Sztuka manipulacji

Podczas zaciekłej sesji Quake'a, lotu myśliwcem bojowym czy przechodzenia kolejnego poziomu ulubionej zręcznościówki nieraz okazuje się, że funkcjonalność klawiatury pozostawia wiele do życzenia. Tego typu ograniczeń nie mają joysticki i gamepady - urządz

Bogactwo dostępnych gier sprawia, że nie maleje popyt na wszelkiego rodzaju manipulatory ułatwiające sterowanie.

Jednym z najpowszechniejszych sposobów interakcji gracza w komputerowym świecie jest zastosowanie popularnego joysticka. Do tej kategorii sprzętu należą dwa produkty Trusta – Predator QZ 500 oraz Predator EP 300. Pierwsze z omawianych urządzeń jest niemal dokładną kopią znanego produktu Microsoftu – Sidewinder Force Feedback Pro. W dość masywnej podstawie QZ 500 została zamontowana przepustnica oraz sześć przycisków. Na szczycie manetki znajduje się minijoystick (hatswitch) oraz dwustanowa przepustnica i następne trzy w pełni programowalne przyciski. Jedynie srebrnoszary kolor obudowy oraz brak mechanizmu force feedback odróżnia urządzenie Trusta od oryginału. Trzeba przyznać, że Predator QZ 500 bardzo dobrze sprawdza się w roli urządzenia sterowego we wszelkiego rodzaju symulatorach lotu. Drugi z produktów – Predator EP 300 – jest typowym joystickiem wyposażonym w cztery przyciski „fire” z funkcją autofire oraz tzw. hatswitch, który umożliwia np. symulowanie ruchu głowy pilota w kokpicie.

W odróżnieniu od joysticków kolejne urządzenie Trusta prezentuje się znacznie bardziej interesująco. Sight Fighter Wireless jest bezprzewodowym gamepadem używającym fal radiowych do komunikacji z pecetem. Odległość od urządzenia odbierającego może wynosić około 5 metrów, przy czym w odróżnieniu od wielu innych bezprzewodowych rozwiązań wykorzystujących podczerwień nie występuje tutaj problem „widoczności” pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem. Ergonomiczny kształt gamepada, dobre rozmieszczenie 12 programowalnych przycisków, dodatkowa przepustnica oraz 8-kierunkowy D-pad – krzyżakowy przycisk wyboru kierunków – sprawiają, że Sight Fighter doskonale sprawdzi się podczas wielogodzinnych „komputerowych bojów”.

W przeciwieństwie do opisanego manipulatora firmy Trust urządzenia

Creative Gamepad Cobra 2 i Logitech WingMan Precision Gamepad

są bardzo klasycznymi konstrukcjami. Creative Gamepad oraz Wingman Precision nie mają żadnych „bajerów”, ale dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu są bardzo funkcjonalnymi urządzeniami. Creative Cobra 2 wyposażony jest łącznie w 10 przycisków „fire”, obrotową przepustnicę oraz typowy D-pad. WingMan Precision jest nieco „kanciasty”, jednak dość wygodnie leży w dłoni. Urządzenie wyposażono w sześć przycisków, z czego cztery są w pełni programowalne, a dwa następne spełniają funkcję autofire. Innym produktem Logitecha jest WingMan Rumblepad, którego konstrukcja jest znacznie bardziej zaawansowana i funkcjonalna niż w przypadku modelu Precision. Typową mechanikę gamepada wzbogacono w nim o technologię Force Feedback. Logitech zamontował w swoim produkcie odpowiedni mechanizm – tzw. Vibration Feedback, który podobnie jak w przypadku techniki force feedback w joystikach, w zależności od przebiegu gry reaguje drganiami i wibracjami np. na kolizje pojazdu z otoczeniem. Mechanizm wibracyjny nie jest jedyną innowacją obecną w tej konstrukcji. Już na pierwszy rzut oka widać dużą liczbę przycisków (łącznie 11), dwa minijoysticki oraz przepustnicę. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu możliwe jest skonfigurowanie pada według indywidualnych preferencji i rodzaju gier.

Różnorodne kontrolery, jakie mieliśmy okazję przetestować, są konstrukcjami specjalnie przystosowanymi do wielu rodzajów gier. Duża uniwersalność takich hybryd jak gamepady z wbudowanymi joystikami, a także bardzo funkcjonalne oprogramowanie, dostępne nawet w stosunkowo prostych modelach, czynią je bardzo atrakcyjnymi. Ostatecznie przydatność poszczególnych urządzeń zależeć będzie od indywidualnych preferencji gracza. W sposób szczególny będzie to związane z ulubionym rodzajem gier (FPP, platformówki, symulatory lotów itp.).

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.