Miodem i oprogramowaniem…

Serwisów, na których znajduje się oprogramowanie w wersjach freeware oraz shareware, jest całe mnóstwo. Większość oferuje sporo udogodnień: recenzje, oceny programów czy powiadamianie e-mailem o nowościach.

…płynące – tak można by określić zasoby Internetu. Utarło się powiedzenie, że są one nieograniczone. W Sieci można znaleźć wszystko, tylko… jak to zrobić, gdy nie wiadomo, gdzie szukać? Istnieje wiele stron, na których umieszczane jest oprogramowanie w wersjach freeware oraz shareware. Zdecydowanie więcej jest serwisów z demonstracyjnymi wersjami programów. Czasami można stamtąd pobrać nawet duże komercyjne aplikacje do testowania. Znacznie mniej witryn oferuje programy darmowe.

Strony z software’em dzielą się także na takie, które wyszukują aplikacje według zadanych kryteriów, i zawierające programy w swoich bazach. Wszystkie programy w witrynach podzielone są na grupy tematyczne, aby ułatwić nam szukanie. Wśród nich znajdują się między innymi aplikacje internetowe, narzędziowe, antywirusowe, multimedialne oraz narzędzia programistyczne. Na uwagę zasługuje witryna http://polskie.programy.nom.pl/- jako jedyna oferuje polskie oprogramowanie.

Strony 32 bit.com (www.32bit.com) mają prosty, nie przeładowany grafiką wygląd, dzięki czemu szybko się otwierają. Programy podzielono na dziewięć grup tematycznych – między innymi rozrywkę, edukację, Internet, narzędzia systemowe. Zawierają one odsyłacze do kilkudziesięciu kategorii aplikacji gotowych do pobrania i przetestowania. Wyróżniono również nowości jedno-, dwu-, pięcio- oraz siedmiodniowe.

File Mine (www.filemine. com) to prawdziwa kopalnia plików. Oprócz „normalnych” kategorii (Internet, multimedia, gry czy programowanie) można znaleźć klejnoty – aplikacje uznane za najlepsze. Są tam również zestawy paczek, czyli programy pogrupowane według pewnego pomysłu, np. gry i gadżety świąteczne, uaktualnienia Windows 2000. Znajdziemy również porównania aplikacji należących do tej samej kategorii (np. menedżerów pobrań czy narzędzi do kompresji).

Serwis Files32 (www.files32. com) dzieli oprogramowanie na shareware i freeware. Oba działy zawierają aż po czternaście kategorii. Można obejrzeć listę programów rekomendowanych przez redakcję, wyszukać aplikacje, zobaczyć nowości i programy tygodnia oraz przejrzeć pięćdziesiąt odsyłaczy do podobnych stron. Jeśli zainteresuje nas jakiś program, można przeczytać dłuższy opis danej aplikacji.

W naszym serwisie (download.chip. pl) oprogramowanie zostało podzielone na 13 grup, m.in. Internet, Sterowniki, Programowanie, Gry, MP3 oraz Linux. Każda oferowana aplikacja ma swój opis, a użytkownicy mogą umieszczać tu swoje komentarze. Download wysyła także listy z informacjami o nowościach.

Jumbo (www.jumbo. com) zawiera około 300 tysięcy aplikacji czekających na pobranie, podzielonych na ponad dwadzieścia kategorii. Przy każdym z oferowanych programów widnieją zrzuty ekranów. Serwis wyróżnia niespotykana gdzie indziej liczba narzędzi do obsługi plików MP3. Jumbo zawiera aplikacje dla Windows, Linuksa, MacOS-a.

Autorzy serwisu Simtel (www.simtel.net) podzielili oprogramowanie według systemów operacyjnych, z którymi one współpracują. Szkoda, że są to tylko MS-DOS, Windows 3.1x i Windows 9x. Możemy tu znaleźć także informacje o najciekawszych nowościach z ostatniego tygodnia, forum dyskusyjne, okienko wyszukiwania, odnośniki.

Na głównej stronie Allen’s WinAppsList (www.winappslist. com) nie znajdziemy zbyt wielu informacji. Wyróżniono tu jedynie nowości – rzeczywiście „jeszcze gorące”, bo tylko z bieżącego dnia. Dopiero odnoś-niki do piętnastu kategorii zaprowadzą nas do składnic oprogramowania. Wyróżnione działy to między innymi multimedia, edukacja, Internet.

W serwisie Polskie Programy (polskie. programy.nom.pl) odnaleźć można aplikacje dla Windows, Uniksa i Linuksa. Witryna zawiera recenzje programów dostępnych w serwisie, a w dziale Lista przebojów znajduje się między innymi zbiór najczęściej pobieranych pozycji oraz zestaw z największą liczbą głosów.

Info
Grupy dyskusyjne
Pytania, uwagi i komentarze do artykułu:
#
Internet
Polskie serwisy:
Polskie Programy
http://polskie.programy.nom.pl/
FREEWARE – darmowe programy
http://www.freeware.net.pl/
Chip Online – Download
http://download.chip.pl/download/
Sunsite – Tucows
http://tucows.icm.edu.pl/
PC World Computer – FTP
http://www.pcworld.com.pl/ftp/pc/
NONAGS
http://www.inet.com.pl/nonags/
Serwisy shareware’owe:
Windows Shareware
http://www.windows- shareware.com/
5 Star Shareware
http://www.5star-shareware.com/
CNET
http://shareware.cnet.com/
Pass The Shareware
http://www.passtheshareware.com/
Sharewarejunkies
http://www.sharewarejunkies.com/
Super Shareware
http://www.supershareware.com/
The Shareware Place
http://www.sharewareplace.com/
Serwisy freeware’owe:
FreewareWeb
http://www.freewareweb.com/
Freeware Home
http://www.freewarehome.com/
Freeware 32.com
http://freeware32.efront.com/
NONAGS
http://www.nonags.com/nonags/
The Free Site
http://www.thefreesite.com/
Aplikacje dla Windows:
32.bit Home
http://www.32bit.com/
DownLoad
http://www.download32.com/
Allen’s Winappslist-Shareware and Freeware
http://www.winappslist.com/
Winsite
http://www.winsite.com/browse/
Chabonk
http://chabonk.com/
Files32.com
http://files32.com/
PCWin Resource Center
http://pcwin.com/
Simtel.Net
http://www.simtel.net/
Windows Users Group Network
http://www.wugnet.com/
Różne systemy operacyjne:
http://www.jumbo.com/
http://www.rocketdownload.com/
Inne:
http://www.200sharewarelinks.com/
http://www.beguide.com/d/Computers/Software/
http://www.davecentral.com/
http://www.filelibrary.com/
http://www.filemine.com/
http://www.moochers.com/
http://www.netdownload.com/
http://software.networld.com/
http://www.slaughterhouse.com/
http://www.softwarevault.com/
http://softbase.hypermart.net/
http://www.topfile.com/
http://www.topsoft.com/
http://www.tucows.com/
http://www.webattack.com/
Wyszukiwarki programów:
Software Archives Search
http://www.appfinder.com/search/
CWSApps
http://cws.internet.com/
ZDNet: Home Page
http://www.zdnet.com/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.