Markowym być

Najnowsze pecety wyposażone w procesor Pentium 4 są w stanie sprostać niemal każdemu zadaniu, a ich "ulubionym" zajęciem jest przetwarzanie danych strumieniowych zawierających obraz i dźwięk.

Komputery z procesorami Intel Pentium 4 pojawiają się coraz częściej w ofertach nie tylko markowych producentów. Choć ich cena jest ciągle wysoka, to w pewnych okolicznościach taki wydatek może okazać się uzasadniony. Jeśli zajmujecie się edycją wideo lub ogólnie mówiąc mediami strumieniowymi, to maszyna uzbrojona w najnowszy produkt Intela jest tym, czego wam trzeba. Gratkę dla tych, którzy podejmą decyzję o zakupie, mogą stanowić zestawy takie jak Optimus Prestige Power GMX 1.3, wyposażone w najnowszą i najwolniejszą, a co najważniejsze najtańszą, wersję Pentium 4. Układ taktowany zegarem 1,3 GHz dostarcza maszynie dostatecznie dużej mocy obliczeniowej, aby w rozsądnie krótkim czasie skompresować spory zbiór muzyczny do formatu MP3 czy dokonać zapisu sekwencji filmu w formacie MPEG-2.

Ciekawostką w przypadku komputera Optimusa jest fakt, iż do wyposażonego w zwykły napęd CD-ROM komputera producent dostarcza oprogramowanie do odtwarzania filmów z płyt DVD. W tak nowoczesnym zestawie powinien jednak znaleźć się DVD-ROM.

Prestige Power GMX 1.3 zaopatrzony został we wszystkie potrzebne sterowniki oraz bogatą dokumentację. Nie zabrakło podręcznika do preinstalowanego Windows Me PL oraz książek o budowie i użytkowaniu zestawu. Na słowa uznania zasługuje także dołączony praktyczny poradnik o Internecie, szczególnie że komputer wyposażono w modem.

Nieco inną strategię „rozpieszczania” swoich klientów zastosowali konstruktorzy maszyny Silverline P 140 firmy Fujitsu Siemens. Zamiast na bogatym wyposażeniu dodatkowym producent skupił się na konfiguracji samego komputera. W estetycznej, wykonanej z aluminium obudowie zamontowano całkiem sporo sprzętu. Oprócz procesora Pentium 4 1,4 GHz i 256 MB pamięci typu RAMBUS w zestawie znalazły się modem, karta sieciowa i karta dźwiękowa Sound Blaster Live!. Nietypowe na krajowym rynku rozwiązanie stanowi umieszczenie w jednym komputerze napędu DVD-ROM oraz nagrywarki. Można więc śmiało powiedzieć, iż Silverline P 140 to maszyna zoptymalizowana pod kątem multimediów i rozrywki. Szkoda tylko, że dostarczono nam komputer z zainstalowanym Windows 98 i bibliotekami DirectX w wersji 7.0, w sytuacji gdy firma Intel dla konfiguracji z Pentium 4 zaleca system Windows Me i DirectX 8.0 (głównie ze względu na obsługę SSE2).

Tym, co szczególnie przypadło mi do gustu, jest bez wątpienia niemal bezgłośna praca całego zestawu. Zarówno na zasilaczu, jak i na procesorze zamontowano wentylatory z termostatami, które regulują ich prędkość obrotową w zależności od potrzeb. W efekcie po zamknięciu obudowy zwykle słychać niemal wyłącznie 60-gigabajtowy dysk twardy (przynajmniej w czasie, gdy kieszenie napędów DVD i CD-R/RW pozostają puste).

Prestige Power GMX 1.3
Procesor: Intel Pentium 4 1,3 GHz
Płyta główna: Microstar MS-6339
Pamięć: 128 MB RAM
Karta graficzna: Leadtek Winfast GeForce2 MX 32 MB SDRAM
Pamięć masowa: dysk IBM Deskstar 75GXP DTLA-307030 (30 GB), napęd CD-ROM LG Electronics CDR-8522B 52×
Karta dźwiękowa: AC ’97 (zintegrowana na płycie)
Obudowa: Midi Tower ATX
Akcesoria: klawiatura, mysz
System operacyjny:
Windows Me PL
Gwarancja: 2 lata
Cena: 6590 zł
+ wydajny procesor
+ pojemny dysk twardy
+ bogate wyposażenie dodatkowe
– słaba jakość dźwięku
– brak napędu DVD-ROM
Dostarczył: Optimus, Nowy Sącz
tel.: (0-18) 444 06 70, faks: 443 71 85
e-mail: [email protected]
http://www.optimus.com.pl/

Silverline P 140
Procesor: Pentium 4 1,4 GHz
Płyta główna: Fujitsu Siemens
Pamięć: 256 MB RAM
Karta graficzna: Nvidia GeForce2 MX 32 MB SDRAM
Pamięć masowa: dysk Maxtor DiamondMax 60 (60 GB), napęd DVD-ROM Samsung SD-612S 12×/40×, napęd CD-R/RW Fujitsu Siemens 8×/4×/32×
Karta dźwiękowa: Creative SB Live!
Obudowa: Midi Tower ATX
Akcesoria: klawiatura, mysz
System operacyjny:
Windows 98 wydanie drugie PL
Gwarancja: 1 rok
Cena: 7000 zł
+ wydajny procesor i karta graficzna
+ pojemny dysk twardy
+ bardzo cicha praca wiatraków
– brak Windows Me i DX 8.0 zalecanych dla Pentium 4
Dostarczył: Fujitsu Siemens, Warszawa
tel.: (0-22) 870 98 00, faks: 870 97 09
e-mail: [email protected]
http://www.sni.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.