Uwierz w ducha!

Tworzenie obrazów partycji i dysków za pomocą programu Norton Ghost 2001.

Każdy użytkownik komputera, który choć raz stanął przed koniecznością ponownej instalacji swojego systemu operacyjnego, wie, jak niewdzięczne i czasochłonne jest to zadanie. Okazuje się, że można ten proces znacznie skrócić.

Zainstalowanie systemu operacyjnego po wcześniejszym przygotowaniu dysku twardego to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Konieczna jest jeszcze, zazwyczaj żmudna, konfiguracja wszystkich urządzeń (karty odpowiedzialne za multimedia, sieciowe, modemy itp.), instalacja oprogramowania uzupełniającego lub rozszerzającego możliwości systemu operacyjnego (poprawki serwisowe, DirectX itd.) czy wreszcie wykorzystywanego na co dzień do pracy i zabawy (aplikacje biurowe, narzędziowe, graficzne itp.). Wszystkie te czynności wymagają wiele czasu, niezależnie od preferowanego środowiska operacyjnego. Nierzadko jeszcze po kilku dniach od całej operacji przypominamy sobie o braku programu archiwizującego lub odtwarzacza plików multimedialnych.

Wreszcie zapominamy o męczącej instalacji i konfiguracji systemu operacyjnego oraz wszystkich urządzeń. Zestaw zainstalowanego oprogramowania jest kompletny, a wszystko działa prawidłowo. Nagle jednak okazuje się, że w nasze ręce trafiła nowa, interesująca gra albo alternatywna wersja wykorzystywanego programu. Instalujemy nasz nowy nabytek, aby go przetestować. Z czasem takich aplikacji pojawia się coraz więcej, szczególnie jeśli komputer wykorzystujemy do różnych zastosowań. Szybko okazuje się, że nawet odinstalowanie starszych bądź niepotrzebnych już programów nie jest w stanie przywrócić naszemu systemowi jego początkowej szybkości i stabilności. Zbyteczne pliki zalegają na dysku, nieaktualne wpisy powiększają Rejestr Windows, spowalniając działanie komputera. Być może maszyna częściej się zawiesza, a system sygnalizuje różne niezrozumiałe błędy lub brak jakichś plików. Przed oczyma pojawia nam się wtedy smutna wizja wielu kolejnych godzin spędzonych na ponownej instalacji i konfiguracji systemu. Zadanie to za każdym razem wydaje się bardziej nużące i monotonne.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Symantec
http://www.symantec.com/
Symantec Polska
http://www.symantec.com.pl/
PowerQuest
http://www.powerquest.com/