Zagraj to jeszcze raz

Test zestawu do edycji wideo Casablanca II Avio.

Komputer PC po wyposażeniu w odpowiednią kartę wideo z powodzeniem można wykorzystać do montażu filmów. Niestety, szczególnie początkującym użytkownikom komputerów wiele trudności sprawia montaż karty wideo i opanowanie aplikacji edycyjnych. Specjalnie dla wideoamatorów poszukujących łatwego w obsłudze narzędzia montażowego, które zarazem charakteryzowałoby się dużymi możliwościami, opracowany został system Casablanca II Avio .

Po uszegerowaniu wszystkich scen w żądanej kolejności wybrane fragmenty poddać można filtracji, wprowadzając takie efekty, jak np. zmiana kontrastu, rozjaśnienie czy balans bieli.

Casablanca to komputerowy system edycji wideo, zamknięty w obudowie o wielkości zbliżonej do magnetowidu. Choć do budowy urządzenia wykorzystano wiele standardowych podzespołów komputerowych, zrezygnowano z tradycyjnego systemu operacyjnego (np. Windows). Zamiast niego w wewnętrznej pamięci flash systemu producent zapisał aplikację edycyjną. Dzięki temu system jest gotowy do pracy natychmiast po wyjęciu z pudełka. Istnieje także możliwość instalacji dodatkowych aplikacji, specjalnie napisanych dla Casablanki. W tym celu urządzenie wyposażone zostało w czytnik kart SmartMedia.

Sercem systemu jest procesor Pentium 233 MMX, wspomagany sprzętowym kodekiem MPEG-2 oraz mikserem pozwalającym na wprowadzanie części efektów wideo w czasie rzeczywistym. Do przechowywania nagrań służy wbudowany dysk twardy IDE o pojemności 20 GB. Współpraca z urządzeniami zewnętrznymi odbywa się za pomocą kompletu złączy analogowych (wejścia kompozytowe i S-Video, wyjścia SCART). Specjalnie dla użytkowników kamer cyfrowych istnieje możliwość rozbudowy urządzenia o moduł DV (3000 zł), dzięki czemu możliwe będzie podłączenie kamkorderów za pomocą magistrali IEEE-1394. Niestety, nawet w tym przypadku obraz podlega przekompresowaniu do standardu MPEG-2 (co wiąże się z pewną utratą jakości) i nie jest zapisywany na dysku twardym w oryginalnym formacie DV. W konfiguracji standardowej przebieg procesu montażu może być obserwowany wyłącznie na ekranie telewizora. Na szczęście system może być rozbudowany o wyjście monitorowe, co z pewnością uchroni operatora przed nadmiernym zmęczeniu oczu. Do podłączania manipulatorów służą dwa złącza USB. Standardowo do zestawu dołączany jest wygodny trackball firmy Logitech. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby użytkownik wykorzystał standardową myszkę. Dostępne jest także złącze do podłączenia klawiatury, lecz może być ona wykorzystana jedynie do wprowadzania napisów. Producent obiecuje, że w przyszłości możliwe będzie także użycie skanerów, drukarek oraz wymiana danych z PC.

Oprogramowanie edycyjne Casablanki charakteryzuje się nieco inną budową niż popularne aplikacje dla PC, co znacznie upraszcza jej obsługę. Zrezygnowano z tradycyjnego systemu menu, aplikacja podzielona jest natomiast na kilka części odpowiadających za kolejne etapy edycji (np. efekty przejść, napisy, mikser dźwięku). W każdej z nich narzędzia niezbędne do wykonania wszystkich zadań wybranego rodzaju prezentowane są w postaci przycisków. Dzięki temu użytkownik nie jest rozpraszany przez zbędne w danym momencie opcje programu, a odszukanie potrzebnej funkcji jest bardzo łatwe. Ponieważ niemal wszystkie parametry każdego dostępnego narzędzia są stale widoczne na ekranie, nie jest konieczne używanie rozbudowanych okien dialogowych, znanych z aplikacji dla PC. Na pochwałę zasługuje także pełne spolszczenie oprogramowania.

W pierwszej kolejności dokonać należy zapisu materiału wideo na dysku twardym. Filmy rejestrowane są niemal w pełnej rozdzielczości PAL (700×560 punktów). Użytkownik ma możliwość regulacji szerokości strumienia skompresowanych danych MPEG-2 w zakresie 2,4-14,4 Mbit/s. W przypadku zapisu filmu w najlepszej jakości dysk twardy Casablanki zmieścić może 3,5 godziny nagrania. Po dokonaniu rejestracji materiały należy pociąć i umieścić wzdłuż linii czasu. Proces ten jest niezwykle prosty – wszystkie zarejestrowane ujęcia prezentowane są jednocześnie na ekranie, a szeregowanie scen odbywa się za pomocą kilku przycisków (np. Podziel, Dodaj, Skasuj).

Ponieważ dostępna jest tylko jedna ścieżka obrazu, niemożliwe jest uzyskanie niektórych efektów wideo, jak np. miksowanie dwóch obrazów wideo czy efektu „obraz w obrazie”. Pewną niedogodnością jest także brak możliwości importu danych z PC. Wprowadzenie do Casablanki animacji lub grafiki komputerowej wymaga użycia standardowych wejść analogowych, co może wpłynąć na obniżenie ich jakości. Producent obiecuje jednak wprowadzenie do sprzedaży modułu PC Link, mającego umożliwić wymianę danych z komputerami za pomocą łącza USB.

Pomiędzy poszczególnymi klipami dodać można przejścia. W systemie dostępnych jest 16 dwu- i trójwymiarowych efektów tego typu. Dziewięć z nich realizowanych jest w czasie rzeczywistym, czyli bez potrzeby długotrwałego oczekiwania na przeliczenie materiału wideo. W przypadku efektów, które jednak tego wymagają, operator dysponuje miniaturowym podglądem realizowanym w czasie rzeczywistym. Wszystkie czynności, jakie wykonać musi użytkownik, to wskazanie dwóch scen, pomiędzy którymi dodane ma być przejście, wybranie z listy żądanego efektu oraz ewentualna zmiana jednego bądź kilku domyślnych jego parametrów. Opcja podglądu pozwala nawet niedoświadczonemu operatorowi na szybkie uzyskanie oczekiwanego wyniku.

Materiały wideo mogą być także filtrowane – dostępnych jest 28 efektów, takich jak np. balans bieli, korekcja barw czy negatyw. Podobnie jak dodawanie przejść, wprowadzanie efektów tego rodzaju jest wygodne i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Niestety, wszystkie filtry realizowane są programowo i wymagają żmudnych obliczeń. Z tego powodu czas oczekiwania na wprowadzenie jednosekundowego przejścia wynosi ok. 35-40 sekund. Filtracja obrazu trwa natomiast 15-30 razy dłużej od rzeczywistego czasu trwania modyfikowanej sceny.

Ważnym elementem oprogramowania Casablanki jest generator napisów. Użytkownik dodać może zarówno napisy statyczne, jak i dynamiczne (przesuwane). W systemie dostępnych jest kilkadziesiąt krojów czcionek wektorowych, zapewniających swobodne skalowanie tekstów. Co ważne, wszystkie kroje liter zawierają polskie znaki. Obsługa generatora nie jest trudniejsza od posługiwania się edytorem tekstu. Dodawanie napisów realizowane jest w sposób programowy i wymaga obliczeń ok. 15 razy dłuższych od czasu trwania fragmentu zawierającego tekst.

Obrazowi wideo towarzyszą trzy ścieżki dźwiękowe. Zapis sygnału akustycznego odbywa się z jakością CD (44 kHz/16 bitów), choć musi on być wprowadzany drogą analogową.

Podstawowy atut Casablanki II Avio to niezwykle prosta obsługa. Nawet użytkownik nie mający wcześniej styczności z komputerami powinien w krótkim czasie opanować obsługę systemu. Urządzenie zawsze pracuje stabilnie, operator nie napotka więc niezrozumiałych komunikatów o błędach, jak ma to często miejsce w przypadku komputera. Choć pod względem możliwości edycyjnych wbudowane w Casablankę oprogramowanie ustępuje zaawansowanym aplikacjom dla PC (np. Adobe Premiere), to z powodzeniem zaspokoi potrzeby większości użytkowników.

Casablanca II Avio
Format zapisu: MPEG-2
Wejścia: kompozytowe, S-Video, audio RCA (chinch)
Wyjścia: 2×SCART
Efekty: 16 przejść, 28 filtrów, napisy
Efekty realizowane w czasie rzeczywistym: 9 przejść
Liczba ścieżek obrazu: 1
Liczba ścieżek dźwięku: 3
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 6500 zł
+ łatwa obsługa
+ polska wersja językowa
+ dobra jakość obrazu
+ realizacja przejść w czasie rzeczywistym
– brak wyjścia monitorowego
– brak możliwości wymiany danych z PC

Producent: MacroSystem, Niemcy
http://www.macrosystem.de/
Dostarczył: Eureka Soft&Hardware, Września
tel.: (0-61) 43 66 115, faks: 43 62 714
e-mail: [email protected]
http://www.casablanca.esh.pl/