spolszczona instrukcja stanowią mocne atuty tego modelu, odstrasza jednak dość wysoka cena oraz mała wydajność. Wadą wynikającą z zastosowania technologii USB jest brak sterowników dla systemów innych niż Windows 98, Me i 2000.

Adaptery Megahertz i EtherLink Server wyprodukowane zostały przez firmę 3Com mającą duże doświadczenie w zakresie produkcji kart Ethernet i Fast Ethernet. Pierwszy z nich, wykonany w technologii PCMCIA, przeznaczony jest głównie dla użytkowników komputerów przenośnych. Małą przejściówka ze złączem RJ-45 wyposażono w dwie diody sygnalizujące aktualną szybkość pracy. Urządzenie automatycznie wykrywa ustawienia sieci, jednak dołączone do zestawu oprogramowanie umożliwia wymuszenie np. trybu half czy full duplex. Dodatkowo dzięki wbudowanemu modemowi 3Com Megahertz pozwala na wysyłanie faksów niemal z każdego miejsca na świecie.

Etherlink Server stworzony został z myślą o pracy w serwerach. Jedną z największych zalet tego modelu jest możliwość pracy równoległej – dzięki zainstalowaniu kilku takich urządzeń łączne pasmo dostępu do serwera znacznie wzrasta. Specjalne oprogramowanie automatycznie rozdziela transfer pakietów między kilka (maksymalnie do ośmiu) kart sieciowych, które z poziomu systemu widziane są jako jedna wirtualna karta. Zastosowanie takiego rozwiązania na drodze pomiędzy serwerem i przełącznikiem zwiększa szerokość pasma i redukuje zatory na serwerze. Inteligentne oprogramowanie karty oprócz możliwości monitorowania wydajności łączy umożliwia – w razie awarii – przeniesienie ruchu na pozostałe karty. Jak przystało na urządzenie serwerowe, wymiana wadliwego egzemplarza nie wymaga wyłączania komputera.