Zrób sobie PIT-a

Jak szybko i "bezboleśnie" rozliczyć się z fiskusem? Potrzebny nam będzie program do wypełniania deklaracji podatkowych, komputer i... instrukcja obsługi.

Czy można wypełnić PIT-a bez niepotrzebnego stresu? Okazuje się, że tak. Wystarczy program do przygotowywania deklaracji podatkowych, komputer i… instrukcja obsługi.

Olbrzymim ułatwieniem dla wszystkich podatników są programy służące do wypełniania deklaracji podatkowych (patrz: przegląd aplikacji do wypełniania PIT-ów na stronie 148). Aby jeszcze bardziej przybliżyć Czytelnikom zawiłości PIT-ologii, prezentujemy krótki poradnik – jak poprawnie wypełnić zeznanie przy użyciu programu PITy’2000 firmy IPS. Mam nadzieję, że pozwoli to podatnikom skupić się na maksymalnym wykorzystaniu ulg, a nie na obsłudze samego programu.

1. Po uruchomieniu aplikacji pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać, jest wybór zestawu formularzy. Program udostępnia ich pięć – dzięki temu każdy członek wieloosobowej rodziny może wypełnić przy użyciu PIT-ów’2000 własne zeznanie.

1. Pracę rozpoczynamy od wyboru zestawu formularzy – jest ich pięć; po jednym dla mamy, taty, siostry, brata…

2. Drugi krok to wybór deklaracji podatkowej. Do naszej dyspozycji jest formularz PIT-36 przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą, PIT-37 dla tych, którzy nie mają własnej firmy, oraz PIT-28 dla ryczałtowców. Jeśli mamy problem z określeniem, jaki druk powinniśmy wybrać, program wyświetli krótki opis każdego formularza i pomoże nam podjąć decyzję.

2a. Kolejny wybór – tym razem rodzaju formularza, który powinniśmy wypełnić. Na szczęście w tym roku druki można policzyć na palcach jednej ręki.
2b. Jeśli nie mamy pewności, który formularz powinniśmy wybrać, system pomocy poprowadzi nas za rękę.

3. W kolejnym okienku aplikacja znów żąda od podatnika wyboru – tym razem załączników, które chcemy dołączyć do formularza. Tutaj decyzja uzależniona jest od rodzaju odliczeń, na przykład ulga mieszkaniowa to PIT-D, inne odliczenia – PIT-O. Po zaznaczeniu załączników w okienkach wyboru klikamy przycisk Otwórz. Na ekranie pojawi się odpowiedni formularz i dodatkowe druki. Nawigacja pomiędzy poszczególnymi dokumentami odbywa się za pomocą menu Okna. Na dole ekranu widoczny jest podręczny pasek narzędzi – ikony na nim umieszczone pozwalają na szybkie wydrukowanie formularza, przejście do wybranego pola czy strony, powiększenie lub zmniejszenie widoku i otwarcie planszy formularza, co oznacza po prostu inny sposób wypełniania druków.

3. Jeszcze tylko decyzja, jakie załączniki chcemy dołączyć do deklaracji, i… możemy przystąpić do pracy.

4. Podatnicy mają do wyboru dwa tryby wypełniania formularzy – bezpośrednio na oryginalnych drukach lub przy użyciu tak zwanej planszy. To nic innego jak okienko z zakładkami, w którym autor aplikacji umieścił wszystkie potrzebne pola. Tym, którzy wzdrygają się na sam widok druków urzędu skarbowego, ta metoda się prawdopodobnie spodoba. Dane wprowadzone w komórki planszy są automatyczne kopiowane do odpowiednich pól oryginalnego formularza. Pomiędzy poszczególnymi komórkami poruszamy się przy użyciu klawisza [Tab]. Niektóre pola są dla wygody podatnika pomijane podczas tej „wędrówki” – na przykład użytkownik odliczający ulgi podatkowe nie musi się kłopotać, że omyłkowo wypełni pola z wynikami wyliczeń.

4. Program PITy’2000 udostępnia dwa tryby edycji formularzy – na oryginalnych drukach i w formie tak zwanej planszy.

5. Dodatkowe udogodnienie dla wypełniających zeznania podatkowe stanowi szereg funkcji – „pomocników”. Należą do nich na przykład zestaw porad dotyczących wypełniania kolejnych pól formularza oraz Słownik pozwalający na szybkie wprowadzenie raz już wpisywanych danych. W Słowniku możemy stworzyć własną bazę potrzebnych informacji do wykorzystania przez innych użytkowników albo jako pomoc na przyszły rok. Przy wprowadzaniu daty do naszej dyspozycji pozostaje kalendarz. Możemy dodać notatki do każdego pola formularza, przekreślić komórkę, naciskając po prostu klawisz [x], lub skorzystać z wbudowanego w program kalkulatora. Pojawiająca się czasami w górnym rogu pola ikonka z wykrzyknikiem oznacza funkcję-niespodziankę. Może nią być na przykład tabelka ułatwiająca dokonanie odliczeń wydatków na leki i rehabilitację.

5a. Jeśli w pole formularza musimy wpisać datę, program udostępnia nam kalendarzyk ułatwiający wykonanie tego zadania.
5b. Dodatkowe funkcje- -niespodzianki, ukryte pod ikonką z wykrzyknikiem, to na przykład tabelka do prostego obliczenia kwoty wydatków na leki.
5c. Do każdego pola formularza możemy dodać dowolną notatkę.

6. Po podjęciu decyzji, jaki sposób wypełniania formularza PIT najbardziej nam odpowiada, i zapoznaniu się ze wszystkimi dodatkowymi funkcjami programu pozostaje nam zgromadzić potrzebne dokumenty (na przykład PIT-11 w przypadku osób pracujących na umowę o pracę) i rachunki, a później przystąpić do wypełniania poszczególnych pól. W przypadku problemów program udostępnia system pomocy – w każdym polu pojawia się ikonka ze znakiem zapytania, po której kliknięciu uzyskujemy dostęp do opisu konkretnej komórki. Niestety, autor programu nie zaimplementował w nim mechanizmu potrafiącego zdecydować, jaki sposób wykorzy- stania odliczeń będzie dla podatnika najkorzystniejszy. Nie wiadomo jednak, czy z takim zadaniem poradziłby sobie nawet zaawansowany system ekspercki.

6. W razie jakichkolwiek wątpliwości, co wpisać w dane pole – aplikacja wyświetli pomoc dotyczącą tej konkretnej komórki.

7. Po wypełnieniu wszystkich pól wystarczy kliknąć przycisk z rysunkiem drukarki lub wybrać polecenie Wydrukuj z menu Formularz, aby nasze zeznanie zostało wydrukowane. Jeśli popełniliśmy jakieś błędy, program wyświetli ostrzeżenie z listą pomyłek. Możemy w prosty sposób, klikając przycisk „Skok do pola z błędem”, przenieść kursor do niepoprawnie wypełnionych komórek. Po poprawieniu pomyłek pozostaje nam już tylko wydrukowanie formularza, wysłanie go pocztą i… czekanie z nadzieją, że wszystko zostało poprawnie wypełnione.

7. Program dba o użytkownika – przed wydrukowaniem zeznania ostrzega o błędach i opuszczonych pozycjach. Potrafi też zaprowadzić nas w miejsce, gdzie tkwi pomyłka.
Info
Grupy dyskusyjne
Pytania i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Na CHIP-CD w dziale Software| PIT-y 2000 znajduje się pełna wersja programu PITy’2000
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.