Zgrana para

Test programu Express Messaging Server.

Bardzo trudno byłoby znaleźć dzisiaj internautę, który na swoim komputerze nie miałby zainstalowanego jakiegoś programu do „szybkiej komunikacji”. Chodzi tu oczywiście o takie komunikatory, jak ICQ czy Gadu-Gadu. Ich obecność na komputerach, które mają stałe połączenie z Internetem, jest dziś niemalże obowiązkowa. Jednak co zrobić, jeżeli nasz LAN nie ma stałego połączenia ze światem? Komunikatory nadające się do użytku w sieciach lokalnych na ogół nie pozwalają np. na pozostawienie wiadomości dla odbiorcy, który akurat ma wyłączony komputer. Możliwość taka jest natomiast naturalną cechą komunikatorów internetowych. Zawdzięczają ją one obecności dedykowanego sieciowego serwera, który przechowuje niedostarczone wiadomości.

Express Communicator dzięki Express Messaging Serverowi może pracować w sieci lokalnej tak jak popularny komunikator internetowy.

Pakiety przeznaczone do pracy w sieciach lokalnych mogą mieć jednak funkcjonalność systemów internetowych. Przykładem takiego oprogramowania jest Express Communicator wraz z Express Messaging Serverem firmy ACD Systems, znanej z udanej przeglądarki obrazków ACDSee. Jeżeli zainstalujemy na naszym komputerze sam komunikator, wówczas może on pełnić funkcję zwykłego klienta współpracującego z internetowym serwerem firmy ACD Systems. Dla użytkowników sieci nie połączonych ze światem będzie on jednak bezużyteczny. Dopiero kiedy zdecydujemy się na zainstalowanie serwera, uzyskamy w pełni funkcjonalny system, który może pracować lokalnie.

Express Messaging Server do swojego działania wymaga, niestety, systemu Windows NT Server lub 2000 Professional. Po zainstalowaniu aplikacji w menu Start pojawia się ikona, dzięki której administrator może uruchomić konsolę do sterowania serwerem ­ Express Management Console. Oprogramowanie działa sprawnie zaraz po uruchomieniu i właściwie nie wymaga dodatkowych czynności konfiguracyjnych. Mimo to możemy doprecyzować parametry, takie jak zezwolenie na automatyczne zakładanie kont przez użytkowników, zdalne administrowanie lub zapis zdarzeń w pliku dziennika. Aby otworzyć okienko konfiguracyjne Server Properties ,wystarczy użyć klawiszy [Alt] +[Enter]. Większą część okna konsoli zajmuje sekcja zatytułowana Diretory Services. Administrator może tu zarządzać wszystkimi kontami (dodawanie/usuwanie, zmiana haseł i innych atrybutów, wyszukiwanie) oraz monitorować na bieżąco obecność użytkowników i wysyłać do nich wiadomości.

Klient został wyposażony we wszystkie podstawowe funkcje, takie jak wyszukiwanie i dodawanie kontaktów, podział na grupy, wysyłanie wiadomości, prowadzenie pogawędek (chat) oraz załączanie plików. Mamy tu również możliwość zmiany statusu (Available, Away, Busy itp). Okienko edycji notatki przypomina nieco klasycznego klienta poczty elektronicznej i jest dość rozbudowane. Nazwy adresatów możemy wprowadzać w polach „To”, „Cc” lub „Bcc”, a temat w „Subject”. Poniżej znajduje się pole edycji, a dość bogaty jak na tego typu program pasek formatowania pozwala na wybór dowolnej czcionki, jej wielkości, stylu oraz koloru. Są tu także funkcje wypunktowania, wcięcia, a także wyrównania do krawędzi i wyśrodkowania. Po zdefiniowaniu w opcjach programu naszego podpisu (menu Tools | Options… | zakładka Compose | sekcja Signature ) możemy go dodać na końcu wiadomości w dowolnej chwili za pomocą przycisku na pasku narzędziowym. Sposób dołączania plików również przejęto z klasycznego klienta poczty. Po wyedytowaniu treść notatki można wysłać lub zapisać na dysku w postaci pliku RTF lub TXT.

Tym, co wyróżnia Express Communicatora, jest możliwość dodawania do listy kontaktów użytkowników obsługiwanych przez różne serwery. Dlatego może on z powodzeniem zastąpić klasyczne komunikatory, wówczas gdy chcemy np. jednocześnie komunikować się poprzez Internet oraz sieć lokalną.

Express Messaging Server 2.0
Wymagania: PC Pentium 166, 128 MB RAM, MS Windows NT 4.0, 10 MB na dysku
+ niezależna działanie w sieci LAN
+ szyfrowanie danych
– brak wersji dla Windows 9x

Producent: ACD Systems, Kanada
http://www.acdsystems.com/
Rejestracja: od 395 USD za 5 użytkowników
Na CHIP-CD w dziale Software | Nowe produkty znajduje się 60-dniowa wersja testowa programów Express Messaging Server i Express Communicator 2.0