Cyfrowe negatywy

Aby otrzymać zdjęcia w postaci elektronicznej bez aparatu cyfrowego, wystarczy zaopatrzyć się w skaner do slajdów. Wywołany film można zeskanować pomijając czasochłonny i kosztowny proces wywoływania zdjęć.

Choć skanery do małoobrazkowych filmów fotograficznych kosztują zawyczaj wiele tysięcy złotych, dostępnych jest kilka konstrukcji przeznaczonych dla mniej wymagających użytkowników. Należą do nich PrimeFilm 1800u firmy Pacific Image Electronics oraz ArtiScan 2400FS firmy Tamarack .

W pierwszym z nich materiał umieszcza się w odpowiednim łożu, dociskając go z góry za pomocą szklanego „okienka”. Dodatkowe blokady zabezpieczają film przed przypadkowym przesunięciem, ale również uniemożliwiają wygodną zmianę slajdu. Na dołączonej płycie CD-ROM umieszczono programy: Presto! PageManager, Imagefolio, Mr. Photo Gold oraz Photoalbum.

Skanowanie zdjęcia w rozdzielczości 1200 dpi trwa minutę i 20 sekund i wydłuża się do prawie 4 minut w trybie Quality (wolniejszy, ale o znacznie lepszej jakości). Niestety, w testowych skanach często występował nadmiar czerwieni lub błękitu.

O wiele wygodniejsze jest skanowanie na modelu Tamaracka – tu klisze (4 lub 6 slajdów) umieszcza się w plastikowej prowadnicy, której przesuwaniem steruje napęd znajdujący się w skanerze. Praca urządzenia jest przez to bardzo głośna, a zmiana klatki negatywu trwa długo. Obrazek w rozdzielczości 1200 dpi uzyskać można w czasie podobnym jak w poprzednim modelu, ale jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Skany tego samego slajdu, wykonane za pomocą obydwu urządzeń w jednakowej rozdzielczości, znacząco się od siebie różniły. ArtiScan wprowadza do obrazu wyraźnie widoczne, różnokolorowe, poziome linie, szczególnie na obszarach o dużej jasności.

Nieprawidłowości w pracy obu urządzeń wynikają zapewne ze zbyt niskiej gęstości optycznej ale trudno będzie stwierdzić to ostatecznie, gdyż obaj producenci nie podają tego bardzo istotnego w przypadku skanerów do slajdów parametru.

PrimeFilm 1800u
Maks.rozdz.optyczna: 1800 dpi
Maks.rozdz.interpol.: 19 200 dpi
Gęstość optyczna: b.d.
Interfejs: USB
Podajnik: brak
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 1000 zł
+ dobra jakość skanów
+ bogate oprogramowanie
– niewygodna zmiana klatek negatywu

Producent: Pacific Image, Tajwan http://www.scanace.com/
Dostarczył: Connect, Warszawa
tel.: (0-22) 843 66 28, faks: 853 68 60
e-mail: [email protected]
http://www.connect.pl/

ArtiScan 2400FS
Maks.rozdz.optyczna: 2400 dpi
Maks.rozdz.interpol.: 9600 dpi
Gęstość optyczna: b.d.
Interfejs: LPT (przejściówka USB)
Podajnik: automatyczny
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena: 1250 zł
+ podajnik negatywów
+ wygodny program obsługujący
+ bogata dokumentacja
– niska jakość skanów
– głośna praca

Producent: Tamarack, USA
http://www.tamarack.net/
Dostarczył: Proabit, Warszawa
tel.: (0-22) 654 76 66, faks: 654 76 74
e-mail: [email protected]
http://www.proabit.com.pl/

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.