Wideo pod kontrolą

W czasach pierwszych komputerów domowych nikt nawet nie marzył o możliwości przetwarzania za ich pomocą grafiki. Co więcej, pomysł cyfrowej obróbki całych filmów z pewnością potraktowano by wtedy jako temat interesujący najwyżej reżysera filmu science fic

W czasach pierwszych komputerów domowych nikt nawet nie marzył o możliwości przetwarzania za ich pomocą grafiki. Co więcej, pomysł cyfrowej obróbki całych filmów z pewnością potraktowano by wtedy jako temat interesujący najwyżej reżysera filmu science fiction.

Obecnie nikogo nie dziwi już technologia umożliwiająca oglądanie filmów DVD o jakości dużo wyższej niż spotykana w klasycznych odbiornikach telewizyjnych. Coraz powszechniej stosowany jest także montaż materiałów wideo na komputerach – i to nie tylko w profesjonalnych studiach. Doskonałym przykładem mogą być szerokie rzesze fanów kina domowego, bardzo chętnie zajmujących się obróbką materiałów wideo w domowym zaciszu przy użyciu bardzo powszechnego i nie całkiem legalnego kodeka DivX. Popularność tych nowych zastosowań komputerów związana jest z pewnością z systematycznym wzrostem ich mocy obliczeniowej. Wraz z ewolucją sprzętu komputerowego rozwijała się grafika rastrowa; z czasem zaczęły pojawiać się także pierwsze programy do tworzenia prostych animacji. W ciągu ostatnich kilku lat dużą popularność zdobyły urządzenia, które umożliwiły spory postęp w stosowaniu komputerów przy obróbce analogowego sygnału wideo. Do dzisiaj montaż liniowy materiałów wideo jest stosowany przez wiele osób. W stosunkowo krótkim czasie szeroko spopularyzowało się kolejne multimedialne zastosowania pecetów, jakim jest montaż nieliniowy. Ten ostatni wymaga zgrania całego materiału wideo na dysk twardy komputera, gdzie następnie za pomocą wyspecjalizowanego oprogramowania dokonać można bardzo wygodnego i dokładnego montażu filmu. Proces taki możliwy jest między innymi dzięki zastosowaniu nowoczesnej, uniwersalnej magistrali szeregowej IEEE-1394 (FireWire). Ponieważ typowy komputer PC dysponuje najczęściej magistralą szeregową USB, stosowanie urządzeń zgodnych z FireWire wymaga zainstalowania dodatkowego wyspecjalizowanego kontrolera. Urządzenia, które mieliśmy okazję przetestować, reprezentują szeroki wachlarz rozwiązań – od konstrukcji najprostszych i jednocześnie najtańszych, przewidzianych dla typowego wideoamatora, po karty przeznaczone do zastosowań niemal profesjonalnych.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu: #
Pytania techniczne:
#
Internet
Urządzenia FireWire, ich opisy i parametry
http://www.allfirewire.com/
Wszystko na temat kompresji DV i FireWire
http://www.dvcentral.org/
IEEE-1394 w systemach Microsoftu
http://www.microsoft.com/hwdev/1394/
IEEE-1394 dla Linuksa
http://linux1394.sourceforge.net/
Na CHIP-CD – w dziale Hardware| Kontrolery FireWire znajdują się biblioteki systemowe dla Windows 98 SE do obsługi kontrolerów FireWire, kodek AVI oraz uaktulanienia sterowników i oprogramowania dla przetestowanych kart.
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.