Za wirtualną kurtyną

Jeszcze parę lat temu mało który polski teatr umożliwiał potencjalnemu widzowi zapoznanie się poprzez Sieć z aktualnym repertuarem czy rezerwację biletów online. Dziś sytuacja radykalnie się odmieniła - na palcach obu rąk trzeba by już wyliczać sceny nieskomputeryzowane. W zakamarkach Internetu codziennie pojawiają się nowe specjalistyczne informatory, bazy danych, sieciowe wersje teatralnych czasopism i książek, […]

Jeszcze parę lat temu mało który polski teatr umożliwiał potencjalnemu widzowi zapoznanie się poprzez Sieć z aktualnym repertuarem czy rezerwację biletów online. Dziś sytuacja radykalnie się odmieniła – na palcach obu rąk trzeba by już wyliczać sceny nieskomputeryzowane. W zakamarkach Internetu codziennie pojawiają się nowe specjalistyczne informatory, bazy danych, sieciowe wersje teatralnych czasopism i książek, witryny poświęcone dramaturgii, poszczególnym artystom, wydarzeniom czy nawet konkretnym inscenizacjom.

Wiele teatralnych stron jest niedoskonałych – zawierają niekompletne lub wręcz błędne informacje. Nie sposób omówić tu wszystkich, wybrałem zatem te, które bardzo ułatwiają teatromanowi życie albo warte są zgłębienia. Jeżeli nie spełniają one czyichś oczekiwań, zawsze mogą stanowić świetną podstawę do samodzielnego wyszukiwania innych serwisów.

Dziennik Teatralny – Teatry w Internecie (www.teatry.art.pl/index1.htm) jest najbardziej zasobnym wortalem w polskiej Sieci. Zawiera m.in. przedruki wywiadów, recenzji i opisów wydarzeń z prasy niefachowej, zapowiedzi premier, materiały historyczne, sylwetki twórców oraz teatralną mapę Polski z wieloma – choć nie zawsze aktualnymi – odnośnikami, nie mówiąc już o oficjalnych stronach mnóstwa rodzimych scen.

TheaterMania (www.theatermania.com) jest skarbnicą dla miłośników amerykańskiej Melpomeny, choć obejmuje także Londyn i Toronto. Internauci natkną się tu na szczegółowy przegląd granych obecnie spektakli, a dla wyjątkowo ciekawych przygotowano odnośniki do oficjalnych stron inscenizacji i… do pobliskich restauracji. Witryna udostępnia też notki informacyjne, wykazy festiwali oraz laureatów pięciu najważniejszych nagród teatralnych, recenzje z „New York Timesa” i kącik dla dzieci.

Internetowa baza danych o teatrze (ITDb – www.theatredb.com) przyda się zarówno krzyżówkowiczom, jak i naukowcom. Obejmuje ona wprawdzie tylko premiery z Broadwayu i londyńskiego West Endu, ale jej twórcy zapowiadają rozszerzenie udostępnianych informacji.

Strona krakowskiego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej (www.stary-teatr.krakow.pl), jedynej polskiej sceny zrzeszonej w Unii Teatrów Europy, w atrakcyjny sposób informuje o przeszłości, teraźniejszości, a nawet przyszłości – repertuar udostępniono na parę miesięcy naprzód.

Pożyteczna strona Theatre-link.com (www.theatre-link.com) zgromadziła setki związanych z teatrem odnośników i pogrupowała je w takich kategoriach, jak np. szkolnictwo, zespoły teatralne, informacje, przedstawienia, Broadway i Shakespeare.

Trójjęzyczna witryna olsztyńskiego Teatru im. S. Jaracza (www.teatr.olsztyn.pl/wersje/polska) powinna być wzorem do naśladowania dla wielu webmasterów z Polski i ze świata. Oto, jak należy promować sztukę sceniczną! Efektowne animacje i gustowna szata graficzna z pewnością przyciągną na przedstawienia niezdecydowanych widzów.

Za pomocą Bileterii możemy zarezerwować sobie bilety m.in. do trzynastu teatrów warszawskich oraz Starego Teatru w Krakowie. Korzystanie z serwisu jest bezpłatne, ale uprzednio trzeba się w nim zarejestrować.

Mało kto wie, że dyrektorką Düsseldorfer Schauspielhaus (www.duesseldorfer-schauspielhaus.de) jest… Polka. Prowadzony przez nią teatr to jedna z ciekawszych scen w Niemczech, a w najbliższym czasie mają tam reżyserować np. Krystian Lupa czy Grzegorz Jarzyna.

Przygotowana przez Prószyńskiego i S-kę na zamówienie Andrzeja Wajdy witryna o artystycznym dorobku reżysera (www.wajda.pl/pl/teatr.html) wita nas w swej części teatralnej rażącym błędem merytorycznym i zbyt wieloma brakami jak na oficjalną stronę.

Info
Grupy dyskusyjne
Pytania, uwagi i komentarze do artykułu:
#
Grupa dla teatromanów:
#
Internet
Wortale teatralne
Dziennik Teatralny
http://www.teatry.art.pl/
Teatr moskiewski
http://www.theatre.ru/
TheaterMania.com
http://www.theatermania.com/
The Internet Theatre Database
http://www.theatredb.com/
The Theatre Channel
http://www.theatrechannel.com/
TVTeatroManiak
http://www.tvteatromaniak.prv.pl/
Theatre Revievs Limited
http://www.theatrereviews.com/
Wybrane teatry zagraniczne
Berliner Ensemble
http://www.berliner-ensemble.de/
Burgtheater w Wiedniu
http://www.burgtheater.at/
Comédie-Française w Paryżu
http://www.comedie-francaise.fr/
Dramaten w Sztokholmie
http://www.dramaten.se/
Düsseldorfer Schauspielhaus
http://www.duesseldorfer-schauspielhaus.de/
MChAT w Moskwie
http://www.art-theatre.ru/
Lietuvos Nacionalinis Dramos
Teatras w Wilnie
http://www.teatras.lt/main.htm
Royal Shakespeare Company
http://www.rsc.org.uk/
Schaubühne w Berlinie
http://www.schaubuehne.de/
Shakespeare’s Globe Theatre
http://shakespeares-globe.org/
Sowriemiennik w Moskwie
http://www.sovremennik.ru/
Wybrane teatry w Polsce
Stary Teatr w Krakowie
http://www.stary-teatr.krakow.pl/
Teatr im. S. Jaracza w Łodzi
http://www.teatr-jaracza.lodz.pl/
Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie
http://www.teatr.olsztyn.pl/
Teatr Narodowy w Warszawie
http://narodowy.pol.pl/
Teatr Nowy w Łodzi
http://www.nowy.pl/
Teatr Polski we Wrocławiu
http://www.teatrpolski.an.pl/
Teatr Powszechny w Warszawie
http://www.powszechny.art.pl/
Teatr Witkacego w Zakopanem
http://www.witkacy.zakopane.pl/
Teatr Współczesny w Warszawie
http://www.wspolczesny.pl/
Artyści
Andrzej Wajda
http://www.wajda.pl/pl/teatr.html
Ingmar Villqist
http://villqist.art.pl/
Tadeusz Kantor
http://www.kantor.prv.pl/
Czasopisma o teatrze
Ruch Teatralny
http://ruch-teatralny.home.pl/
Teatr
http://www.teatr-art.pl/
Theater Heute
http://www.theaterheute.de/
Inne
Bileteria
http://www.bileteria.pl/
Theatre-link.com
http://www.theatre-link.com/
Unia Teatrów Europy
http://www.ute-net.org/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.